Zapowiedź znacznych wzrostów ceny energii elektrycznej skłoniła wiele osób do poszukiwania sposobów na zmniejszenie i optymalizację zużycia prądu w mieszkaniu. Dodatkowym impulsem do tego, aby dowiedzieć się, jak oszczędzać prąd, są najnowsze wiadomości, zgodnie z którymi, po przekroczeniu rocznego zużycia na poziomie 2000 kWh stawka za energię elektryczną dramatycznie wzrośnie od kwoty 0,40 groszy do wartości dwóch złotych za 1 kWh. Sprawdź, jak oszczędzać prąd, aby rachunki za energię elektryczną nie pochłonęły zbyt dużej części domowego budżetu.
Wprowadzenie rocznego limitu zużycia energii elektrycznej oraz ustalenie wysokiej stawki po przekroczenie tego limitu powoduje, że opłacalne staje się wprowadzeniu wielu, nawet niewielkich zmian. Eliminując niepotrzebne zużycie energii w ciągu roku, można energię z niskiej stawki limitu wykorzystać na ważniejsze rzeczy, z których w dzisiejszych czasach trudno zrezygnować.
W internecie dostępnych jest wiele poradników traktujących o tym, jak oszczędzać energię elektryczną. Niestety wiele z nich powtarza wciąż te same znane prawdy. Niewiele z poradników wnosi coś nowego do problemu.
Niezmiennie najpopularniejszymi metodami na oszczędzanie energii elektrycznej są następujące metody:
Czy znasz wszystkie powyższe sposoby na to, jak oszczędzać prąd? Jeśli nie, koniecznie rozważ wykorzystanie tych metod. A jeśli zmiany te wprowadziłeś już dawno, poniżej znajdziesz mniej popularne sposoby na oszczędzanie prądu.
Nie można powiedzieć, że najpopularniejsze rady nie są słuszne, jednak naszym zdaniem nie wyczerpują zagadnienia. W naszych poniższych rozważaniach postaramy się przedstawić nieco inne podejście. Zgodnie z tym podejściem powinniśmy optymalnie gospodarować energią, bez niepotrzebnych strat, tak, aby zmniejszyć zużycie energii, nie zmieniając obecnego komfortu.
Przykładowo, często rekomendowana jest zmiana oświetlania z tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej w 2012 roku został wprowadzony zakaz sprzedaży tradycyjnych żarówek. Po 10 latach już w coraz mniejszym stopniu tradycyjne żarówki służą do oświetlania domów i mieszkań, więc w przypadku przeciętnej rodziny trudno tutaj o oszczędności, gdyż w wielu wypadkach stare żarówki już dawno się przepaliły i zostały wymienione na nowe.
W przypadku oświetlania warto pomyśleć o nieco innych rzeczach. Warto postawić na oświetlenie, które będzie realizowało pewne cele. Można wskazać tutaj kilka przykładów.
Oświetlenie powinno realizować pewne założone cele. Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia spowoduje, że w pomieszczeniach będzie się dobrze i komfortowo przebywało, a zużyta energia będzie na najniższych możliwym poziomie nie zaburzając komfortu korzystania z pomieszczeń.
W naszym przykładzie z sypialni jako oświetlenie zastosowaliśmy żarówki zużywające 1.8W energii. Z prostych obliczeń wynika, że taka żarówka pracująca 4 godziny dziennie, zużyje w ciągu roku 1,46 kWh energii. Zastosowanie żarówek 8W w miejsce 1.8W zwiększy zużycie do 11,68 kWh. Wykorzystanie słabszych żarówek o mocy 4W zamiast 8W zmniejszy roczne zużycie do 5,84 kWh.
Znaczny wzrost cen energii elektrycznej po przekroczeniu limitu 2000 kWh sprawia, że opłacalne staje się nieco bardziej zaawansowane podejście do optymalizacji zużycia energii.
W związku z wprowadzeniem nowego limitu warto wyposażyć się w inteligentne gniazdo. Takie gniazdo posiada wiele ciekawych funkcji. W przypadku planów na oszczędzanie energii elektrycznej najważniejsze jest:
Na nasze potrzeby wykorzystaliśmy inteligentne gniazdko współpracujące z Tuya Smart Home. W naszym wypadku, aby takie gniazdko mogło pracować, trzeba posiadać smartfona oraz sieć WiFi w domu. Nasze gniazdko jest nieco problematyczne, gdyż współpracuje z sieciami WiFi działającymi w paśmie 2,4GHz. W przypadku routerów od dostawców internetu może nie być rozdziału sieci 2,4GHz i 5GHz co będzie nastręczało pewne problemy w konfiguracji. W przypadku niektórych modemów np. UPC wystarczy wejść w ustawienia sprzętu i tam wyłączyć tymczasowo sieć 5GHz. W przypadku Multimedia, niektóre routery nie dają możliwości wyłączenia sieci 5GHz. W takiej sytuacji trzeba posiłkować się aplikacjami na telefon, które pozwolą na połączenie w paśmie 2,4GHz.
