Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Różnice w cenach mogą być naprawdę duże!

19 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Jesteś początkującym kierowcą i planujesz zakup swojego pierwszego samochodu? A może już kupiłeś auto i musisz zadbać o odpowiednie ubezpieczenie? Z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku. 

Ubezpieczenie OC – czy jest obowiązkowe?

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś wiedzieć, jest to, że ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkowe. Jego zakres regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnym. Według tej ustawy, pochodzącej z 22 maja 2003 roku, każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do zakupu polisy OC. Dlaczego? W momencie, kiedy dojdzie do kolizji, osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy. Będzie ono wypłacone przez ubezpieczyciela. Dzięki temu sprawca – posiadacz OC, nie będzie musiał samodzielnie płacić za naprawdę auta czy leczenie osoby poszkodowanej. 

Ubezpieczenie OC to ochrona przede wszystkim dla innych uczestników ruchu, jednak w pewnym sensie chroni ono również osobę, które kupuje polisę – przede wszystkim przed koniecznością płacenia odszkodowania z własnej kieszeni. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru OC?

Wiesz już, że zakres OC jest zawsze taki sam. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym oferta zawiera identyczny produkt. Doświadczeni kierowcy, którzy wielokrotnie kupowali OC, wiedzą jednak, że różnice w cenie potrafią przekraczać nawet 2000 złotych. Skoro w jednej firmie możesz kupić OC za 700 złotych, a w innej za 2300 zł, to wybór wydaje się oczywisty. Problemem może być jednak poszukiwanie najtańszego OC na rynku. W jaki sposób znaleźć tanie OC i ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? 

Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, w pierwszej kolejności powinieneś skorzystać z kalkulatora OC. Tam, po wypełnieniu prostego formularza, poznasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeń. Dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla Ciebie – porównywarka uwzględnia informacje na temat auta, ale też Twojego wieku, doświadczenia za kierownicą czy ewentualnych stłuczek. W ten sposób zyskasz wiedzę na temat tego, w jakich firmach możesz liczyć na tanie OC, a w których jesteś narażony na to, że sporo przepłacisz. Co ważne, kalkulator OC to narzędzie bezpłatne – jest ono idealne dla młodych, niedoświadczonych kierowców, którym zależy na jak najniższej cenie ubezpieczenia. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – podsumowanie

Choć zakres ubezpieczenia OC jest dokładnie określony w odpowiedniej Ustawie, zupełnie inaczej jest w przypadku cen. Te nie podlegają żadnym prawnym regulacjom, w związku z czym towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w ustalaniu wysokości składek dla swoich klientów. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje OC było jak najtańsze i nie masz pewności, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, którym planujesz jeździć, kalkulator OC będzie najlepszym rozwiązanie dla Ciebie.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top