Kolizja drogowa nie zawsze kończy się niegroźnie. Niekiedy okazuje się, że straty są tak duże, że konieczny będzie zakup nowego samochodu. Pamiętaj – zanim znajdziesz wymarzony model przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy.
Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, z pewnością wiesz, że jeszcze kilka lat temu wyegzekwowanie prawa do zastępczego samochodu nie było tak proste. Ubezpieczyciele prześcigali się w powodach, które uniemożliwiały dokończenie negocjacji. Rosnąca konkurencja sprawiła, że konieczne okazało się wyjście do społeczeństwa. Odpowiadając na potrzeby swoich klientów, ubezpieczyciele przeorganizowali sposób i jakość swojej pracy, oferując samochód zastępczy zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba. Nadal jednak pozostały kwestie, które niekiedy są powodem odmowy.
Samochód zastępczy otrzymasz wówczas, gdy spowodowana kolizja nie nastąpiła z Twoje winy. Nie jest ważne, jak jeszcze kilka lat temu, czy wykorzystywałeś go w celach prywatnych, czy służbowych.
Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić przyznania Ci samochodu zastępczego,. Zastanawiasz się, kiedy może to zrobić? Sytuacje są dwie i chociaż zdarzają się stosunkowo rzadko, nie można o nich zapomnieć.
– Jeśli posiadasz drugi samochód, którym możesz się bezpiecznie poruszać, ubezpieczyciel nie ma obowiązku opłacenia samochodu zastępczego.
– Możesz spotkać się z odmową także w sytuacji, gdy zdecydujesz się na samochód, którego wartość zdecydowanie przewyższa wartość Twojego samochodu;
– Jeśli ubezpieczyciel na zagwarantował Ci dostępu do samochodu zastępczego od razu na cały ważny dla Ciebie okres, możesz przedłużyć okres wynajmu samochodu i rozliczyć się z producentem samodzielnie;
Często nasza wiedza na temat zakresu pomocy gwarantowanej w ramach OC kończy się na konieczności wniesienia wymaganej opłaty. Sprawdź, w jaki sposób należy dopełnić formalności i wynająć samochód z OC sprawcy.
Ubezpieczyciel pozwala Ci, ze względu na Twój komfort, wynająć samochód na tak długi okres czasu, jak będzie to konieczne. W jaki sposób auto zastępcze sprawcy może znaleźć się w Twoim posiadaniu? Masz trzy proste możliwości i wyboru!
– Możesz wynająć auto bezpośrednio z warsztatu naprawczego, w którym przebywa Twój samochód, jeżeli warsztat świadczy takie usługi. Wówczas warsztat bezpośrednio rozliczy się z ubezpieczycielem;
– Samochód możesz wypożyczyć z lokalnej wypożyczalni samochodowej. Rozliczenie również leży po stronie ubezpieczyciela i to jego zadaniem jest uregulowanie wszystkich należności wobec wypożyczalni.
– Może okazać się, że samochód zastępczy będziesz musiał wypożyczyć z wypożyczalni bezpośrednio wskazanej przez ubezpieczyciela.
Niezależnie od tego, na którą z możliwych opcji się zdecydujesz, pamiętaj, że ubezpieczyciel odpowiada wyłącznie za koszty naprawy, jednocześnie wnosząc opłaty związane z wypożyczeniem samochodu, nigdy zaś nie płaci za materiały eksploatacyjne, jak paliwo czy wymagane oleje. Jeśli masz zamiar korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy, warto o tym pamiętać.
To, jak długo zostanie z Tobą samochód zastępczy, zależy od rodzaju odniesionych szkód, które mogą być częściowe lub całościowe. W przypadku tych pierwszych, czyli częściowych samochód zastępczy przysługuje Ci na cały okres naprawy auta, które ucierpiało w wyniku kolizji. „Cały okres naprawy” należy rozumieć, jako czas od zdarzenia do momentu odebrania sukienki, obejmujący czas oczekiwania na wykonanie usługi, czas oczekiwania na zamówione części i czas konieczny na naprawdę.
W przypadku szkody całkowitej, samochód zastępczy jest przyznawany na cały okres, obejmujący czas do momentu, gdy będziesz mógł wejść w posiadanie nowego auta.