Nie wchodząc w dalsze szczegóły techniczne opiszemy jak z pomocą takiego gniazdka można sprawdzić i zoptymalizować zużycie energii, a docelowo jak zmniejszyć zużycie prądu.
Monitorowanie zużycia energii polega na tym, że pomiędzy nasz sprzęt, a gniazdko elektryczne w domu wpinamy inteligentne gniazdko. Dzięki temu praktycznie w trybie LIVE możemy monitorować zużycie energii elektrycznej za pośrednictwem aplikacji na telefon.
W naszym domu zużycie energii elektrycznej przedstawiało się następująco:
W innych poradach jak oszczędzać energię elektryczną powielany jest mit, zgodnie z którym komputer stacjonarny zużywa astronomiczną ilość energii. Jak widać na powyższych przykładzie nie jest to prawdą, gdyż większą ilość prądu pobiera telewizor, a laptop jest tuż za komputerem stacjonarnym.
Trzeba sobie uświadomić, że zużycie energii nie zależy od mocy znamionowej urządzenia, która w tym wypadku wynosi 550W, tylko od tego jak to urządzenie jest wykorzystywane.
Laptop w naszym przykładzie zużywa 75W energii. Spowodowane jest to głównie tym, że:
Poniżej znajdują się informacje na temat wprowadzonych zmian, a dalej – zużycia prądu, które udało się obniżyć.
Po wprowadzeniu dodatkowych optymalizacji moc urządzenia podczas pracy zmniejszyła się z 80W do 68W podczas normalnej pracy.
Laptop został zoptymalizowany na samym końcu, już po publikacji tego tekstu. Laptop borykał się z kilkoma problemami, z których najważniejsze to:
Formatowanie, to proces usuwania wszystkich danych z pamięci komputera i ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego. W nowoczesnych systemach operacyjnych jest to niezwykle prosty proces. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to stworzenie kopii najważniejszych plików.
Została wykonana konserwacja urządzenia. Komputer został rozkręcony. Po rozkręceniu został „odkurzony” oraz zostały wymienione pasty termoprzewodzące.
Oba powyższe zabiegi spowodowały, że zużycie energii komputera spadło do około 10W przy wyświetlaniu pulpitu oraz do około 13 – 15W podczas przeglądania Internetu. Dodatkowym atutem jest, że przy maksymalnym obciążeniu komputera, pobiera on około 50W, czyli 25W mniej, niż przed wykonaniem optymalizacji. Szacunkowe roczne oszczędności na zużyciu energii wynoszą około 120kWh, przy założeniu korzystania z laptopa przez 250 dni rocznie.
Ładowarka odkurzacza pracujące 24 godziny na dobę przez cały rok zużywa łącznie 105 kWh. Tak duże zużycie, aż domaga się wprowadzenia zmian. Niestety ładowarka odkurzacza, ani sam odkurzacz nie pozwala wprowadzić optymalizacji. Po testach odkurzacz zostanie podłączony do inteligentnego gniazdka i czas podłączenia do prądu zostanie ustawiony na około 2 godziny dziennie. Taki zabieg pozwoli zaoszczędzić, aż 96 kWh rocznie.
Okazało się, że niewielki telewizor o rozmiarze 43 cali wiszący na ścianie zużywa relatywnie dużo energii – 90W. W internecie, w poradnikach o oszczędzaniu energii lub artykułach o telewizorach, jako przykłady podawane są zbliżone telewizory o mocy około 80W.
W naszym wypadku telewizor wykorzystywany jest głównie wieczorami, przez około 2 godziny dziennie. Wyposażeni w tą wiedzę oraz inteligentne gniazdko przechodzimy do sprawdzania ustawień telewizora.
Optymalizacje, które udało się wprowadzić:
Wprowadzone zmiany pozwoliły zmniejszyć moc urządzenia z 90W na 39W.
Minusem zmniejszenia jasności o 70% jest mniejszy komfort oglądania telewizji w ciągu dnia w jasnym świetle. W naszym wypadku telewizor jest sporadycznie uruchamiany w dzień, więc nie ma to jakiegokolwiek znaczenia.
Pod pozycją router internetowy, kryją się właściwie dwa urządzenia. Modem od dostawcy internetu oraz własny router. Oba te urządzenia zużywają około 23,5W energii przy średnim korzystaniu z sieci. W przypadku tych urządzeń zostały wprowadzone optymalizacje, które tylko w pewnym stopniu wpłynęły na zmianę zużycia energii.
