Mimo że ubezpieczenie AC jest bardzo pomocne w wielu sytuacjach, nadal decyduje się na nie niewielu kierowców. Przeciwnie do OC, nie jest ono ubezpieczeniem obowiązkowym, a dobrowolnym. Zazwyczaj autocasco wykupują właściciele nowszych pojazdów albo tych szczególnie narażonych na kradzież albo uszkodzenia. Zastanawiasz się nad wykupem autocasco i jesteś ciekawy, co dokładnie obejmuje? Sprawdź poniżej!
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu (samochodu lub motocyklu), które chroni je na wypadek zdarzeń losowych, takich jak kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie. AC nie jest obowiązkowe – może je wykupić każdy właściciel pojazdu. Przeważnie ubezpieczalnie przygotowują oferty AC dla pojazdów nie starszych niż 15 lat. Inną sytuację mają właściciele pojazdów zabytkowych, których wiek jest większy niż 25 lat. Jeśli są oni zainteresowani wykupem autocasco, powinni oni spotkać się z rzeczoznawcą, żeby wiedzieć, na jaką kwotę powinni ubezpieczyć swoje auto. Tak naprawdę polisa AC jest bardzo korzystna – warto zainteresować się, w jakich sytuacjach chroni właścicieli pojazdów oraz jakie kwoty odszkodowania przewiduje.
Wiele osób uważa, że ubezpieczenie AC jest bardzo drogie i nie warto w nie inwestować. Warto pamiętać o tym, że życie bywa nieprzewidywalne i może Cię zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Zderzenie z sarną, porysowanie samochodu przez sąsiada a może wgnieciony dach przez drzewo, które przewróciło się wskutek wichury? Te wszystkie sytuacje obejmuje ubezpieczenie autocasco. Warto rozważyć jego zakup. Czytając ten tekst, pewnie zastanawiasz się, ile pieniędzy musiałbyś przeznaczyć na tę nie obowiązkową polisę ubezpieczeniową? Odpowiedź brzmi – to zależy. Każda agencja ubezpieczeniowa proponuje inne ceny i posiada inne oferty – warto się z nimi zapoznać i wybrać najlepszy pakiet dla siebie. Dobrze jest dokładnie śledzić i przejrzeć oferty różnych ubezpieczalni – często ceny mogą wahać się nawet o kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Oczywiście wszystko jest uzależnione od tego, jaki samochód będziesz chciał ubezpieczyć oraz jak szeroki będzie miał być zakres świadczeń. AC będzie bardziej opłacalne, jeśli kierowca ma już wypracowane zniżki albo kiedy chce wykupić w jednej ubezpieczalni zarówno OC jak i AC.
Ubezpieczenie AC chroni właściciela pojazdu w przypadku sytuacji losowych. W zależności od wyboru ubezpieczalni oraz pakietu – zakres tego, co obejmuje AC, może się trochę różnić. Zazwyczaj jednak w standardowej ofercie ubezpieczenie autocasco jest wypłacane w przypadku: kradzieży auta (chyba, że pozostawi odpalony samochód z kluczykiem w środku – wtedy ubezpieczalnia nie wypłaci pieniędzy), uszkodzenia lub zniszczenia auta (na przykład na skutek zjawisk atmosferycznych, zderzenia ze zwierzyną albo stłuczki) albo utraty auta (na przykład na skutek poważniejszego wypadku). Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie autocasco jest o tyle ciekawe, że obejmuje nawet zarysowania pojazdu powstałe wskutek nieuwagi właściciela czy osoby upoważnionej do prowadzenia pojazdu. Oczywiście nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli kierowca celowo przyłożył w murek czy inny pojazd.
Osoby, które są w posiadaniu droższych pojazdów, często decydują się na zakup autocasco o poszerzonym zakresie. Często takie powiększone oferty zapewniają kierowcy podstawienie auta zastępczego, jeśli prowadzony pojazd ulegnie awarii albo wypadkowi. Co ciekawe, ubezpieczalnie oferują nawet zapewnienie noclegu w hotelu, jeśli właściciel pojazdu miał wypadek albo samochód mu się zepsuł i znajduje się od swojego miejsca zamieszkania. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie autocasco wypłaca również odszkodowanie za skradzione foteliki dziecięce, zniszczone kluczyki albo zniszczone dokumenty (na przykład prawo jazdy).
Kiedy planujesz zakup ubezpieczenia AC, pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Umowy, które określają dokładny zakres odpowiedzialności ubezpieczalni. Warto sprawdzić również, jaki jest terytorialny zakres obowiązywania ubezpieczenia, to znaczy na terenie jakich państw ubezpieczenie będzie ważne. Zazwyczaj autocasco obejmuje wszystkie kraje europejskie – warto jednak przed wyborem oferty dokładnie to sprawdzić – zwłaszcza, jeśli planujesz częste wyjazdy za granicę.