Przejdź do treści

Sprzedaż prywatna czy skup samochodów?

  • przez

Najwięcej posiadaczy samochodów decyduje się na sprzedaż z ogłoszenia. To dzięki niej można bezpośrednio skontaktować się z kupującym, bez konieczności korzystania z usług pośredników, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów jak w autokomisie. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie – również do dyspozycji jest skup samochodów, który ma wiele zalet w porównaniu do sprzedaży prywatnej. Na co warto się w związku z tym zdecydować?

Gdy masz czas, wybierz sprzedaż prywatną

Sprzedaż prywatna to przede wszystkim czas potrzebny do zajęcia się wszystkimi formalnościami z nią związanymi. Oznacza to konieczność przygotowania ogłoszenia i następnie kontaktów z klientami.

Na początku trzeba zadbać o samochód, aby wyglądał on atrakcyjnie dla potencjalnych kupujących. Jego umycie, także wyczyszczenie silnika, a następnie odkurzenie i posprzątanie wnętrza to podstawa. Potem trzeba zrobić zdjęcia, by zaprezentować samochód. Na podstawie zebranych informacji o pojeździe przygotowuje się jego ogłoszenie sprzedaży. Im więcej informacji będzie znajdowało się w ogłoszeniu, tym również łatwiej będzie można znaleźć potencjalnego kupującego.

Po wystawieniu ogłoszenia, a najlepiej zrobić to na kilku, jeżeli nie na kilkunastu różnych portalach ogłoszeniowych, zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych, trzeba przygotować się na częste telefony od klientów, gdy samochód będzie wzbudzał zainteresowanie. Telefony dla wielu są męczące, zwłaszcza w tych godzinach, kiedy chce się odpocząć. Również potencjalni klienci będą chcieli umawiać się z klientami na obejrzenie i przetestowanie samochodu, na co też trzeba mieć czas.

Plusem jest jednak możliwość uzyskania dobrej ceny, chociaż w sytuacji, gdy liczy się czas, często jest ona obniżana, żeby zrealizować transakcję jak najszybciej. Trzeba pamiętać też o formalnościach, między innymi o przygotowaniu umowy kupna-sprzedaży. Jest też kwestia stresu – oczekiwania na wpłatę, roszczeń niezadowolonego klienta.

Niestety, gdy celem jest sprzedaż pojazdu w jak najkrótszym okresie, ogłoszenia nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Zdarza się, że na zainteresowanego klienta czeka się tygodniami, miesiącami, a nieraz nie pojawia się on w ogóle. Dlatego wtedy, gdy pieniądze potrzebne są od zaraz, nie jest to oferta, która będzie optymalna.

Gdy liczy się szybkość i wygoda, wybierz skup samochodów

Po drugiej stronie znajduje się skup samochodów. W tym przypadku sytuacja prezentuje się już nieco inaczej, ponieważ nie trzeba przygotowywać ogłoszeń, spotykać się z klientami, a samochód sprzedaje się praktycznie od ręki, bez formalności czy przygotowywania dokumentów. Skupy są zatem doskonałym wyborem dla tych osób, które doceniają komfort transakcji, czyli nie chcą samodzielnie zajmować się sprzedażą samochodu.

Również to doskonałe rozwiązanie wtedy, gdy potrzebne są pieniądze w krótkim czasie – najlepiej jeszcze tego samego dnia. Skupy samochodowe znane są z tego, że pozwalają na wykonanie sprzedaży w jeden dzień, z zapłatą gotówką lub przelewem na konto klienta. Gdy trzeba zrealizować transakcję błyskawicznie, nie ma lepszego rozwiązania.

Dodatkowo też nie trzeba obawiać się o kwestie bezpieczeństwa. Skupy to legalnie działające firmy, które wiedzą, w jaki sposób zapewnić klientom w pełni przejrzystą transakcję. Wyceny wykonywane są przez internet, co także pozwala na sprawdzenie od razu, ile można otrzymać w nich za pojazd – bez zobowiązań. Minusem jest natomiast nieco niższa cena, co związane jest ze specyfiką działania skupów samochodów.

Podsumowując, wybór odpowiedniej formy sprzedaży samochodu ma duży wpływ na wygodę transakcji, jej bezpieczeństwo oraz na czas jej trwania. Gdy głównie trzeba sprzedać auto jak najszybciej, wtedy skup jest doskonałym rozwiązaniem, gdy z kolei liczy się pełna cena, wtedy warto wybrać samodzielną transakcję, ale trzeba przy tym pamiętać o niedogodnościach z nią związanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *