Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Pożyczki Społecznościowe — Czym są pożyczki, które miały okazać się hitem i czy nadal działają? Sprawdzamy to i prezentujemy wszystkie

12 lipca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Pożyczki społecznościowe to jeden z trendów, który miał stać się hitem i poważną konkurencją dla banków. Jeszcze kilka lat temu wróżono im duży sukces, ale w rzeczywistości moda na pożyczanie społecznościowe nie przyjęła się do końca. Obecnie istnieje jednak kilka portali tego typu, a osoby chcące pożyczać tak pieniądze zarówno jako pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy mogą swobodnie to robić. Czym zatem jest ten nieco zapomniany trend? Na jakiej zasadzie działają pożyczki społecznościowe? Dlaczego warto z nich korzystać i czy jest to bezpieczne? Wszystkie odpowiedzi na te pytania prezentujemy poniżej.

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe to pożyczki, które odbywają się między dwiema osobami prywatnymi. Są one udzielane na portalu social lendingowym, który jest pośrednikiem oraz miejscem, gdzie przebywają zarówno osoby chcące pożyczać w ten sposób pieniądze, jak i te które chcą udzielać takich pożyczek. Pożyczki społecznościowe opierają się zatem o bezpośredni kontakt dwóch prywatnych osób, a nie osoby prywatnej i banku. Ideą takiego typu pożyczania pieniędzy jest odnoszenie korzyści z obu stron. Trend społecznościowego pożyczania pieniędzy użytkownikami ma dawać niższe oprocentowanie osobom, które pożyczają pieniądze oraz wyższy zarobek niż np. na lokatach bankowych osobom, które udzielają pożyczek. Przeważnie średnie oprocentowanie wynosi ok. 10%. Z prawnego punktu widzenia pożyczki społecznościowe udzielane są na podstawie umowy cywilnoprawnej między dwiema osobami. Sam portal, na którym zawierana jest umowa, jest tylko pośrednikiem i nie jest stroną takiej transakcji. W sieci istnieje wiele tego typu stron internetowych. Oferują one miejsce, gdzie osoby mogą dodawać i wyszukiwać oferty. Portale weryfikują również tożsamość osób chcących korzystać z tego rozwiązania i zajmują się wszystkimi kwestiami organizacyjnymi. W zamian za to pobierają od każdej pożyczki prowizję — jednorazową opłatę. Najczęściej jest to procent od danej sumy pożyczki. Korzystanie z tego typu rozwiązań jest w pełni legalne.

Osoby, które chcą pożyczać lub zarabiać w taki sposób, muszą potwierdzić swoją tożsamość czy zarobki na kilka sposobów. Im dokładniejsza jest weryfikacja, tym większa szansa na uzyskanie lepszej pożyczki. Weryfikacja tożsamości dzieli się na tą obowiązkowa oraz dodatkową. Do weryfikacji obowiązkowej należy potwierdzenie adresu e-mail, numer telefonu czy adresu zamieszkania. Kolejnymi elementami weryfikacji obowiązkowej jest weryfikacja konta bankowego poprzez przelanie 1 zł z takiego rachunku na rachunek serwisu czy przesłanie skanu dokumentu tożsamości. Do sposobów weryfikacji dodatkowych należy przesłanie drugiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, wyciągów bankowych czy umowy o pracę potwierdzającej stały dochód. Mogą być to też rachunki od dostawców mediów czy oświadczenie o braku innych zobowiązań.

Z pożyczek społecznościowych skorzystać może każda osoba, która spełni podstawowe wymagania danego portalu względem weryfikacji oraz znajdzie odpowiednią dla siebie pożyczkę. Każda osoba pożyczająca otrzymuje ranking na podstawie szczegółowości weryfikacji. Im jest ona bardziej szczegółowa, tym wyższy ranking danej osoby, która chce pożyczyć pieniądze. Z kolei osoby oferujące pożyczki mogą ustalać minimalny ranking, jaki są w stanie zaakceptować.

Jak się z nich korzysta?

