Przeprowadzamy się rozpoczynając studia w innym mieście, kiedy poznajemy kogoś, z kim chcemy związać swoje życie lub gdy powiększa się nam rodzina. Przeprowadzka niesie ze sobą wiele emocji – zarówno podekscytowania, radości, jak i stresu i niepewności. Często martwimy się, czy wszystko uda nam się zapakować i czy nic nie ulegnie zniszczeniu w trakcie podróży itp. Niepotrzebnie. Najważniejsze jest to, aby mieć z góry określony plan i się go trzymać. W tym artykule dowiesz się,jak przygotować się do przeprowadzki.
Najbardziej istotną jest kwestią, jest plan działania. arto już na kilka tygodni przed przeprowadzką zrobić porządki w szafach i innych miejscach, by pozbyć się rzeczy, które są już niepotrzebne. Często okazuje się, że na wieszakach wiszą koszule, które mieliśmy na sobie tylko raz, a w komodzie poupychane są ubrania, które wyszły już z mody. Stare ubrania zawsze można oddać znajomym lub potrzebującym. To samo można uczynić z meblami czy sprzętem elektronicznym.
Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w kartony, w które spakujemy rzeczy. Można je oczywiście zakupić, koszt nie jest duży, natomiast kartony różnych rozmiarów znajdziemy w sklepach. Potrzebne będą taśmy klejące – warto zainwestować w kilka rolek dobrej jakości, by w trakcie przeprowadzki nie przydarzyło się nic niespodziewanego. Można także zainwestować w zakup dużych toreb.
Pakowanie należy zacząć od rzeczy mniej istotnych, na przykład ubrań z innego sezonu, rzeczy, z których mało korzystaliśmy, a następnie przechodzić do rzeczy pierwszego użytku. Świetnym rozwiązaniem może okazać się tzw. karton – szafa, idealny do przewożenia marynarek, koszul czy też garniturów. Karton ten posiada specjalny drążek z ząbkami, dzięki czemu mamy gwarancję, że rzeczy na wieszakach nie ulegną zniszczeniu.
Jest to niezwykle istotne, gdyż w chwili pakowania wiemy doskonale, gdzie co spakowaliśmy, jednak przy rozpakowywaniu jest z tym zdecydowanie gorzej. Wystarczy na każdym kartonie napisać markerem, co znajduję się w środku np. SALON, ŁAZIENKA. Przy rozpakowywaniu zawartości będzie nam zdecydowanie łatwiej. Przy pakowaniu rzeczy kuchennych wartona kartonie dopisać, co znajduje się w środku. Można też przed zaklejeniem kartonu zrobić zdjęcie poglądowe, co zostało tam umieszczone. Wszystko po to, by po przyjeździe na nowe mieszkanie nie denerwować się niepotrzebnie, że czegoś nie spakowaliśmy. Takie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić czas i zredukować stres.
Ubrania często używane spakujmy w podręcznym bagażu. Rozpakowywanie może potrwać wiele dni, dlatego najważniejsze rzeczy warto mieć pod ręką. Do walizki podręcznej schowajmy ładowarkę, kable USB, szczoteczkę do zębów i inne kosmetyki, wszystkie rzeczy, które wiemy, że będą nam potrzebne, a także leki przeciwbólowe. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kilka butelek wody mineralnej oraz suchy prowiant.
Ubrania można oczywiście zapakować w torby lub walizki, jednak bardziej przydatne okazują się duże plastikowe worki. Do takiego worka zmieści się zdecydowanie więcej ubrań i łatwiej go załadować do samochodu – zajmuje mniej miejsca. Talerze, kubki bądź też sztućce owińmy folią bąbelkową, by mieć pewność, że nie ulegną zniszczeniu. Można też schować je pomiędzy ubraniami. Małe rzeczy, takie jak biżuteria, umieśćmy w plastikowych pojemnikach, aby nigdzie się nie zapodziały.
Aby przeprowadzka odbyła się szybko i sprawnie, powinniśmy wcześniej pomyśleć o tym, w jaki sposób przewieziemy rzeczy i meble do nowego mieszkania. Jeśli posiadamy lub ktoś z naszych znajomych dysponuje dużych rozmiarów samochodem, to nie będzie z tym problemu. Gorzej, jeśli nie mamy auta. Wtedy jednak wystarczy skorzystać z usług firmy transportowej. Cenniki są dostępne w internecie, można też skorzystać z porównywarki cen.
Umożliwiają samodzielne oszacowanie cen i kosztów.
Firmy transportowe dysponują odpowiednim sprzętem do przenoszenia dużych gabarytów. Ich usługi mogą obejmować transport, demontaż i montaż mebli. Istnieje również możliwość skorzystania z tzw. przeprowadzki kompleksowej, która polega na zleceniu firmie wszystkich czynności związanych z przeprowadzką, czyli również samego pakowania, dowozu na miejsce z wniesieniem, a nawet rozpakowywania. Usługa tego typu jest dodatkowo płatna, ale jest to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych.
Przed przeprowadzką warto zrobić zdjęcia miernikom wody oraz prądu w starym mieszkaniu, a także poinformować o zmianie miejsca zamieszkania dostawców mediów.
O zmianie miejsca zamieszkania należy powiadomić również bank, pocztę, Urząd Skarbowy, szkołę oraz towarzystwo ubezpieczeniowe. Znając dokładną datę przeprowadzki w dobrym tonie będzie oznajmić ten fakt sąsiadom. Dzięki temu możemy uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Nieco starsi sąsiedzi będa nas z pewnościa mile wspominać.
Przeprowadzka nie musi wiązać się ze stresem, jeżeli odpowiednio wcześniej zaczniemy się do niej przygotowywać. Pamiętajmy o opróżnieniu zapasów – najlepiej na kilka tygodni wcześniej nie kupujmy już rzeczy z długim terminem przydatności do spożycia, tak by później ich nie wyrzucać. Warto sprawdzić również najlepszą drogę ze starego do nowego mieszkania i poszukać w pobliżu restauracji, bo zapewne będziemy z nich korzystać na samym początku, zanim się w pełni rozpakowujemy.
Odpowiedni plan działania i korzystanie z wyżej wymienionych wskazówek zagwarantuje pełne powodzenie przeprowadzki.