Jak wiadomo ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkowe. Zatem towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w atrakcyjnych ofertach samego OC, jak i pakietów OC i AC. Za bezszkodową jazdę kierowcy są nagradzani w postaci zniżek w opłacanych składkach OC. Im dłuższy staż bezwypadkowy, tym na wyższą zniżkę można liczyć. Jednak bardzo szybko można spaść w hierarchii i znaleźć się bez żadnych zniżek, gdyż wpływa na to ilość kolizji i innych zdarzeń drogowych w ciągu roku. W takiej sytuacji w kolejnym roku może się okazać, że kierowca musi za ubezpieczenie OC zapłacić zdecydowanie więcej.
Zniżki OC liczone są za bezszkodową jazdę. W sytuacji, gdy samochód stanowi współwłasność w jednym gospodarstwie domowym, to wtedy wliczają się w to również zniżki współwłaściciela pojazdu. Trzeba również wiedzieć, że zniżki OC mogą wynieść nawet do 70%, przy czym nie zawsze zbieranie zniżek można rozpocząć od początku, kiedy posiada się prawo jazdy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe liczą zniżki od ukończenia 22 roku życia albo 26 roku życia. Są jednak i takie, gdzie zniżki można zbierać jeszcze przed ukończeniem pełnoletności. Na przykład bezszkodowa jazda skuterem i wykupienie OC może skutkować wyrobieniem sobie dłuższej historii bezszkodowej jazdy. Jednak ciągle nurtuje Was pewnie pytanie, ile zniżek OC traci się po kolizji?
Często decydujemy się na pakiety ubezpieczenia OC w przypadku posiadania większej ilości samochodów. Wiele gospodarstw domowych ma przynajmniej dwa samochody i ubezpieczyciele mogą zaproponować korzystniejsze warunki OC w takiej sytuacji. Oczywiście niższe ubezpieczenie, przy ubezpieczeniu większej ilości pojazdów u tego samego ubezpieczyciela, wiąże się również z proporcjonalnie większą do ilości samochodów odpowiedzialnością. W razie wypadku można utracić część zniżek i to nie tylko na ten jeden, ale również inne użytkowane samochody. Najczęściej za pierwszą stłuczkę odbierane jest 10% zniżki. Podobnie jak dodawane jest 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy, aż do osiągnięcia maksymalnego pułapu zniżki. Jeśli zatem kolizji czy stłuczek jest więcej to zniżek jest coraz mniej i w jednym roku można stracić nawet 20%.
Na szczęście konkurencja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest ogromna. Zatem za to samo zdarzenie, np. stłuczkę jeden ubezpieczyciel może zaproponować większą stratę, a inny mniejszą. Zatem jeśli znajdziemy ubezpieczyciela, który za tę samą historię wypadkową zaproponuje ubezpieczenie OC z utratą 10% zniżki, podczas gdy dotychczasowy chciał nas „ukarać” utratą 20% zniżki, to nie ma się co zastanawiać, gdyż w ciągu roku bezszkodowej jazdy można odzyskać to, co się już utraciło. I tak właśnie działa ten rynek. Trzeba również od razu zaznaczyć, że nie ma żadnych określonych prawem widełek, za co i ile ubezpieczyciel może nam odjąć zniżkę OC. Zdarza się bowiem i tak, że jeśli dany kierowca spowoduje stłuczkę, a wcześniej 10 lat jeździł bezwypadkowo, to ubezpieczyciel obniży zniżkę nie o 10, a np. 5% bądź nawet jeśli straty nie były duże odstąpi od redukcji zniżki OC. Jak wiadomo zawsze w każdej branży hołduje się zasadzie: klient nasz Pan. W związku z tym każda firma ubezpieczeniowa stara się, by jej klienci byli zadowoleni z ubezpieczenia OC i nie przechodzili do konkurencji.
Warto jeszcze poznać pewny system, a mianowicie bonus malus. Przy użyciu danych udostępnionych przez ubezpieczalnie, można obliczyć ile dany kierowca straci po spowodowaniu kolizji na drodze. Bonus malus to nic innego jak historia szkód danego kierowcy, na podstawie której przyporządkowywany jest do klasy szkodowości i obliczana jest dla niego składka OC. Oczywiście nie trzeba być ekspertem, by stwierdzić, że im czystsza historia, tym lepsze warunki może otrzymać dany kierowca od ubezpieczyciela, podobnie jak jest w przypadku historii kredytowej w banku. Zatem można zyskać już na samym początku wysoki kredyt zaufania. Jednak ten kredyt można łatwo stracić i z 70% zniżki zejść na 10% lub jeszcze mniej. Oczywiście za bezszkodową jazdę również się zyskuje zatem czasem suma zysków i strat wychodzi kierowcy na zero, a nawet na plus, niezgodnie z zasadami matematyki, zwłaszcza jeśli umiejętnie żongluje ofertami ubezpieczalni. To co w jednej straci, za bezszkodową jazdę w ciągu kilku lat w innej może zyskać.
Zniżki OC są bardzo ważne, dlatego warto na bieżąco znać swoją historię wypadkową. Wtedy można porównywać oferty w innych ubezpieczalniach. Jak można dowiedzieć się o przewidywanych zniżkach? Wystarczy wypełnić wniosek na stronie UFG i odesłać go, a do 15 dni otrzyma się odpowiedź o zawartych polisach i szkodach na przełomie ostatnich 5 lat. Wszystkie umowy zawierane z ubezpieczycielami są bowiem rejestrowane w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Najlepiej oczywiście jeździć bezwypadkowo, wtedy można liczyć zawsze na najlepsze warunki i nie trzeba zastanawiać się, ile zniżek OC traci się po kolizji.