Jeżeli jeden z Twoich banknotów ulegnie uszkodzeniu, masz prawo wymienić go na nowy. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będzie to możliwe.
W obrocie pieniężnym naturalnym jest, że środki płatnicze zużywają się oraz w wielu przypadkach ulegają uszkodzeniu. W obrocie gotówkowym najczęściej spotykane są banknoty, które:
W wielu przypadkach codziennego życia banknot, który posiada drobniejsze uszkodzenia, nie będzie wzbudzać niczyjej uwagi i trafi dalej w obieg.
Trzeba pamiętać, że powyższymi, uszkodzonymi banknotami nie powinniśmy się posługiwać, gdyż nie są legalnym środkiem płatniczym i zarówno sprzedawcy, jak i klienci mają pełne prawo do odmowy przyjęcia banknotu.
Banknoty mogą być uszkodzone mechanicznie, chemicznie lub termicznie.
Mechanicznie – w wyniku przypadkowego ich złamania lub przerwania, w którymś z miejsc banknotu.
Chemicznie – poprzez kontakt z substancjami, które mogą uszkodzić banknot. Kontakt ze zwykłą wodą może również negatywnie wpłynąć na stan banknotu.
Termicznie – poprzez kontakt banknotu z wysoką temperaturą.
W zależności od czynnika, który spowodował uszkodzenie banknotu, uszkodzone banknoty będą wyraźnie różniły się między sobą. Najczęściej banknoty, które wycofywane są z obiegu są przerwane co najmniej na dwa elementy. Dodatkowo często zdarzają się banknoty:
Na wymianę uszkodzonych banknotów nałożone są dodatkowe warunki ich wymiany. Aby móc wymienić banknot konieczne jest aby:
To ile można uzyskać za uszkodzony banknot zostało jasno określone przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 15 grudnia 2020 r. wymianie podlegają:
Zgodnie z rozporządzeniem nr 20/2020 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 września 2020 r. wszystkie banki komercyjne mają obowiązek przyjęcia i wymiany uszkodzonego banknotu na nowy. Aby móc tego dokonać w oddziale banku trzeba:
W zależności od stanu banknotu pracownik banku dokona wymiany banknotu w jego pełnej wartości lub w wysokości 50% wartości nominalnej banknotu. Kwota zwrotu zależy od stanu banknotu oraz jego oceny przez pracownika banku.
Pomimo wytycznych Prezesa Narodowego Banku Polskiego, nie wszystkie banki chętnie dokonują wymiany uszkodzonych banknotów. W takiej sytuacji dostępne są dwie dodatkowe możliwości wymiany uszkodzonego banku:
Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, uszkodzone banknotu można korespondencyjnie przesłać do centrali Narodowego Banku Polskiego, gdzie przesłane banknoty zostaną poddane ocenie przez Departament Emisyjno-Skarbcowy.
Adres do przesłania uszkodzony banknotów to:
Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa
z dopiskiem: „DES – wymiana”
Przesyłając uszkodzone banknoty do NBP należy pamiętać o:
Wymiany uszkodzonego banknotu można dokonać w jednym z Okręgowych Oddziałów Narodowego Banku Polskiego. Oddziały NBP zlokalizowane są w każdym z 16 miast wojewódzkich, czyli:
Województwo podlaskie – ul. Piękna 1, 15-282 Białystok
Województwo kujawsko-pomorskie – ul. Jagiellońska 8, 85-067 Bydgoszcz
Województwo pomorskie – ul. Okopowa 1, 80-958 Gdańsk
Województwo śląskie – ul. Bankowa 1, 40-007 Katowice
Województwo świętokrzyskie – ul. Warszawska 46, 25-312 Kielce
Województwo małopolskie – ul. Basztowa 20, 30-960 Kraków
Województwo lubelskie – ul. F. Chopina 6, 20-026 Lublin
Województwo łódzkie – al. T. Kościuszki 14, 90-950 Łódź
Województwo warmińsko-mazurskie – al. M. J. Piłsudskiego 11/17, 10-575 Olsztyn
Województwo opolskie – ul. Damrota 2b, 45-064 Opole
Województwo wielkopolskie – Al. Marcinkowskiego 12, 61-827 Poznań
Województwo podkarpackie – ul. 3 Maja 12, 35-959 Rzeszów
Województwo zachodniopomorskie – ul. płk. T. A. Starzyńskiego 1, 70-506 Szczecin
Województwo mazowieckie – ul. Warecka 11A, 00-034 Warszawa
Województwo dolnośląskie – ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43, 50-059 Wrocław
Województwo lubuskie – al. Wojska Polskiego 25, 65-950 Zielona Góra
Na koniec warto podkreślić, że nie wszystkie uszkodzone banknoty podlegają wymianie. Dodatkowo niektóre banki mogą odmówić przyjęcia banknotu. W związku z powyższym najlepiej od razu skierować się do jednego z oddziałów NBP i tam dokonać wymiany. Opcjonalnie można skorzystać z drogi korespondencyjnej.