Jeśli sprowadzasz samodzielnie zakupiony samochód z zagranicy, to masz obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Dotyczy to wszystkich samochodów, które po raz pierwszy rejestrowane są w Polsce. Obecnie procedury są bardzo uproszczone i podatek można zapłacić online na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego lub Urzędu Celnego. Zatem jak zapłacić akcyzę za samochód przez Internet 2022?
Jeśli samochód z zagranicy sprowadzasz samodzielnie, a nie przez pośrednika, czyli komis, to na Tobie spoczywają wszystkie obowiązki podatkowe, łącznie z zapłaceniem akcyzy. Musisz jeszcze uiścić podatek w wysokości 2% wartości samochodu. Musisz go zarejestrować i wykupić ubezpieczenie OC.
Konieczność opłacenia akcyzy spoczywa na nabywcy samochodu osobowego od 2017 roku. Opłacalność zakupu takiego samochodu zależna jest od wielu czynników, przede wszystkim ceny pojazdu, ceny transportu oraz stanu technicznego.
Podatek akcyzowy dotyczy nie tylko samochodów nowych, ale również tych używanych. Zależny jest od wartości samochodu, a także pojemności silnika. W przypadku aut, gdzie pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3 zapłacisz 3,1% podatku akcyzowego od pojazdu. W przypadku aut, których pojemność silnika wynosi od 2001 do 3500 cm3 wysokość akcyzy to aż 18,6%.
Dodatkowo kwota to zapłaty musi być przeliczona na złotówki na podstawie kursu NBP z dnia w którym samochód przekroczył polską granicę. Podatek akcyzowy należy zapłacić do 30 dni od zakupu pojazdu. Jeśli pojazd zamawia za nas komis, to trzeba sprawdzić, czy wykonał ten obowiązek. Oświadczenie o dokonaniu zapłaty podatku akcyzowego potrzebne jest, by zarejestrować samochód w Polsce.
Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2020 roku podatek akcyzowy na zakup samochodów hybrydowych jest obniżony o połowę. Zatem w przypadku zwykłych hybryd o pojemności silnika do 2000 m3 zapłacimy podatek akcyzowy w wysokości 1,55%, a w autach gdzie pojemność silnika wynosi powyżej 2000 cm3 – 9,3%. To samo dotyczy tzw. miękkich hybryd.
Z kolei hybrydy plug-in do 2000 cm3 zwolnione są z akcyzy, a przy silnikach o pojemności od 2001 cm3 trzeba zapłacić 9,3% podatku akcyzowego. W przypadku aut elektrycznych z REX te z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 także zwolnione są z akcyzy, a modele z silnikiem o pojemności powyżej 2000 m3 objęte są akcyzą 9,3%. Warto również wiedzieć, że auta elektryczne i wodorowe są zwolnione z podatku akcyzowego.
Obecnie opłaty akcyzowej nie trzeba już dokonywać w urzędzie celnym i można to zrobić w urzędzie skarbowym. Akcyzę, co bardzo wygodne można opłacić także przez internet. Wystarczy tylko złożyć wniosek przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych i wejść na stronę: www.puesc.gov.pl.
Po opłaceniu akcyzy wystarczy tylko pobrać zaświadczenie o uregulowaniu płatności. Oprócz tego koniecznie trzeba złożyć „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego”, znaną pod skrótem AKC-U. Masz na to 14 dni od opłacenia akcyzy.
Trzeba również pamiętać, że każdy współwłaściciel pojazdu musi złożyć osobny wniosek. Do niego musi zostać dołączona kopia umowy kupna-sprzedaży, dowód opłacenia akcyzy, potwierdzenie zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, dowód rejestracyjny, a także kartę pojazdu, jeśli została wydana oraz wszystkie inne dokumenty samochodu.
Inne dokumenty mogą być potrzebne do dołączenia do wniosku, jeśli samochód sprowadzany jest z kraju spoza Unii Europejskiej. Jakie dokumenty są wymagane warto zapytać w Urzędzie Skarbowym albo Wydziale Komunikacji.
Jeśli sprowadzasz samochód z za zagranicy o wartości 40 tys. zł i pojemności silnika 2003 cm3 zapłacisz 7440 zł podatku akcyzowego, zatem niemało. Wiele osób decyduje się na zakup samochodów przez pośrednika, wtedy opłata akcyzowa spoczywa na komisie. Jednak z pewnością za taki samochód zapłacisz nie tylko cenę rynkową, ale również wszystkie opłaty dodatkowe i transportowe plus prowizję komisu.
Masz zatem większy komfort, gdyż pozostaje Ci do zapłaty jedynie podatek od zakupu samochodu w US, jednak musisz przypilnować by komis uiścił opłatę akcyzową, potrzebujesz bowiem potwierdzenia zapłaty do zarejestrowania samochodu. Niewątpliwie obecnie najbardziej opłacalne jest sprowadzanie samochodów ekologicznych, czyli hybrydowych, elektrycznych czy wodorowych. W przypadku dwóch ostatnich z opłaty akcyzowej jesteśmy zwolnieni.
Zapłata akcyzy za samochód jest obecnie bardzo prosta. Wystarczy wejść na rządową stronę i uiścić opłatę skarbową, a następnie ściągnąć potwierdzenie dokonania opłaty.
Rok 2023 nie przyniósł poważnych zmian, jeśli chodzi o podatek akcyzowy za samochód. Dobra wiadomość dla kierowców, którzy planują zakup samochodu hybrydowego plug-in jest taka, że w 2023 roku zwolnienie z podatku akcyzowego w dalszym ciągu będzie obowiązywało. Stawki podatku akcyzowego w 2023 roku nie ulegają jednak zmianie, co oznacza, że w dalszym ciągu obowiązywać będą dotychczasowe stawki. To samo dotyczy sposobu opłacenia akcyzy przez internet – kierowcy nadal mogą cieszyć się ta wygodną formą płatności.