Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Wykup mieszkania komunalnego – to warto wiedzieć!

18 marca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Wykup mieszkania komunalnego i zdobycie go na własność to popularna opcja, dzięki której nabywający może skorzystać z atrakcyjnych bonifikat przy nabywaniu nieruchomości od gminy. Zastanawiasz się nad wykupem mieszkania komunalnego, jednak nie wiesz, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie optymalne? Ile może kosztować wykup mieszkania komunalnego? Z jakich bonifikat możesz skorzystać?

Mieszkanie komunalne – czyli jakie?

Mieszkanie komunalne to własność gminy, jednak prawo zamieszkania w nim mają osoby spełniające określone kryteria, które każda gmina określa indywidualnie, np. maksymalnego dochodu osiąganego na członka w rodzinie. W pierwszej kolejności przysługuje osobom, które nie dysponują środkami na wynajem mieszkania na rynku prywatnym. Przeszkodą w pozyskaniu mieszkania komunalnego może być posiadanie tytułu prawnego do innej nieruchomości mieszkalnej. Bezdyskusyjną zaletą posiadania mieszkania komunalnego jest znacznie niższy niż na rynku prywatnym czynsz.

Wykup mieszkania komunalnego – prawo pierwokupu

Wykup mieszkania komunalnego pozwala zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy, jednak wiele osób zastanawia się, czy może wykupić mieszkanie komunalne? Pierwokupu takiego lokalu dokonać może zawsze jego dotychczasowy lokator. Gdy gmina zechce sprzedać mieszkanie komunalne, jego najemca otrzyma odpowiednią informację, może również sam zwrócić się do gminy z wnioskiem o wykup mieszkania komunalnego. 

O wysokości takiego wykupu decyduje ocena rzeczoznawcy, której dokonuje na podstawie faktycznej wartości rynkowej mieszkania. Na cenę wykupu mieszkania komunalnego wpływa jego metraż, ilość pięter w budynku, stan techniczny, lokalizacja, data oddania do użytku. Zachętą do wykupu jest bonifikata, czyli cena mieszkania niższa niż rynkowa, a jej wartość powinna znaleźć się w uchwale miejskiej.

Wykup mieszkania komunalnego krok po kroku

Osoba zainteresowana wykupem mieszkania komunalnego może samodzielnie wnioskować o wykup lokalu lub zasięgnąć informację w gminie. Następnie po uzyskaniu zgody na wykup najemca składa dokumenty w urzędzie gminy. Kolejnym krokiem jest wycena wartości nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę wysokość bonifikaty oraz jeżeli to konieczne innych warunków wykupu. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego.

Wykup mieszkania komunalnego – to się opłaca! 

Jedną z największych zalet wykupu mieszkania komunalnego jest oszczędność w relacji do oferty rynkowej. Transakcję można sfinalizować przy niewielkim nakładzie finansowym i uniknąć kredytu hipotecznego, ponieważ podczas wykupu mieszkania komunalnego zniżki mogą sięgać około 60-80% wartości nieruchomości. Już sama ta informacja powinna skłonić ich najemców do rozważenia opcji zakupu lokalu na własność. Osoby zainteresowane wykupem mieszkania komunalnego powinny pamiętać, że mogą je później sprzedać po cenie rynkowej, po odczekaniu okresu określonego przez prawo, by w ten sposób uniknąć podatku. W dłuższej perspektywie może okazać się, że to znakomita forma nabycia sporego majątku.

Warto podkreślić, że osoby zajmujące mieszkania komunalne oszczędzają sporą kwotę w stosunku do tych, którzy korzystają z oferty rynkowej. Trzeba jednak pamiętać, że ich lokatorzy nie posiadają prawa własności, a co za tym idzie nie mają możliwości sprzedaży lub przekazania mieszkania dzieciom czy wnukom, dlatego wykup mieszkania komunalnego jest atrakcyjną formą nabycia nieruchomości na własność.

Podsumowanie

Wykup mieszkania komunalnego to nie tylko korzystanie z wysokiej bonifikaty. Wiąże się ono także z dodatkowymi opłatami, takich jak koszty notarialne, wniesienie wpisów do księgi wieczystej oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o zaletach takiego rozwiązania. Przy prostej procedurze można niedrogo uzyskać nieruchomość z pełną własnością i prawem do dowolnego dysponowania, co przy obecnej sytuacji na rynku nieruchomości wydaje się bardzo interesującą opcją.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top