Korzystanie z pożyczek społecznościach jest bardzo proste. Pierwszym krokiem, aby pożyczyć pieniądze w ten sposób jest wybranie jednego z kilku portali social lendingowych oraz zarejestrowanie się tam. Drugim krokiem jest wyżej opisana weryfikacja. Po założeniu konta i zweryfikowaniu się na danym portalu możemy przeglądać oferty użytkowników, którzy chcą pożyczać pieniądze. Są to oferty wraz z odsetkami i wszystkie informacjami. Czasami możemy samodzielnie dodawać ogłoszenia o tym, że to my chcemy pożyczyć pieniądze na dany okres na konkretnych warunkach. Sposób umieszczania i odnajdywania ogłoszeń zależy już od danego portalu. Gdy odnajdziemy osobę i złożymy wniosek, jest on rozpatrywany przez osobę,chcącą pożyczyć pieniądze. Czasami możemy wybrać też opcję automatycznego dopasowania. Polega ona na tym, że pożyczka zostanie nam automatycznie udzielona, jeśli znajdzie się osoba, która chce pożyczyć pieniądze, a my spełnimy jej warunki. Gdy na portalu społecznościowym odnajdą się dwie osoby akceptujące swoje warunki nawzajem — automatycznie lub manualnie, następuje podpisanie elektroniczne umowy. Następnie osoba pożyczająca pieniądze przelewa pożyczkobiorcy pieniądze na rachunek zweryfikowany podczas zakładania konta. Zwrot odbywa się analogicznie, a suma powiększona jest o odsetki. Poszczególne kwestie techniczne mogą nieco różnic się w zależności od danego portalu, ale ogólnie proces pożyczania społecznościowego jest taki sam.

Plusy i Minusy pożyczek społecznościowych

Pożyczki społecznościowe to niezwykle ciekawe rozwiązanie. Ma ono jednak swoje plusy i minusy. Pierwszą korzyścią pożyczek społecznościowych jest bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Często waha się ono w granicach ok. 10%, co przy kilkudziesięciu procentowych kredytach bankowych i prywatnych pożyczek jest atrakcyjnym wynikiem. Oprócz taniego pożyczania pieniędzy możemy zrobić to szybko i komfortowo. W sieci istnieje kilka portali, na których pożyczki oferuje wiele osób. Jeśli jesteśmy w dobrej sytuacji finansowej i stworzymy wiarygodne konto, nie powinniśmy mieć problemu z ich otrzymaniem. Cały proces jest też nadzorowany przez portal oraz jest legalny, dlatego ze strony osoby, która pozyskuje pieniądze, nie ma żadnego zagrożenia. Kolejnym plusem jest obopólna korzyść, jaką odnoszą zarówno pożyczkodawca i jak pożyczkobiorca. Obie osoby mogą ustalić dogodne i elastyczne dla nich warunki oraz korzystnie obracać pieniędzmi od strony finansowej. Samo korzystanie z portali tego typu nie jest trudniejsze od składania wniosków w systemach prywatnych pożyczkodawców czy bankowości elektronicznej. Pożyczki społecznościowe są też bardzo ciekawą alternatywą dla osób, które mają wolne środki i chcą je pomnażać.

Do minusów pożyczek społecznościowych należy z pewnością pewna trudność przy pozyskiwaniu pieniędzy, jeśli nie mamy w pełni zweryfikowanego profilu lub jesteśmy w słabej kondycji finansowej. W takiej sytuacji przeważnie niewiele osób zdecyduje się nam pożyczyć pieniądze. Minusem może być również chęć pożyczenia dużej sumy pieniędzy np. kilkunastu tysięcy złotych, gdyż osoby oferujące pożyczki wolą podzielić tak sumę na kilka mniejszych i pożyczyć je różnym osobom, dywersyfikując transakcje i obniżając jej ryzyko. Dość sporym minusem dla osób oferujących pożyczki jest również ryzyko nieoddania pożyczki przez pożyczkobiorcę. Nigdy do końca nie można być pewnym czy dana osoba uczciwie wywiąże się z trakcji.

Powiązanie wpisy

Marzysz o zakupie nieruchomości, dlatego już od jakiegoś czasu rozważasz skorzystanie z kredytu? Symulacja kredytu hipotecznego może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Dzięki niej dowiesz się między innymi, na jakie koszty kredytu musisz się przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top