Skupy samochodowe oferują swoim klientom atrakcyjną formę sprzedaży samochodu, która skoncentrowana jest w szczególności na szybkości i wygodzie. To właśnie w skupie można sprzedać auto praktycznie tego samego dnia, nawet nie musząc wychodzić z domu – wystarczy tylko skontaktowanie się z pracownikiem skupu, a potem podpisanie umowy. To powoduje, że dzisiaj coraz więcej Polaków decyduje się na skupy samochodów.
W skupach sprzedać można praktycznie każdy samochód – większość z nich nie ma ograniczeń nawet co do wieku czy stanu technicznego pojazdów. Można zatem sprzedać w nich także samochody powypadkowe, uszkodzone, niesprawne, starszych roczników, które nie cieszą się powodzenie wśród klientów. Ile można otrzymać za nie pieniędzy?
Jak wykonuje się wycenę samochodu?
Skupy samochodów płacą swoim klientom na podstawie wykonanej przez siebie wyceny. Zwykle wycena ta jest dwustopniowa – pierwszy stopień to wycena orientacyjna wykonana przez internet, drugi to wycena rzeczoznawcy i to ona jest wiążąca, gdy klient zdecyduje się na realizację transakcji.
Wycena wstępna prowadzona jest na bazie przekazanych przez posiadacza samochodu informacjach – marka i model samochodu, rocznik, przebieg, rodzaj silnika, stan techniczny. Firmy prowadzące skupy mają wzory, na podstawie których przygotowują wycenę – pod uwagę bierze się między innymi aktualne ceny na portalach ogłoszeniowych, bazy danych o samochodach czy też zgromadzone przez firmę dane. W ten sposób wycenę orientacyjną można otrzymać nawet tego samego dnia, nieraz w kilkanaście minuty.
Gdy zaproponowana przez skup samochodów cena jest atrakcyjna, wówczas można umówić się na wykonanie wyceny końcowej z rzeczoznawcą. Pracownik firmy przyjeżdża do klienta i na miejscu ogląda samochód i jego dokumentację. Ma ze sobą także dokumenty do podpisania umowy, dlatego jeżeli zaproponowana cena jest dla klienta do zaakceptowania, wtedy można zrealizować transakcję bez czekania. Dodatkowo pieniądze płacone są też od ręki, co powoduje, że jest to opcja dla osób doceniających błyskawiczne transakcje.
Ile kosztuje samochód w skupie?
Ze względu na specyfikę swojej działalności skupy samochodowe proponują swoim klientom niższe ceny niż te rynkowe. Nie są one rażąco niższe, niemniej jednak powodują, że wielu klientów po otrzymaniu wyceny zastanawia się, czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie. Trzeba jednak cały czas pamiętać o innych zaletach skupów samochodów, czyli o szybkości transakcji i płatności gotówką lub przelewem od ręki, także o wygodzie, ponieważ nie trzeba samodzielnie przygotowywać ogłoszeń i obsługiwać klientów. Transakcja jest też całkowicie bezpieczna, ponieważ skupy potwierdzają ją umową kupna-sprzedaży.
Żeby przekonać się, ile skup może zapłacić za samochód, wystarczy tylko wypełnić formularz wyceny znajdujący się na stronie internetowej. Aby sprawdzić, gdzie cena będzie najbardziej korzystna, można wysłać formularz do kilku okolicznych skupów samochodów i zobaczyć, gdzie cena będzie najwyższa – trzeba pamiętać o tym, że wycena wstępna zwykle różni się od tej ostatecznej.
Trzeba też brać pod uwagę to, że samochód cały czas traci na wartości – dlatego jego wielomiesięczne stanie w komisie lub też w na portalu ogłoszeniowym oznacza, że samochód będzie kosztował z miesiąca na miesiąc mniej i jeszcze trudniej będzie znaleźć kupującego. Dodatkowo nie można zapomnieć o kosztach związanych z wykupieniem polisy OC i przeglądami technicznymi – nawet jeżeli z samochodu się nie korzysta, trzeba ponosić te koszty. Sprzedając auto w skupie, można zdążyć przed terminem płatności i uniknąć dodatkowych kosztów.