Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Co zrobić, kiedy wpadniesz w „spiralę kredytową”?

6 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Spirala kredytowa to zjawisko dotykające szczególnie mocno polskie społeczeństwo w ostatnich latach. Wystarczy zbieg kilku nieszczęśliwych sytuacji, jak np. utrata pracy lub niespodziewane wydatki, a w jednej chwili możesz znaleźć się na finansowym zakręcie. Według Biura Informacji Gospodarczej w takiej sytuacji może znajdować się około 2  milionów Polaków. Stojąc w obliczu problemów z płynnością finansową, szukamy pomocy w instytucjach finansowych, zaciągamy kredyty, bierzemy pożyczki i tym samym wpadamy w błędne koło.
 
Mechanizm działania spirali kredytowej, nazywanej także spiralą zadłużenia jest niezwykle prosty. Zaciągasz kredy, następnie zakładasz kartę kredytową, z której często korzystasz. Bierzesz pożyczkę jedną, drugą i kolejną. W pewnym momencie zaczynasz zdawać sobie sprawę, że Twoja sytuacja finansowa wymyka się spod kontroli. Co możesz zrobić, kiedy wpadniesz już w „spiralę kredytową”? Przedstawiamy kilka przykładowych wskazówek, jak wyjść z tego finansowego impasu.

Nie pożyczaj więcej pieniędzy

Sztandarową zasadą przy wychodzeniu ze spirali kredytowej jest zaprzestanie zaciągania kolejnych kredytów i pożyczek. Każdy, kto kiedykolwiek znalazł się w takiej sytuacji musi przede wszystkim zmienić swoje podejście do pieniędzy. Zaciągnięcie kolejnego zobowiązania nie zlikwiduje problemu, a może wręcz spowodować pogorszenie się Twojej sytuacji finansowej. Niestety poziom zadłużenia jest relatywny do wysokości odsetek. Naucz się więc wydawać tylko tą gotówkę, którą rzeczywiście posiadasz oraz tą, którą jesteś w stanie oddać w terminie pożyczkodawcy. 


Ustal kolejność spłacania rat

Opracuj konkretny plan działania wyjścia ze spirali zadłużenia. Spisz na kartce wszystkie swoje zobowiązania wraz z datami rat oraz odsetkami, które naliczane są za nieterminową ich spłatę, a następnie zastanów się, które z nich powinieneś spłacić w pierwszej kolejności. Na początek staraj się uregulować zaległe zobowiązania oraz te, których przekroczenie daty spłaty może Cię drogo kosztować. Pomocne może okazać się również skonsolidowanie kilku zobowiązań w jedno. W oparciu o sporządzoną listę planuj swój comiesięczny budżet. 
 

Ogranicz swoje wydatki

Receptą na wyjście ze spirali kredytowej jest również ograniczenie wydatków. Zastanów się więc na co wydajesz swoje pieniądze. Wyodrębnij z listy wydatków opłaty stałe i przyjrzyj się pozostałej części wydawanych pieniędzy. Zacznij kontrolować wydawaną gotówkę – nie wychodź na zakupy spożywcze bez listy zakupów, przed każdym wyjściem do sklepu określ sobie limit pieniędzy, które możesz wydać, zanim zdecydujesz się na zakup jakiejkolwiek rzeczy, dobrze się zastanów, czy faktycznie jej potrzebujesz. W przypadku drogich inwestycji, koniecznie dobrze przemyśl swoją decyzją.
 
Ciekawostka – naukowcy dowiedli, że kiedy jesteśmy głodni w naszych koszykach zakupowych ląduje znacznie więcej produktów, dlatego wystrzegaj się wchodzenia do sklepu z pustym żołądkiem.

Zacznij oszczędzać

 
Niestety musisz się liczyć z tym, że aby wyjść ze spirali kredytowej czeka Cię sporo wyrzeczeń. Może się okazać, że codzienne drobne oszczędności są w stanie podreperować Twój budżet, a w konsekwencji mogą pomóc Ci wyjść ze spirali kredytowej. Oszczędzaj w domu na rachunkach, rób wyprzedaże rzeczy, z których nie korzystasz, wypłacaj pieniądze z bankomatów swojego banku, w sezonie letnim przesiądź się na rower. 

Dodatkowe źródło dochodu

 
Najszybszym rozwiązaniem wydostania się ze spirali zadłużenia może okazać się dodatkowe źródło dochodu. Nie koniecznie musisz decydować się na kolejny etat, bowiem w dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które pozwalają pracować Ci z domu. Możesz również poświęcić swój wolny czas i weekendy na pracę dorywczą. Zarobione w ten sposób pieniądze pozwolą Ci na spłatę zadłużenia. 

Powiązanie wpisy

Powiadomienia o kursach walut bywają niezwykle przydatne. W dzisiejszych czasach inwestowanie na rynku walutowym stało się bardzo popularne, a kursy walut w ciągłym ruchu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby inwestorzy mieli na bieżąco informacje o zmianach w kursach walut, aby w odpowiednim momencie podejmować decyzje inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top