Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Czerwone tablice rejestracyjne

29 lipca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Czym są tablice rejestracyjne?

Tablica rejestracyjna umożliwia identyfikację pojazdu, a co za tym idzie – osobę, na którą został zarejestrowany określony środek transportu. Powinna ona być umieszczona z tyłu i z przodu pojazdu. Wyjątek stanowią tutaj przyczepy, motorowery i motocykle, gdzie tablicę rejestracyjną umieszcza się tylko z tyłu. 

Wzory tablic rejestracyjnych zmieniają się – obecny obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. Co istotne, wraz z pojawieniem się nowego wzoru, zazwyczaj nie ma obowiązku wymiany starych tablic rejestracyjnych. 

Rejestracji pojazdu dokonuje starosta powiatowy, właściwy na miejsce zamieszkania. Aby uzyskać tablice rejestracyjne, konieczna jest więc wizyta w wydziale komunikacji naszego urzędu miasta czy dzielnicy.

Elementy, z których składa się tablica rejestracyjna

Żaden z elementów znajdujących się na tablicy rejestracyjnej nie jest przypadkowy. Mają one za zadanie identyfikację pojazdu i wszystko, co na nich się znajduje, ma właśnie temu służyć. 

Pierwsze dwie litery, znajdujące się na niebieskim tle, to wyznacznik państwa (w Polsce są to litery PL). Wyżej znajduje się flaga kraju, bądź też, jak w przypadku Polski, flaga Unii Europejskiej.

Kolejne litery, umieszczone na białym tle, to wyznacznik miejsca. Pierwsza litera oznacza województwo (np. województwo mazowieckie oznaczone jest literą W, świętokrzyskie T),

jedna lub dwie kolejne litery to oznaczenie powiatu. W przypadku miasta na prawach powiatu jest to jedna litera, w innych przypadkach jest to powiat ziemski.

Po wyróżnieniu miejsca następuje wyróżnik pojazdu. Składa się on od 3 do 5 znaków, przy czym dwa ostatnie znaki mogą zastąpione być cyframi.

Rodzaje tablic rejestracyjnych

W Polsce istnieje 7 rodzajów tablic rejestracyjnych. Służą podkreśleniu przeznaczenia pojazdu oraz funkcji, jakie pełni.

  • zwyczajne – najczęściej spotykane na polskich drogach, mają białe tło z czarną       czcionką,
  • indywidualne – reklamujące na przykład firmę, podkreślają odrębność właściciela,
  • zabytkowe – mają tło koloru żółtego i symbol zabytkowego pojazdu,
  • dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym – są to zielone tablice, służą wyróżnieniu pojazdów ekologicznych,
  • tymczasowe – mają wybitą czerwoną czcionkę na białym tle,
  • profesjonalne – umożliwiają rejestrację wielu pojazdów na jeden numer rejestracyjny,
  • dyplomatyczne – mają niebieskie tło i wydawane są tylko pojazdom przedstawicielstw dyplomatycznych i misji państw obcych w Polsce.

Czerwone tablice rejestracyjne – najważniejsze informacje

Czerwone tablice rejestracyjne powszechnie nazywane są tymczasowymi. Do 2002 roku tablice te były obowiązkowe przy każdej zmianie właściciela. Obecnie stosuje się je do oznaczenia pojazdów czasowo zarejestrowanych. Tymczasowe tablice rejestracyjne mają swoją datę ważności i można na nich jeździć tylko przez 30 dni. 

Stosuje się je w trzech wariantach: „zwykłym”, motocyklowym, a także zmniejszonym. Tablic tymczasowych używa się ponadto, aby oznaczyć pojazd, który wywieziony zostanie za granicą. W tej sytuacji pojazd musi zostać wyrejestrowany przez właściciela, a granicę opuszcza właśnie na czerwonych tablicach. 

Innym przeznaczeniem czerwonych tablic jest oznaczenie przejazdu pojazdu z miejsca jego odbioru lub zakupu na terytorium RP. Oprócz tego na czerwonych tablicach można się poruszać, jeżeli przejazd związany jest z koniecznością wykonania badania technicznego.

Koszt tablic tymczasowych różni się w zależności od rodzaju pojazdu. Zapłacimy za nie:

  • 62 zł – to koszt tymczasowej rejestracji samochodu (112 w przypadku wywozu za granicę),
  • 40,75 zł – to koszt tymczasowej rejestracji przyczepy lub naczepy (65,75 zł w przypadku wywozu za granicę),
  • 37,75 zł – tyle kosztuje tymczasowa rejestracja motocykla, traktora i motoroweru (65,75 zł w przypadku wywozu motocykla lub t.raktora za granicę i 55,75 zł w przypadku wywozu motoroweru)

Do lipca 2019 roku obowiązywał jeszcze jeden rodzaj tablic tymczasowych, a mianowicie tablice tymczasowe badawcze. Różniły się od zwykłych tymczasowych tablic dodatkową spacją przed ostatnim znakiem, którym musiała być literka B. Na tablicach takich poruszali się głównie przedstawicieli firm i instytucji, zajmujących się badaniami homologacyjnymi.

Czerwone tablice rejestracyjne – podsumowanie

Czerwone tablice rejestracyjne wydawane są w określonych przez ustawodawcę sytuacjach i ich ważność wynosi 30 dni. W niektórych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia tego terminu o dodatkowe 14 dni. 

Cena wydania tablic tymczasowych różni się w zależności od rodzaju pojazdu. W przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych niezwłocznie należy powiadomić o tym fakcie komisariat policji.

Powiązanie wpisy

Niemal codziennie martwisz się o swój samochód? Boisz się, że auto pozostawione pod blokiem zostanie skradzione lub że uszkodzą je gwałtowne opady i burze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top