Przejdź do treści

Skup samochodów, autokomis czy ogłoszenia – jak sprzedać auto?

Polacy często wymieniają samochody na nowe – teraz, gdy dostęp do używanych modeli jest tak prosty, można robić to raz na kilka lat, nie musząc przy tym przeznaczać na zakupy dużej sumy pieniędzy. Podobnie jak łatwo można kupić samochód, tak też bez problemu można zrealizować transakcję sprzedaży – bardzo dużo zawdzięczamy w tej dziedzinie internetowi, ponieważ to właśnie dzięki globalnej sieci dostęp do portali ogłoszeniowych, autokomisów i innych firm zajmujących się transakcjami obrotu pojazdami jest uproszczony.

Jeżeli chcą sprzedać Państwo samochód, w tym przypadku rozwiązania są zasadniczo trzy – zalicza się do nich sprzedaż samodzielną wraz z użyciem takich mediów jak portale ogłoszeniowe oraz prasa, następnie sprzedaż w komisie samochodowym, a także sprzedaż w skupie samochodów – mniej popularna, ale również zapewniająca atrakcyjne warunki transakcji. To formy sprzedaży samochodu zależy uzyskana cena, czas transakcji, a także jej komfort i bezpieczeństwo.

Sprzedaż samodzielna z ogłoszeniami

To najczęściej wybierana forma sprzedaży, która jest popularna dzięki łatwej dostępności portali ogłoszeniowych, także tych specjalnie skupionych na samochodach. Decydując się właśnie na taką sprzedaż, posiadacz samochodu musi przygotować pojazd do wystawienia, najlepiej umyć go i wysprzątać, ponieważ wtedy zainteresowanie nim będzie wyższe. Trzeba wykonać fotografie, potem zamieścić ogłoszenia, najlepiej na kilku różnych serwisach, w tym tych najbardziej znanych. Następnie należy odbierać telefony od potencjalnych klientów, negocjować cenę, gdy to możliwe, umawiać się na zobaczenie auta. Na sam koniec trzeba też przygotować umowę kupna-sprzedaży.

Dzięki samodzielnej sprzedaży auta można uzyskać atrakcyjną cenę – pieniądze otrzymuje się bez pośredników od kupującego. Zajmuje ona jednak dużo czasu i często jest stresująca. Nie sprawdzi się też w sytuacji, gdy kluczowa jest błyskawiczna realizacja transakcji – sprzedawanie przez ogłoszenia może ciągnąć się nieraz tygodniami i miesiącami.

Sprzedaż w autokomisie

Wygodniejszym rozwiązaniem od samodzielnego sprzedania pojazdu jest skorzystanie z usług komisów samochodowych. Wtedy pojazd wstawia się do komisu, gdzie jest on dostępny dla potencjalnych klientów do oglądania. Za przygotowanie ogłoszenia i jego promocję, a potem obsługę klienta odpowiedzialni są pośrednicy z autokomisu. Skorzystanie z komisów wiąże się jednak z koniecznością zapłaty prowizji i innymi opłatami. Nie można też wtedy korzystać z samochodu.

Autokomis to atrakcyjna alternatywa, niemniej też nie gwarantuje szybkości realizacji transakcji. Plusem jest wygoda, ponieważ za sprzedaż odpowiedzialni są eksperci w tej dziedzinie, minusem z kolei są dodatkowe opłaty, w tym prowizja od sprzedaży, dlatego klient otrzymuje końcowo niższą wypłatę.

Sprzedaż w skupie samochodów

Trzecia propozycja to skup samochodów. W tym przypadku kupującym jest firma – skup, który odkupuje od klientów auta od ręki, płacąc za nie gotówką. To bardzo korzystny wybór, ponieważ transakcję można zrealizować wtedy w ciągu jednego dnia z płatnością od ręki. Minusem jest to, że cena jest często zaniżona na niekorzyść interesanta, niemniej nie w każdym skupie – trzeba porównywać wyceny, co nie jest trudne, ponieważ uzyskać można je przez internet.

Skup samochodów spełni oczekiwania tych osób, którym w szczególności zależy na szybkiej transakcji sprzedaży i natychmiastowej zapłacie za samochód. To także bezpieczne i wygodne transakcje, potwierdzone umową kupna-sprzedaży. Niedogodność to niższa cena, niemniej jednak w porównaniu z innymi plusami jest to i tak korzystny wybór, a popularność skupów samochodów w naszym kraju stale rośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *