Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Światła do jazdy dziennej – kiedy można stosować i co mówią przepisy?

16 maja, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Zgodnie z przepisami, każdy pojazd znajdujący się na drodze musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie.

Światła w samochodzie pełnią różne funkcje – światła awaryjne sygnalizują awarię samochodu, światła przeciwmgielne zwiększają widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych o ograniczonej widoczności na drodze, z kolei światła pozycyjne informują o położeniu pojazdu. Nadrzędnym celem wszystkich rodzajów lamp zamontowanych w pojeździe jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. W związku z tym warto wiedzieć, do czego służy dane światło w samochodzie, kiedy z niego korzystać, jakie rodzaje świateł są obowiązkowe, a jakie obligatoryjne.

Wielu kierowców niestety wciąż ma problem z rozróżnieniem świateł pozycyjnych, od postojowych, nie wiedzą kiedy włączyć światła mijania itp. 

Powtórkę warto rozpocząć od przypomnienia sobie, czym są światła do jazdy dziennej, gdyż można z nich korzystać od świtu do zmierzchu, czyli w warunkach największego natężenia ruchu.

Światła do jazdy dziennej – co mówią przepisy prawa?

W 2007 roku wprowadzono w Polsce obowiązek korzystania ze świateł przez cały dzień, motywowano to chęcią zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. 

Wywołało to wiele sporów i dyskusji, zwolennicy argumentowali, że dzięki załączonemu oświetleniu pojazdy są lepiej widoczne dla pieszych, przeciwnicy twierdzili, że całodobowe korzystanie z lamp samochodowych zwiększa zapotrzebowanie na benzynę, co przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska. Ustawa, mimo skierowania jej w 2011 roku do Trybunału Konstytucyjnego, weszła w życie i jest aktualna do dnia dzisiejszego.

Art. 51 kodeksu drogowego jednoznacznie nakazuje, że: 

  1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
  2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Świateł do jazdy dziennej można więc w trakcie dnia używać zamiennie ze światłami mijania, które stanowią podstawowy rodzaj oświetlenia. Do 2009 roku przepisy wymagały ponadto, by wraz ze światłami do jazdy dziennej uruchomione były światła pozycyjne. 

Zgodnie z wymogami unijnymi, a ściślej mówiąc z Dyrektywą 2008/89/WE z 2011 roku, wszystkie nowe modele samochodów o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 obowiązkowe muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej. Przepis ten dotyczy pojazdów samochodowych, które uzyskały homologację po 2011 roku, nie zaś starszych modeli.

Światła do jazdy dziennej – specyfikacja techniczna

Światła do jazdy dziennej muszą być koloru białego, w przypadku motocyklu jest to zaś kolor żółty. Powinny uruchamiać się automatycznie po włączeniu zapłonu, a wyłączać po zapaleniu świateł drogowych, mijania, bądź też przeciwmgielnych. 

Są montowane tylko z przodu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL – Running Lights. Światła do jazdy dziennej mają zazwyczaj moc od 10 do 42 W – kilkukrotnie mniejszą niż światła mijania, dzięki czemu zmniejsza się zużycie akumulatora, żarówek, a także spalanie.

Ustawienie świateł do jazdy dziennej również jest uregulowane prawnie. Powinny one być zainstalowane:

  • na równej wysokości
  • symetrycznie
  • minimalnie 25 cm, maksymalnie 150 cm nad ziemią
  • maksymalnie 40 cm od bocznego obrysu pojazdu
  • w odległości nie mniejszej niż 60 cm od siebie

Cechą charakterystyczną świateł do jazdy dziennej jest niski pobór prądu. Montowane są zazwyczaj w zderzaku.

Kiedy należy korzystać ze świateł do jazdy dziennej?

Świateł do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W przypadku opadów deszczu, śniegu zalecane jest włączenie świateł mijania. 

Zabronione jest korzystanie ze świateł do jazdy dziennej w tunelach, gdyż nie służą one, jak wielu kierowców błędnie uważa, do oświetlania drogi, tylko do zapewnienia widoczności pojazdu innym uczestnikom ruchu. Ponadto montowane są one tylko z przodu, co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo w warunkach ograniczonej widzialności.

Korzystanie ze świateł do jazdy dziennej nie jest obowiązkowe. Zamiast nich można korzystać ze świateł mijania.

Jak włączyć światła do jazdy dziennej?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy auto jest wyposażone w światła do jazdy dziennej. Starsze modele aut nie posiadają tego rozwiązania, więc bez dodatkowych modyfikacji nie ma możliwości uruchomienia tych świateł. 

Nowsze modele aut jak np. Hyundai i20 wraz z uruchomieniem silnika automatycznie włączają światła do jazdy dziennej. W takim wypadku nie ma konieczności podejmowania dodatkowej akcji. 

Światła do jazdy dziennej – podsumowanie

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: skoro światła do jazdy dziennej nie są obowiązkowe, to po co w ogóle z nich korzystać? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę oszczędność płynącą z takiego rozwiązania. Korzystanie z nich zmniejsza ponadto zużycie alternatora. Cena świateł do jazdy dziennej nie jest też wygórowana – koszt samych lamp oscyluje w granicach 50 – 200 zł. Jeżeli nie posiadamy w swoim samochodzie jeszcze świateł do jazdy dziennej, warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić.

Powiązanie wpisy

Naklejki rejestracyjne, które przykleja się na szybę, są wykonywane naprawdę solidnie. Ich usunięcie może sprawić pewne problemy, a jest to konieczne przy zmianie numeru rejestracyjnego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top