Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego – dobra wiadomość dla kierowców

3 listopada, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało wiele zmian dla kierowców. Część z nich bardzo ucieszyła posiadaczy pojazdów – w szczególności wiadomość, że to koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego. Od kiedy nie trzeba będzie wymieniać dokumentu i jakie rozwiązania zaczną wówczas obowiązywać? 

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym – odwieczny problem kierowców

Dla większości kierowców najważniejsza jest informacja, od kiedy koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego. I nic w tym dziwnego – czasem kilka dni może mieć tutaj duże znaczenie. Każdy kierowca, który ma auto przynajmniej od kilku lat wie, że w dowodzie rejestracyjnym znajduje się miejsce zaledwie na kilka pieczątek. Miejsca te służą do tego, aby firma, która raz do roku przeprowadza badanie techniczne, umieszczała tam odpowiednią pieczątkę co 12 miesięcy. Po pięciu lub sześciu latach kierowca więc zaczyna zastanawiać się nad kwestią: brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym – co dalej?

Jak było do tej pory? 

Dotychczas w takiej sytuacji kierowca zobowiązany był do wymiany dowodu rejestracyjnego. Wymagało to poświęcenia czasu na to, aby wypełnić dokumenty i udać się do Wydziału Komunikacji. Oprócz tego należy uiścić odpowiednią opłatę. Co prawda koszt wymiany dowodu rejestracyjnego nie jest wysoki, bo wynosi zaledwie 54,50 zł. Jeśli jednak termin został przekroczony, konieczne jest wydanie tzw. miękkiego dowodu, czyli pozwolenia tymczasowego. To z kolei koszt 19 zł. Wyrobienie nowego dowodu jest istotne także dla ubezpieczyciela. Kierowca jest wówczas zobowiązany do poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego, że dokument został wymieniony. W przeciwnym wypadku może dojść do nieprawidłowości i problemów z wypłatą odszkodowania w razie kolizji drogowej. 

Oczywiście należy pamiętać, że od 2018 roku kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. W tym kontekście planowana zmiana i wprowadzenie braku konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego jest czymś naturalnym. W końcu jaki jest sens wymiany dowodu i dbania o pieczątki, skoro nie trzeba mieć przy sobie dokumentu? 

Co zamiast pieczątek? 

No właśnie, skoro to już koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, to co zamiast pieczątek? W jaki sposób dokumentowane będą kolejne przeglądu? Na ten moment Ministerstwo Infrastruktury nie podało jeszcze dokładnych informacji. Można jednak podejrzewać, że kolejne przeglądy wprowadzane będą do systemów, gdzie w czasie kontroli policja będzie mogła szybko sprawdzić, czy dane auto ma ważne badanie techniczne. 

Takie rozwiązanie ma pozwolić na oszczędność czasu i pieniędzy. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, od 5 grudnia 2020 roku kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą również prawa jazdy. Zamiast tego wystarczy mieć je w telefonie, dzięki aplikacji mObywatel i usłudze mPrawo Jazdy. Prawdopodobnie więc identycznie będzie w przypadku dowodu rejestracyjnego i informacji o tym, czy dany pojazd posiada aktualne badanie techniczne. 

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego już od 4 grudnia 2020 roku!

Wiele osób z niecierpliwością czeka na moment, gdy nowe przepisy wejdą w życie. Dotyczy to szczególnie tych kierowców, którzy wykorzystali już wszystkie miejsca na pieczątki i czekają na moment, w którym koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego stanie się faktem. Zgodnie z oficjalnymi informacjami Ministerstwa Infrastruktury, na ten moment nie trzeba będzie już długo czekać. Nowe przepisy wejdą w życie już 4 grudnia 2020 roku – od tego dnia nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, nawet gdy nie będzie już miejsca na nowe pieczątki. 

Jakie jeszcze zmiany czekają na kierowców? 

To nie koniec zmian, które czekają na kierowców. Wiemy już, że w pierwszych dniach grudnia nie będzie już obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i że nastąpi koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego. Oprócz tego zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. To kolejna dobra wiadomość dla kierowców, ponieważ pozwoli na oszczędność pieniędzy i na ograniczenie formalności. Jedną z kluczowych zmian jest także to, że po zakupie używanego samochodu nowy właściciel nie będzie miał już obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Będzie także możliwość czasowego wycofania z ruchu auta, które jest zepsute. Pozwoli to na uniknięcie konieczności płacenia za ubezpieczenie pojazdu, który – z uwagi na uszkodzenia – nie jest użytkowany.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego – podsumowanie

Trzeba przyznać, że tych razem ustawodawcy wyszli naprzeciw oczekiwaniom kierowców, czego dowodem mogą być nowe przepisy. Część z nich, jak na przykład koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego czy możliwość jazdy bez prawa jazdy, wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Powiązanie wpisy

Bank Pocztowy zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że jest kontrolowany przez polski kapitał. Przedstawiamy ważne informacje na temat tego banku o pocztowych korzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top