Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Korzystanie z samochodu zastępczego z OC sprawcy – wszystko, co musisz wiedzieć

30 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Kolizja drogowa nie zawsze kończy się niegroźnie. Niekiedy okazuje się, że straty są tak duże, że konieczny będzie zakup nowego samochodu. Pamiętaj – zanim znajdziesz wymarzony model przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. 

Ubezpieczenie OC – dawniej i dzisiaj

Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, z pewnością wiesz, że jeszcze kilka lat temu wyegzekwowanie prawa do zastępczego samochodu nie było tak proste. Ubezpieczyciele prześcigali się w powodach, które uniemożliwiały dokończenie negocjacji. Rosnąca konkurencja sprawiła, że konieczne okazało się wyjście do społeczeństwa. Odpowiadając na potrzeby swoich klientów, ubezpieczyciele przeorganizowali sposób i jakość swojej pracy, oferując samochód zastępczy zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba. Nadal jednak pozostały kwestie, które niekiedy są powodem odmowy.

Kiedy należy Ci się auto zastępcze z OC sprawcy?

Samochód zastępczy otrzymasz wówczas, gdy spowodowana kolizja nie nastąpiła z Twoje winy. Nie jest ważne, jak jeszcze kilka lat temu, czy wykorzystywałeś go w celach prywatnych, czy służbowych. 

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić opłaty samochodu zastępczego

Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić przyznania Ci samochodu zastępczego,. Zastanawiasz się, kiedy może to zrobić? Sytuacje są dwie i chociaż zdarzają się stosunkowo rzadko, nie można o nich zapomnieć. 

– Jeśli posiadasz drugi samochód, którym możesz się bezpiecznie poruszać, ubezpieczyciel nie ma  obowiązku opłacenia samochodu zastępczego. 

– Możesz spotkać się z odmową także w sytuacji, gdy zdecydujesz się na samochód, którego wartość zdecydowanie przewyższa wartość Twojego samochodu;

Co warto wiedzieć w zakresie korzystania z samochodu zastępczego? 

– Jeśli ubezpieczyciel na zagwarantował Ci dostępu do samochodu zastępczego od razu na cały ważny dla Ciebie okres, możesz przedłużyć okres wynajmu samochodu  i rozliczyć się z producentem samodzielnie; 

Formalności krok po kroku – czyli skąd wziąć pomoc w kryzysie

Często nasza wiedza na temat zakresu pomocy gwarantowanej w ramach OC kończy się na konieczności wniesienia wymaganej opłaty. Sprawdź, w jaki sposób należy dopełnić formalności i wynająć samochód z OC sprawcy.

Ubezpieczyciel pozwala Ci, ze względu na Twój komfort, wynająć samochód na tak długi okres czasu, jak będzie to konieczne. W jaki sposób auto zastępcze sprawcy może znaleźć się w Twoim posiadaniu? Masz trzy proste możliwości i wyboru! 

– Możesz wynająć auto bezpośrednio z warsztatu naprawczego, w którym przebywa Twój samochód, jeżeli warsztat świadczy takie usługi. Wówczas warsztat bezpośrednio rozliczy się z ubezpieczycielem;

– Samochód możesz wypożyczyć z lokalnej wypożyczalni samochodowej. Rozliczenie również leży po stronie ubezpieczyciela i to jego zadaniem jest uregulowanie wszystkich należności wobec wypożyczalni.

– Może okazać się, że samochód zastępczy będziesz musiał wypożyczyć z wypożyczalni bezpośrednio wskazanej przez ubezpieczyciela. 

Niezależnie od tego, na którą z możliwych opcji się zdecydujesz, pamiętaj, że ubezpieczyciel odpowiada wyłącznie za koszty naprawy, jednocześnie wnosząc opłaty związane z wypożyczeniem samochodu, nigdy zaś nie płaci za materiały eksploatacyjne, jak paliwo czy wymagane oleje. Jeśli masz zamiar korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy, warto o tym pamiętać.

Samochód zastępczy? Sprawdź ile z Tobą zostanie!

To, jak długo zostanie z Tobą samochód zastępczy, zależy od rodzaju odniesionych szkód, które mogą być częściowe lub całościowe. W przypadku tych pierwszych, czyli częściowych samochód zastępczy przysługuje Ci na cały okres naprawy auta, które ucierpiało w wyniku kolizji. „Cały okres naprawy” należy rozumieć, jako czas od zdarzenia do momentu odebrania sukienki, obejmujący czas oczekiwania na wykonanie usługi, czas oczekiwania na zamówione części i czas konieczny na naprawdę. 

W przypadku szkody całkowitej, samochód zastępczy jest przyznawany na cały okres, obejmujący czas do momentu, gdy będziesz mógł wejść w posiadanie nowego auta.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top