Osoba planująca założenie działalności gospodarczej może być zdezorientowana liczbą dostępnych opcji. W różnych ofertach i reklamach widzimy przecież dane samodzielnych przedsiębiorców, spółek jawnych i cywilnych oraz spółek z o.o., a nawet akcyjnych. Postanowiliśmy zatem krótko zaprezentować rodzaje działalności gospodarczej, które są dostępne w Polsce. Nasza analiza udowadnia, że liczba dostępnych wariantów prowadzenia działalności wcale nie jest zbyt duża. Każde z dostępnych rozwiązań jest bowiem nieco inne i może odpowiadać indywidualnym potrzebom.
Jeżeli przyjrzymy się danym, które prezentują rodzaje działalności gospodarczej, to okaże się, że tak zwana jednoosobowa działalność nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Zgodnie z ustawą prawo przedsiębiorców, taka forma działalności cechuje się ukierunkowaniem samodzielnego przedsiębiorcy na zarobek oraz ciągłym wykonywaniem usług lub produktów we własnym imieniu. Kwestie związane z zarobkowym, zorganizowanym i ciągłym charakterem działalności są ważne z punktu widzenia fiskusa. Może on uznać, że pomimo braku formalnej rejestracji firmy, działalność gospodarcza (np. w zakresie najmu) jest jednak prowadzona i podlega opodatkowaniu na zasadach firmowych.
Plusem jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwość jej rozpoczęcia na podstawie samego wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Kolejnym atutem wydaje się opcja wyboru różnych form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa). Problem stanowi natomiast osobista odpowiedzialność majątkowa za zobowiązania przedsiębiorstwa. W stosunku do małżonka, można ją ograniczyć poprzez umowę majątkową małżeńską (intercyzę).
Analizując rodzaje działalności gospodarczej, nie sposób pominąć spółki cywilnej. Warto pamiętać, że taka specyficzna spółka nie posiada odrębności i osobowości prawnej, a działalność gospodarczą wykonują wspólnicy (zarejestrowani w CEIDG). To ważna kwestia, która ma znaczenie na przykład podczas postępowań administracyjnych i podatkowych. Nie można też zapominać o solidarnej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki cywilnej wobec wierzycieli (zobacz artykuł 864 kodeksu cywilnego). Wspomnianej odpowiedzialności nie da się zmodyfikować na podstawie umowy spółki. W pozostałym zakresie, zasady działania spółki cywilnej są jednak bardzo elastyczne.
Inne rodzaje działalności gospodarczej możliwe do wykonywania w Polsce określa kodeks spółek handlowych. Wspomniany akt prawny wymienia następujące rodzaje tzw. spółek osobowych: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną. Wszystkie wymienione spółki posiadają zdolność prawną, co oznacza między innymi możliwość nabywania praw i zaciągania zobowiązań.
Wymienione spółki osobowe nie mają jednak osobowości prawnej i organów (np. zarządu), a ich wspólnicy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania. Wyjątek od tej pełnej odpowiedzialności dotyczy komandytariuszy w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Ich odpowiedzialność zostaje ograniczona tylko do wysokości tzw. sumy komandytowej. Co ważne, wszystkie spółki osobowe powstają z momentem wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS.
Spółka jawna jest często wybierana na początek działalności przez wspólników, którym nie odpowiada brak odrębności (zdolności) prawnej spółki cywilnej. Z kolei spółka partnerska to rozwiązanie przeznaczone dla osób wykonujących wolne zawody. Potrzeba zróżnicowania zakresu odpowiedzialności wspólników uzasadnia natomiast wybór spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej.
Od pewnego czasu widzimy, że coraz większa grupa przedsiębiorców nawet na początku działalności wybiera spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka spółka z o.o. należy do grupy spółek kapitałowych. Podobnie jak spółka akcyjna i prosta spółka akcyjna charakteryzuje się ona odrębnością prawną, zdolnością prawną i co ważne osobowością prawną. Ta ostatnia cecha skutkuje oddzieleniem sfery zobowiązań spółki od osobistego majątku udziałowców. Warto bowiem pamiętać, że posiadacze udziałów spółki z o. o. lub akcji spółki akcyjnej odpowiadają tylko do ich wartości.
Jeżeli chodzi o rodzaje działalności gospodarczej w ramach podmiotów z osobowością prawną, to spółka z o.o. wyróżnia się niskim minimalnym limitem wartości wnoszonego kapitału (tylko 5000 zł). Od 1 lipca 2021 r. ciekawą alternatywą jest prosta spółka akcyjna cechująca się uproszczonym zarządzaniem i możliwością wniesienia kapitału o wartości tylko 1 zł.
Tytułem podsumowania, na pewno warto wspomnieć, że w innych krajach Unii Europejskiej znajdziemy stosunkowo podobne rodzaje działalności gospodarczej. Każde państwo członkowskie UE wprowadza nieco inne zasady (dotyczące np. wymaganego kapitału dla odpowiedników polskiej spółki z o.o.). Niemniej jednak, rodzaje działalności gospodarczej występujące np. w Niemczech, Francji, Rumunii lub Czechach są dość podobne do polskich rozwiązań.