Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Wykluczenie szkody z AC – kompendium wiedzy

1 lipca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Coraz więcej kierowców decyduje się na wykupienie ubezpieczenia AC samochodu. Dzięki temu zyskują dodatkową ochronę w zakresie zdarzeń komunikacyjnych. Zatem jeżeli dojdzie do kradzieży samochodu, to straty z tym związane pokryje ubezpieczyciel. Podobnie rzecz wygląda w przypadku zdarzenia drogowego, nawet jeżeli było się jego sprawcą. I tu jest główna różnica między AC i OC, jeśli chodzi o kolizje i wypadki drogowe. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie takie zdarzenia obejmuje Auto Casco. Otóż tutaj musicie sprawdzić czy nie występuje wykluczenie szkody.

Jak działa AC?

Warto zdecydować się na ubezpieczenie AC, które jest ochroną finansową dla właściciela danego pojazdu. Z tego ubezpieczenia można otrzymać środki, gdy dojdzie do uszkodzenia bądź całkowitego zniszczenia samochodu na skutek działań jego właściciela. Ubezpieczyciel w ramach Auto Casco wypłaci Wam także odszkodowanie gdy sprawca jest nieznany. Takie sytuacje często mają miejsce na parkingu samochodowym. Na skutek niefrasobliwości innego kierowcy dochodzi do zarysowania lakieru lub wgniecenia w naszym pojeździe. Tutaj kluczem są świadkowie, którzy nie zawsze są obecni, by spisać numery rejestracyjne, a obraz na parkingu choć powinna, nie zawsze obejmuje go w całości bądź nie jest na tyle wyraźna, by można było dostrzec wszystkie szczegóły. Jednak nie oznacza to, że straty musimy pokryć z własnej kieszeni, bo jeśli mamy wykupione AC, ubezpieczyciel może pokryć szkodę.

Wykluczenie szkody z AC – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel nie zawsze bierze odpowiedzialność za powstałą szkodę. Jeżeli występuje wykluczenie szkody z AC, to nie otrzyma się odszkodowania za szkodę. Takie wyłączenie ma chronić ubezpieczycieli przed próbami wyłudzenia. Stanowi to także zabezpieczenie przed seriami nieuprawnionych wypłat, czyli oszustw kierowców, którzy pozorują kradzieże swoich samochodów. Celem ubezpieczenia AC jest naprawa szkód powstałych w wyniku zdarzenia losowego, a nie takiego powstałego na skutek niefrasobliwości czy celowego narażenia bądź wyłudzenia. Nawet jeżeli kupujecie ubezpieczenie AC all risk, to takie wyłączenia na pewno znajdują się w umowie. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzecie. Przede wszystkim w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie występowało wyłączenie w sytuacji, gdy prowadzicie samochód pod wpływem alkoholu.

Jakie wykluczenia szkody najczęściej występują?

Większość ubezpieczycieli stosuje wyłączenia szkody z AC tylko w kilku sytuacjach. Oczywiście najważniejszą z nich jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu czy innych substancji niedozwolonych. Druga sytuacja ma miejsce, gdy samochód jest prowadzony bez uprawnień i również wtedy ubezpieczyciel nie wypłaci Wam odszkodowania, gdyż świadomie i celowo narażacie siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. W przypadku działań lekkomyślnych, które prowadzą do wypadków także nie ma się szans na otrzymanie odszkodowania. Wszelkiego rodzaju nieuwagę, lekkomyślne działanie, a także brak odpowiedzialności stanowi tutaj wyłączenie. Przykładem może być pozostawienie kluczyków w samochodzie, co oczywiście zwiększa ryzyko kradzieży. Nie uzyska się również odszkodowania, jeśli samochód nie będzie poddany obowiązkowemu badaniu technicznemu. Kolejnym wykluczeniem jest celowe zniszczenie pojazdu, co obejmuje nie tylko fizyczne uszkodzenie na skutek działań kierowcy, lecz także jeżeli do uszkodzeń dojdzie podczas nielegalnych wyścigów samochodowych. Nie otrzyma się też odszkodowania, jeśli samochód doznał uszkodzeń w trakcie blokad, manifestacji czy na skutek przestępstwa.

Jak działa regres ubezpieczeniowy?

Podstawą do wypłacenia odszkodowania z polisy AC jest fakt, że do szkody doszło w trakcie niezamierzonych działań. Tutaj przypadek i działanie losowe są niezbędne, aby móc otrzymać pieniądze. Jeżeli do kolizji dojdzie celowo, to otrzyma się świadczenie z UFG, ale będzie trzeba dokonać zwrotu tych środków. W takich przypadkach mówimy, że dochodzi do regresu ubezpieczeniowego. Gdy dojdzie do ucieczki z miejsca wypadku również występuje regres ubezpieczeniowy, a więc nawet jeżeli na początku otrzyma się odszkodowanie, to będzie trzeba je zwrócić, a dodatkowo utraci się część zniżek.

Szkody środowiskowe – dlaczego nie otrzyma się odszkodowania?

Do wykluczenia szkody dochodzi także, gdy w samochodzie zostawisz cenne przedmioty. Jeżeli dojdzie do wypadku i np. biżuteria ulegnie zniszczeniu, to z ubezpieczenia AC otrzymasz tylko i wyłącznie odszkodowanie za naprawę pojazdu. Nie otrzymasz natomiast wsparcia finansowego, gdy dojdzie do kolizji dwóch własnych samochodów. Ciekawym wyłączeniem jest także szkoda środowiskowa. O szkodzie środowiskowej mówimy, gdy nastąpi wyciek niebezpiecznej substancji. Przykładem jest sytuacja, gdy uszkodzisz cysternę i nastąpi wyciek groźnych chemikaliów. Wtedy też będziesz musiał samodzielnie pokryć wszystkie szkody, a dodatkowo usunąć substancję z drogi. O szkodzie środowiskowej mówimy zawsze, gdy na skutek działań kierowcy dochodzi do zanieczyszczenia groźnymi substancjami.

Powiązanie wpisy

Pożyczki społecznościowe to forma finansowania, która zyskuje na popularności na całym świecie. Polegają one na tym, że pożyczkodawcy indywidualni lub grupy inwestorów przekazują środki pieniężne bezpośrednio pożyczkobiorcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top