Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kiedy trzeba wymieniać prawo jazdy po ślubie?

6 lipca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Nie tylko organizowanie ślubu jest czasochłonne, ale czeka Cię także wiele formalności po zawarciu małżeństwa. To, że należy wymienić dowód osobisty wydaje się czymś oczywistym, podobnie jak prawo jazdy. Musicie tu jednak pamiętać, że należy dokonać tego tylko wtedy, gdy zmieniacie nazwisko, co dotyczy w większości kobiet, choć coraz częściej mężczyźni decydują się na zmianę nazwiska.

Wymiana prawa jazdy krok po kroku

Należy wymienić prawo jazdy po ślubie tylko wtedy, gdy zmienia się nazwisko. Jak zapewne pamiętacie, gdy wyrabialiście prawo jazdy, to udawaliście się do wydziału komunikacji. Jednak nie tym razem. W tym przypadku wniosek należy złożyć w urzędzie miasta.

Aby to zrobić, należy pobrać właściwy formularz. Można je łatwo znaleźć, gdyż widnieją na oficjalnych stronach wszystkich urzędów miast. Taki formularz można złożyć osobiście, ale także online bądź też przez osobę upoważnioną. Tutaj obowiązują oczywiście terminy i na złożenie wniosku masz zaledwie 30 dni od momentu zmiany nazwiska.

Co zawiera każdy wniosek?

Na samym początku musisz wymienić formularz dotyczący zmiany nazwiska. Następnie do wniosku trzeba dołączyć aktualne zdjęcie. Nie może być ono starsze niż 6 miesięcy. Zazwyczaj trzeba także złożyć kserokopię dowodu osobistego. Trzeba też oddać prawo jazdy, które dotychczas było używane.

Może się zdarzyć, że Twoje badanie lekarskie wygasa, a więc do wniosku będzie trzeba także dołączyć nowe orzeczenie lekarskie. Na samym końcu trzeba uiścić opłatę, która wynosi 100 zł i 50 gr.

Badanie lekarskie – ile czasu jest ważne?

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje badanie lekarskie jest jeszcze ważne, czy musisz zdobyć nowe orzeczenie o zdolności do prowadzenia pojazdu, to możesz to bardzo łatwo sprawdzić, gdyż badanie lekarskie jest ważne tyle samo co prawo jazdy, a data ważności widnieje na dokumencie.

Warto pamiętać, że jeżeli termin kończy się za kilka miesięcy, to lepiej wykonać badanie wcześniej, aby ponownie nie musieć zmieniać prawa jazdy. Koszt badania wynosi 200 zł. Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy wynosi maksymalnie 2 tygodnie, jednak wszystko zależy od tego, ile wniosków zostało złożonych w urzędzie.

Wiele osób zastanawia się także, czy do czasu odbioru nowego dokumentu może prowadzić samochód. Tutaj odpowiedź może być tylko twierdząca. Wszak nadal masz dokument przy sobie, nawet jeśli niedługo kończy się jego termin ważności i masz już złożone dokumenty w urzędzie. Oddajesz stare prawo jazdy dopiero przy wydaniu nowego dokumentu. Oczywiście ta sytuacja dotyczy jedynie osób wymieniających prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska albo tych, którzy nie mają dokumentu wydanego bezterminowo.

Co wchodzi w koszty wymiany prawa jazdy i jak dokonać płatności?

Wymiana prawa jazdy po ślubie kosztuje 100 zł i w kwocie tej zawiera się wyrobienie nowego dokumentu. Z kolei 50 gr to opłata ewidencyjna, którą także trzeba zapłacić. W większości dużych miast można wybrać metodę płatności przelewu online, choć można także zapłacić w specjalnym okienku w urzędzie miasta. Zatem najlepiej sprawdzić metody płatności na stronie internetowej. Dzięki temu można uniknąć problemów. Przy składaniu wniosku należy oczywiście pokazać dowód płatności.

Nie tylko zmiana prawa jazdy

Wymiana prawa jazdy po ślubie jest obowiązkowa w przypadku, gdy zmieniasz nazwisko bądź też wybierasz nazwisko dwuczłonowe. To jednak nie wszystko. Należy jeszcze pamiętać o wymianie dowodu rejestracyjnego. Dotyczy to właścicieli pojazdu, ale musisz także wymienić dowód rejestracyjny, jeżeli jesteś współwłaścicielem. Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta i ma się na to 30 dni od czasu zmiany nazwiska. Także za tę wymianę należy zapłacić i koszt wynosi 54 zł i 50 gr.

Oczywiście niezbędna będzie także wymiana innych dokumentów, takich jak dowód osobisty. Warto zadbać o wszystkie formalności od razu po ślubie, aby jak najszybciej otrzymać komplet nowych dokumentów. Z pewnością będzie to spore ułatwienie, szczególnie podczas różnego typu czynności bankowych lub urzędowych.

Wymiana prawa jazdy – co jeszcze musisz wiedzieć?

Na wymianę dokumentu macie miesiąc, ale nie oznacza to, że Wasze prawo jazdy już wtedy traci ważność. Otóż ten dokument traci ważność po 4 miesiącach od daty ślubu. Dlatego najlepiej dokonać wymiany możliwie jak najszybciej. Zatem na samym początku musicie otrzymać skrócony odpis aktu małżeństwa. Jeżeli macie ślub cywilny, to odpis otrzymacie już następnego dnia.

W przypadku ślubu konkordatowego duchowny przesyła do urzędu stanu cywilnego oświadczenie małżonków o woli zawarcia związku nie później niż 5 dni od ślubu. Następnie urząd stanu cywilnego wyśle Wam akt drogą pocztową i możecie go otrzymać do 14 dni. Pierwszy egzemplarz jest darmowy, za kolejny musicie zapłacić 22 zł. Następnie należy udać się do urzędu miasta bądź też urzędu gminy.

Pamiętajcie, aby dołączyć odpowiednią fotografię. Musi mieć wymiar 35 x 45 mm i być aktualna. Jeżeli pracujesz jako kierowca, to fakt wymiany dokumentu musisz zgłosić również w pracy.

Wymiana prawa jazdy po ślubie w 2023 roku – podsumowanie

Wymiana prawa jazdy po ślubie nie zawsze jest konieczna. Jeśli nie zmieniasz nazwiska, nie musisz się tym interesować, chyba że kończy Ci się akurat ważność prawa jazdy, które nie zostało wydane bezterminowo i dodatkowo musisz zgłosić się na badania lekarskie. Pamiętajcie, że ważność Waszego prawa jazdy w przypadku zmiany nazwiska kończy się po 4 miesiącach od zawarcia związku małżeńskiego.

Jeśli chodzi o wymianę prawa jazdy po ślubie w 2023 roku, przepisy w żaden sposób się nie zmieniają. Oznacza to, że osoby, które zdecydowały się na zmianę nazwiska, powinny zadbać o wymianę wszystkich dokumentów – nie tylko prawa jazdy, ale też dowodu rejestracyjnego czy dowodu osobistego.

Powiązanie wpisy

Choć kredyt lub pożyczka może być doskonałym sposobem na sfinansowanie bieżących wydatków, należy mieć na uwadze, że skorzystanie z takiej formy finansowania wiąże się z koniecznością spłacania comiesięcznych rat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top