Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Najem okazjonalny a najem instytucjonalny – czym się różnią?

18 maja, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Planujesz wynajmowanie swojej nieruchomości, jednak nadal wahasz się pomiędzy najmem okazjonalnym a najmem instytucjonalnym? Sprawdź, na czym dokładnie polega każde z tych rozwiązań i które z nich może okazać się bardziej opłacalne dla właściciela nieruchomości. 

Na czym polega najem okazjonalny?

Najem okazjonalny to obecnie najbardziej popularna forma wynajmu nieruchomości. Takie rozwiązanie stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości. Polega ono na tym, że w obecności notariusza spisywane jest specjalne oświadczenie najemcy, dotyczące tego, że wskazuje on konkretny adres, pod którym zamieszka po ustaniu umowy najmu. Dla właściciela nieruchomości jest to zabezpieczenie – w razie chęci rozwiązania umowy najmu lub po jej ustaniu lokator będzie miał gdzie się udać, dzięki czemu będzie mógł opuścić wynajmowaną nieruchomość. W oświadczeniu notarialnym znajduje się również zapis, zgodnie z którym lokator – po ustaniu umowy wynajmu mieszkania – zobowiązuje się do opuszczenia lokalu oraz do zwrócenia go właścicielowi. Dodatkowo konieczne jest oświadczenie właściciela wskazanej nieruchomości, że przyjmie daną osobę pod swój dach. 

Niestety, w mediach (i nie tylko) niejednokrotnie opisywane były sytuacje, w których właściciel mieszkania nie mógł odzyskać swojej nieruchomości, ponieważ lokatorzy… nie mieli dokąd pójść. Niestety, nie mieli też z czego zapłacić, w związku z czym właściciel był stratny. Najem instytucjonalny stanowi więc bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek takich sytuacji. Obecnie coraz częściej właściciele nieruchomości proszą lokatorów o spisanie takiego oświadczenia u notariusza. 

Ile kosztuje spisanie oświadczenia?

Spisanie u notariusza oświadczenia na potrzeby podpisania umowy o najem okazjonalny kosztuje łącznie 260,76 zł. Na koszt ten składa się 200 zł + VAT w wysokości 46 zł, a dodatkowo wypis 2 strony, którego koszt to 14,76 zł. Koszty te najczęściej pokrywa lokator. 

Kto może zawrzeć umowę najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta maksymalnie na okres 10 lat. Zawrzeć ją może wyłącznie osoba fizyczna, dla której wynajmowanie nieruchomości stanowi tylko dodatkowe źródło dochodu. Nie może ona prowadzić działalności gospodarczej, która związana jest z wynajmem nieruchomości. 

Najem instytucjonalny – czym się charakteryzuje? 

Od 2017 roku właściciele nieruchomości mogą skorzystać z tzw. najmu instytucjonalnego. Najważniejsza informacja jest taka, że z takiej formy najmu mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną firmę. Mogą to być także osoby, których działalność związana jest z wynajmem nieruchomości. Dodatkowo lokator musi dołączyć do umowy oświadczenie spisane w obecności notariusza, w którym z własnej woli poddaje się on nie tylko egzekucji, ale też wydaniu wynajmowanego lokalu. Jest to więc dobre zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości. 

Najem okazjonalny a najem instytucjonalny – najważniejsze różnice

Wśród najważniejszych różnic pomiędzy najmem okazjonalnym a najmem instytucjonalnym wymienić można następujące elementy:

  • w przypadku najmu okazjonalnego lokator nie musi wskazywać miejsca, w którym zamieszka po opuszczenia wynajmowanego lokalu, 
  • nie jest potrzebne również oświadczenie właściciela wskazanej nieruchomości o tym, że przyjmie lokatora pod swój dach, 
  • umowa najmu okazjonalnego zawierana jest maksymalnie na dziesięć lat, 
  • w przypadku najmu instytucjonalnego nie ma potrzeby zgłaszania najmu w ciągu 14 dni od jej zawarcia do Urzędu Skarbowego, tak jak jest to w przypadku najmu okazjonalnego, 
  • w razie eksmisji lokatorowi nie przysługuje lokal tymczasowy ani lokal socjalny, jak w przypadku najmu okazjonalnego. 

Jak widać, różnic jest sporo i są one kluczowe. Warto więc dobrze zastanowić się, co będzie lepsze – najem okazjonalny czy najem instytucjonalny. 

Czy najem instytucjonalny to lepsze rozwiązanie dla właściciela nieruchomości? 

Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie nie tylko odnośnie tego, jaka jest różnica pomiędzy najmem okazjonalnym a instytucjonalnym, ale też tego, która z tych dwóch form najmu jest bardziej opłacalna. Czy rzeczywiście najem instytucjonalny jest lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia właściciela nieruchomości? 

W większości przypadków najem instytucjonalny wydaje się być o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem dla właściciela nieruchomości, niż najem okazjonalny. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że najemca dobrowolnie zrzeka się wielu praw, które przysługują lokatorom, co – w razie wystąpienia problemów – stanowi ogromne ułatwienie podczas egzekwowania swoich praw przez właściciela domu lub mieszkania. 

Jest to także korzystne rozwiązanie dla osób, które prowadzą działalność związaną z wynajmem nieruchomości i obawiają się nieuczciwych lokatorów. Dzięki zaletom najmu instytucjonalnego przedsiębiorcy zyskują dodatkową ochronę. 

Najem okazjonalny a najem instytucjonalny – podsumowanie

Wybór pomiędzy najmem okazjonalnym a najmem instytucjonalnym nie jest łatwe, szczególnie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w wynajmowaniu nieruchomości. W każdym przypadku warto rozważyć wszystkie wady i zalety każdego z tych rozwiązań. A jeśli chcesz mieć pewność co do bezpieczeństwa wynajmu swojej nieruchomości, możesz skorzystać z usług firmy, która zajmuje się zarządzaniem najmem. Dzięki temu dylematy dotyczące tego, jaka forma najmu będzie najbardziej korzystna, nie będą Cię zajmować, a zamiast tego będziesz jedynie czerpać korzyści z wynajmowania swojej nieruchomości. 

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top