Choć ubezpieczenie komunikacyjne kojarzy się przede wszystkim z OC, coraz więcej kierowców decyduje się na zapewnienie swojemu samochodowi dodatkowej ochrony. Dowiedz się, jakie są rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego i które z nich będą odpowiednie dla Ciebie!
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ponieważ zapewnia ono ochronę nie tyle posiadaczowi polisy, co innym uczestnikom ruchu – na przykład pieszym, kierowcom czy rowerzystom. Kiedy kierowca spowoduje stłuczkę, osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie z jego OC. Dzięki temu sprawca nie będzie musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni. Obowiązek posiadania OC ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których osoba poszkodowana nie otrzymuje odszkodowania z uwagi na stan majątkowy sprawcy. Dzięki temu, że każdy kierowca na drodze posiada ubezpieczenie OC, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mogą czuć się bezpiecznie.
Zakres OC jest zawsze identyczny, ponieważ jest on dokładnie regulowany Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie oznacza to jednak, że za OC zawsze zapłacimy tyle samo. Wręcz przeciwnie! Różnice w cenach potrafią przekraczać nawet 1000 zł. Czy jest jakikolwiek sens, aby tak przepłacać za OC, skoro jego zakres jest zawsze taki sam? Oczywiście, że nie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest znalezienie najtańszego OC na rynku, na przykład za pomocą nowoczesnego kalkulatora OC. Zaoszczędzone pieniądze o wiele lepiej wydać na dodatkową ochronę samochodu, na przykład AC lub Assistance!
Autocasco to ubezpieczenie w pełni dobrowolne, jednak coraz więcej kierowców decyduje się na zakup takiej polisy. Zapewnia ona o wiele szerszą ochronę pojazdu niż obowiązkowe OC. Na zakup AC decydują się przede wszystkim posiadacze nowych, drogich samochodów oraz osoby, które chcą być spokojne o swoje auto. Przed czym dokładnie chronić ubezpieczenie Autocasco? To zależy od zakres oraz od umowy, zawartej z ubezpieczycielem. Najczęściej chroni ono na wypadek kradzieży, spowodowania wypadku, uszkodzenia przez dzikie zwierzęta czy przez warunki atmosferyczne. Nawet jeśli to kierowca (oczywiście nie celowo) uszkodzi samochód, na przykład w czasie parkowania, może on liczyć na odszkodowanie. Właśnie z tego powodu AC staje się tak popularne.
Warto pamiętać, że Autocasco jest obowiązkowe w przypadku samochodów w leasingu. Nie zawsze jednak warto wybrać polisę, oferowaną przez firmę leasingową – ubezpieczenie jest dodatkowo płatne, więc to dobre pole do poszukiwania oszczędności. Przed zakupem AC warto poszukać najtańszego ubezpieczenia, na przykład przy użyciu kalkulatora OC AC.
NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na odszkodowanie można liczyć w sytuacji, kiedy kierowca lub któryś z pasażerów zostanie poszkodowany podczas stłuczki lub na skutek wypadku samochodowego. Wybierając ubezpieczenie NNW, warto kierować się przede wszystkim całkowita kwotą ubezpieczenia – im jest wyższa, tym lepsze odszkodowanie można uzyskać
Ubezpieczenie NNW sprawdzi się przede wszystkim w przypadku kierowców, którzy dużo podróżują, również za granicę. Jeśli pokonujesz sporo kilometrów i często wozisz ze sobą pasażerów, na przykład rodzinę, koniecznie rozważ zakup NNW. Tym bardziej, że często możesz znaleźć polisę w naprawdę korzystnej cenie!