Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – co należy wiedzieć?

26 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

W przypadku gdy samochód nie jest przez dłuższy czas użytkowany, możliwe jest jego czasowe wyrejestrowanie. Pojazdu osobowego jednak nie można wyrejestrować. Taka możliwość istniała do 1997 roku, jednak przepisy zostały wtedy zmienione. Obecnie na okres od dwóch miesięcy można wyrejestrować samochody ciężarowe i przyczepy o masie 3,5 t, a także samochody specjalne. Co kryje się pod tą nazwą. Wbrew pozorom nie tylko samochody strażackie, czy te przeznaczone do robót drogowych i budowlanych, czy ambulanse, ale także np. food tracki. Czasowe wyrejestrowanie pojazdu możliwe jest również w przypadku autobusu.

Jakie formalności należy spełnić, aby wyrejestrować pojazd specjalny, ciężarówkę, kampera lub autobus?

Aby wyrejestrować jeden z powyższych pojazdów należy udać się do wydziału komunikacji, w którym jest zarejestrowany i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Przy takiej okazji muszą się pojawić wszyscy współwłaściciele danego samochodu. Ponadto poza wnioskiem należy złożyć dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, a także kartę pojazdu, jeśli została wydana. Po złożeniu wniosku wszystkie dokumenty zostają w depozycie w Wydziale Komunikacji do momentu, gdy nie wygaśnie wyrejestrowanie. Wtedy można je ponownie odebrać. Jest to zabezpieczenie przed tym, by właściciele wyrejestrowanych pojazdów nie poruszali się nimi po wyrejestrowaniu. Samochód objęty przepisami o wyrejestrowaniu można wyrejestrować na okres od dwóch miesięcy do dwóch lat. Po 24 miesiącach można wyrejestrowanie przedłużyć o kolejne 24 miesiące.

Ile kosztuje wyrejestrowanie pojazdu?

Warto wiedzieć, że cena wyrejestrowania pojazdu nie jest zależna od jego rodzaju, gdyż stawki są stałe. Za pierwsze dwa miesiące wyrejestrowania należy zapłacić 80 zł. Każdy kolejny miesiąc to koszt 4 zł, w przypadku wyrejestrowania na okres od 3 miesięcy do roku, 2 zł – w przypadku wyrejestrowania na okres od 13 miesięcy do 24 miesięcy, a za kolejne miesiące wynosi 0, 25 zł. Jednak to nie wszystkie koszty jakie należy ponosić w trakcie czasowego wyrejestrowania pojazdu, bowiem nadal obowiązuje ubezpieczenie OC, które należy opłacać nadal, przez cały okres wyrejestrowania. Trzeba wiedzieć, że w przypadku braku zapłaty obowiązkowego OC czeka nas kara, którą UFG nałoży zaraz po upływie terminu. Jeśli samochód nie jest ubezpieczony dłużej niż 14 dni, to trzeba zapłacić 5200 zł kary. Tyle wynosi ona w 2020 roku. Warto starając się o wyrejestrowanie pojazdu, jednocześnie nawiązać kontakt z ubezpieczycielem przedstawiając mu dokumenty poświadczające o wyrejestrowaniu. Można ubiegać się o zniżkę 95%. Zatem jest to znacząca różnica, zwłaszcza, że dany samochód nie jest użytkowany w momencie wyrejestrowania, zatem jego kierowca nie może również spowodować wypadku. Oczywiście wielu kierowców czy przedsiębiorców, bo to oni najczęściej dokonują wyrejestrowania takich pojazdów, narzeka, że w ogóle trzeba płacić ubezpieczenie OC w tym okresie, uważając to za bezzasadne. Lepsza jednak zniżka niż taka sama stawka, warto zatem zgłosić się do ubezpieczyciela.

Czy powróci czasowe wyrejestrowanie pojazdów osobowych?

Jak na razie samochody osobowe i motocykle nie są włączone do ustawy o możliwym czasowym wyrejestrowaniu. Jednak trwają dyskusje na ten temat. Z pewnością takie rozwiązanie byłoby wygodne dla osób, które inny samochód użytkują latem (kabriolet), a inny zimą (SUV). One na takiej zmianie na pewno by skorzystały. Dotyczy to również osób, które całe miesiące trzymają swoje samochody w garażu, na co dzień korzystają z komunikacji miejskiej, a z samochodu jedynie w wakacje lub na szczególne okazje. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma bardzo wielu takich kierowców. Stąd takie rozwiązanie jest jedynie w sferze rozważań. Oczywiście jeśli doliczyć do nich samochody osobowe użytkowane jako taksówki czy środki do wykonywania obowiązków zawodowych, np. przez przedstawicieli handlowych, to będzie ich sporo więcej. Spory dotyczą również tego, w jaki sposób rozwiązać w takiej sytuacji kwestie obowiązkowych badań technicznych. Proponowany jest zapis, by wyrejestrowanie na okres do roku mogło następować nie częściej niż raz na trzy lata. Jednak jeśli okres wyrejestrowania następowałby w czasie kończących się badań technicznych, to rodziłoby problemy i wiązało się z koniecznością zamawiania lawet do takich pojazdów. Zatem koszty po stronie kierowców znów byłyby większe. Trudno zatem powiedzieć, czy takie rozwiązanie kiedykolwiek dojdzie do skutku i kierowcy samochodów osobowych również będą mogli korzystać z czasowego wyrejestrowania pojazdu.

Niewątpliwie możliwość wyrejestrowania czasowego jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć koszty prowadzonej działalności, w sytuacji gdy z różnych powodów flota w danym momencie jest ograniczona. Dotyczy to również osób zawieszających swoją działalność gospodarczą związaną z tzw. food trackami. Jeśli chcesz wyrejestrować samochód ciężarowy lub przyczepę do 3,5 t, autobus lub pojazd specjalny, to nie pozostaje nic innego, jak udać się do właściwego wydziału komunikacji.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top