Nowe przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na rynek, często mają problemy ze zdobyciem finansowania swojej działalności gospodarczej, gdyż banki komercyjne wolą kredytować firmy, których historia finansowa jest im znana. Pewnym sposobem na to, aby uzyskać kredyt obrotowy, okaże się posiadanie gwaranta pożyczki. Warto wiedzieć, że wiele niedużych przedsiębiorstwa może ubiegać o pożyczkę gwarantowaną przez państwo polskie po spełnieniu pewnych warunków. Służy do tego specjalne narzędzie finansowe – tzw. gwarancja de minimis.
Dla kogo jest przeznaczona gwarancja de minimis?
Aby skorzystać z tej promocji, dana firma nie może zalegać z płatnościami ani swoim kontrahentom, ani urzędom państwowym. Trzeba również koniecznie mieć czyste konto w BIK. Limit gwarancji de minimis to 200 tys. euro na 3 lata. Jeśli przedsiębiorstwo wykorzystało już maksymalną kwotę gwarancyjną, trzeba poczekać kolejne trzy lata, aby ubiegać się o kolejny kredyt obrotowy z gwarancją de minimis. Tą ofertę przeznaczono dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Na czym polega gwarancja de minimis dla firm?
Kredyt inwestycyjny lub obrotowy pozyskuje się w jednym z banków komercyjnych, natomiast gwarancji udziela przedsiębiorcy Bank Gospodarstwa Krajowego. Wprawdzie firma, która korzysta z gwarancji de minimis nie otrzymuje bezpośrednio od państwa żadnych środków, ale za to gwarant zabezpiecza ok. 60-80% pożyczanej kwoty.
Dzięki temu znacznie zwiększa się zdolność kredytowa przedsiębiorstwa, które może otrzymać w banku wyższy lub niżej oprocentowany kredyt na swoją działalność gospodarczą. Pożyczone pieniądze można wykorzystać jako kredyt inwestycyjny lub obrotowy, natomiast nie można ich przeznaczyć na zakup instrumentów finansowych lub wierzytelności.
Ponieważ kredyty dla firm są trudno dostępne dla nowych podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą, warto zwrócić uwagę na pomoc państwa, jaką stanowi gwarancja de minimis. Dzięki niej mikro-firmy i średnie przedsiębiorstwa mogą znacznie łatwiej pozyskać kredyt obrotowy lub inwestycyjny na rozwój działalności. Zanim wykorzysta się ten sposób finansowania, warto zwrócić uwagę na zasady programu, które mogą się od czasu do czasu zmieniać.