Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Gdzie jest numer faktury na paragonie?

5 grudnia, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Faktury uproszczone, które wystawiane są w formie paragonu, cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego – to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców. Dowiedz się wszystkiego na temat faktury uproszczonej – czym jest, do jakiej kwoty można ją wystawić i jakie informacje powinna zawierać. Sprawdzisz również, gdzie jest numer faktury na paragonie. 

Faktura uproszczona – najważniejsze informacje

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest faktura uproszczona i w jakich sytuacjach może ona zostać wystawiona. Faktura taka jest specjalnym rodzajem dokumentu księgowego, która tylko w niewielkim stopniu różni się od faktury tradycyjnej. Podstawową różnicą jest to, do jakiej kwoty może zostać wystawiona taka faktura i jakie dane się na niej znajdują. 

Maksymalna kwota zakupów to 450 zł 

Podstawowa różnica polega na tym, że faktura uproszczona może zostać wystawiona wyłącznie wtedy, gdy kwota zakupów nie przekracza 450 zł. Jeżeli zakupy zostały zrobione w innej walucie, na przykład w EUR, ich wartość nie może przekraczać 100 EUR. Widać zatem, że faktura uproszczona świetnie sprawdzi się w przypadku niewielkich zakupów do firmy. 

Kiedy nie można wystawić faktury uproszczonej? 

Warto wiedzieć, w jakich przypadkach wystawienie faktury uproszczonej nie jest możliwe. Są to następujące przypadki: 

 • sprzedaż wysyłkowa – zarówno na terenie kraju, jak i poza nim, 
 • kiedy kontrahentem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności,
 • gdy prowadzona jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
 • w sytuacji, kiedy przedmiotem transakcji jest dostawa towarów lub gdy świadczone są usługi, które  podlegają opodatkowaniu na terytorium innego państwa UE. 

A zatem faktura uproszczona stosowana jest raczej w przypadku prostych zakupów stacjonarnych, dokonywanych przez przedsiębiorców. Co ciekawe, taka forma rozliczenia może być stosowana również przez przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT. 

Co sprawia, że przedsiębiorcy tak chętnie korzystają z faktur uproszczonych? 

Faktury uproszczone są niezwykle popularne wśród przedsiębiorców. Korzyści z korzystania z tego typu rozliczenia jest wiele. Jedną z największych zalet faktur uproszczonych jest to, że jest to spore ułatwienie. W przypadku niewielkich zakupów do firmy nie trzeba bowiem podawać wielu danych firmowych, takich jak nazwa firmy czy adres. Wystarczy podać numer NIP, aby otrzymać fakturę uproszczoną w formie paragonu. To spora oszczędność czasu. Jednocześnie minimalizuje to ryzyko pomyłki w danych firmowych na fakturze, a tym samym – konieczność późniejszej korekty.

Warto również wspomnieć o oszczędności czasu. Otrzymanie faktury w formie paragonu zajmuje niemal tyle samo czasu, co wystawienie tradycyjnego paragonu w sklepie. Jeśli chodzi o fakturę, jest to bardziej czasochłonne. Najczęściej zajmuje się tym jeden z pracowników obsługi klienta. Opcjonalnie można skorzystać ze specjalnego fakturomatu. Decydując się na fakturę uproszczoną, można więc zaoszczędzić trochę czasu, co z perspektywy przedsiębiorcy ma duże znaczenie – szczególnie jeśli często dokonuje on niewielkich zakupów do firmy. 

Jakie dane muszą znaleźć się na fakturze uproszczonej? 

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, jakie dane muszą pojawić się na fakturze uproszczonej. Oczywiście danych tych nie ma tak wiele, jak w przypadku tradycyjnej faktury. Faktura uproszczona musi zawierać następujące dane: 

 • data wystawienia faktury uproszczonej, 
 • numer, pozwalający na identyfikację faktury,
 • numer podatnika,
 • numer nabywcy towarów lub usług,
 • data dokonania transakcji – opcjonalnie może to być data zakończenia dostarczania towarów czy też wykonania usługi,
 • nazwa towaru lub usługi,
 • kwota należności ogółem.

Jak widać, danych tych jest naprawdę niewiele. Nie ma tu na przykład konieczności podawania stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto czy miar. No i najważniejsze – nie trzeba podawać tutaj nazwy czy dodatkowych danych firmy, dzięki czemu cały proces jest ułatwiony. 

Gdzie jest numer faktury na paragonie?

Jedną z kwestii, na którymi zastanawia się wiele przedsiębiorców, jest to, gdzie jest numer faktury na paragonie. Trudno się temu dziwić. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z fakturą uproszczoną, mogą nie mieć pewności, gdzie szukać numeru takiej faktury. Okazuje się, że znalezienie numeru faktury na paragonie nie jest niczym trudnym. 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każda wystawiona faktura powinna posiadać numer, który pozwala na jej jednoznaczną identyfikację. Nie inaczej jest w przypadku faktur uproszczonych. Tego typu faktura wystawiana jest jako paragon i zawiera jedynie NIP nabywcy. Nie ma na niej innych danych firmowych. Prosta forma dokumentu sprawia, że niektórzy mogą mieć problem ze znalezieniem numeru faktury na paragonie. 

Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów postanowiło rozwiać tego typu wątpliwości, publikując objaśnienie, zgodnie z którym numer faktury to w każdym przypadku numer paragonu fiskalnego. A zatem odpowiedź na pytanie, gdzie jest numer faktury na paragonie, jest naprawdę prosta. To po prostu numer tego paragonu. 

Numer faktury na paragonie znajduje się zawsze w tym samym miejscu

A co z kwestią tego, w którym miejscu na paragonie musi być umieszczony taki numer? Otóż i w tym przypadku wypowiedziało się Ministerstwo Finansów. Numer paragonu fiskalnego w każdym przypadku umieszczony jest poniżej łącznej wartości sprzedaży brutto, ale jednocześnie znajduje się przed numerem kasy i oznaczeniem kasjera. To spore ułatwienie dla przedsiębiorców – numer faktury można bowiem znaleźć zawsze w tym samym miejscu. 

Gdzie jest numer faktury na paragonie – podsumowanie

Wiesz już, czym jest faktura uproszczona i gdzie jest numer faktury na paragonie. Korzystanie z faktur uproszczonych jest sporym ułatwieniem, więc warto pamiętać o takiej możliwości. Tym bardziej, że rozliczenie takiego dokumentu również jest bardzo proste. 

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top