Wykonane optymalizacje to:
Wprowadzone optymalizacje pozwoliły zmniejszyć moc do 20.5W. Kompletnie nie zmieniając komfortu użytkowania, a nawet pozbywając się niechcianych funkcji, udało się zmniejszyć moc o około 3W, czyli 26 kWh rocznie. Bardzo orientacyjnie można przyjąć że:
Sprawdzenie oszczędności w wyłączeniu sieci WiFi sprawiło, że została wprowadzona także dodatkowa optymalizacja. Własny router posiada rozbudowane oprogramowanie do zarządzania sprzętem. Istnieje tam możliwość wprowadzenia harmonogramu działania urządzenia. W szczególności można wyłączyć działanie sieci WiFi w określonych godzinach. Samo wyłączenie WiFi powoduje zmniejszenie zużycia prądu o około 2,5W. W określonych godzinach nocnych zużycie prądu spadło dodatkowo z 20,5W do około 18W.
Drukarka od zawsze była ekonomicznie użytkowana. W czasie pracy drukarka pracuje z mocą około 11W. W trybie stand by pobiera około 4W mocy. W ustawieniach drukarki zostało ustawione automatyczne wyłączenie po 4 minutach bezczynności. Trudno tutaj obliczyć roczne oszczędności przy relatywnie niewielkim i nieregularnym korzystaniu z urządzenia.
Jak widać, nie zawsze to, co sądzimy na temat zużycia energii elektrycznej w naszym domu, jest prawdą. Warto więc poświęcić chwilę i sprawdzić, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia. W ten sposób można wprowadzić zmiany, dzięki którym rachunki za prąd będą niższe.
Wprowadzając kilka czy kilkanaście drobnych zmian, można – bez zmiany komfortu życia – wpłynąć na zmniejszenie zużycia prądu. Zmiany, które zostały wyżej wprowadzone, dotyczą raptem kilku urządzeń, a przyniosły wyraźne oszczędności w skali roku. Te oszczędności są o tyle istotne, że pozwolą na przesunięcie momentu, w którym gospodarstwo domowe wejdzie na wyższą stawkę opłat za energię elektryczną. Każdą taką oszczędność można liczyć po proponowanej stawce 2 złotych za 1 kilowatogodzinę.
Łączne oszczędności, które udało się uzyskać:
Łączna oszczędność na tych drobnych optymalizacjach przed optymalizacją laptopa wynosi 196 kWh, czyli zgodnie z nowymi limitami, koszt tej energii wynosi 392 złote. Po optymalizacji laptopa roczne oszczędności wynoszą 316 kWh, czyli 632 złote, zgodnie z nowymi, prognozowanymi cenami energii. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystać tę energię na pożyteczniejsze rzeczy, niż te, które zostały zmienione lub wyłączone w powyższym tekście.
Bezapelacyjnym zwycięzcą w pojedynku na optymalizację jest odłączanie od ładowarki odkurzacza. To, co jest ciekawe, oglądanie telewizji w obecnym wymiarze godzin przy nowych ustawieniach, przynosi niewiele większe oszczędności, niż zmiana ustawień routera i komputera stacjonarnego. Z pewnością mają tutaj wpływ przyjęte 2 godziny oglądania telewizji dziennie. Dla osób dłużej oglądających telewizję, te oszczędności będą jeszcze większe w skali roku.
Można wskazać jeszcze wiele innych obszarów, w których można wprowadzić oszczędności w zużycie energii elektrycznej.
Odkurzacze są urządzeniami pobierającymi relatywnie dużą moc. Z naszych obserwacji wynika, że wiele osób popełnia jeden i ten sam błąd – zbyt rzadko opróżnia worek od odkurzacza. Wypełniony worek powoduje dwie rzeczy:
W wielu miejscach w kraju w domach jest twarda woda. Przez wykorzystanie filtrów do wody, detergenty wykorzystywane do prania działają skuteczniej. Dzięki temu można w kolejnych praniach stosować programy o niższej temperaturze wody.
Na koniec warto przedstawić kilka mitów odnośnie oszczędzania prądu, które są bardzo popularne. Koniecznie upewnij się, czy przypadkiem Ty również nie wierzysz w te popularne twierdzenia!
Mity, które pojawiły się w związku z oszczędzaniem energii, a które w naszym wypadku nie znalazły potwierdzenia:
Korzystając z urządzeń elektrycznych trzeba sprawdzać ich ustawienia. Wyłączając niepotrzebne funkcje, lub ograniczając ich czas działania można zaoszczędzić realne pieniądze, które będą jeszcze większe zgodnie z nowymi stawkami energii elektrycznej. Trzeba dbać i konserwować sprzęt, aby zużywał mniej prądu i jak najdłużej służył swoim użytkownikom. Jak widać, można realnie ograniczyć zużycie prądu, wcale nie siedząc zimą przy świeczkach.
Do oszczędzania prądu trzeba podejść rozsądnie. W niektórych wypadkach wprowadzanie oszczędności może znacząco zmniejszyć trwałość urządzenia. Jako przykład można tutaj podać modemy i routery internetowe. Urządzenia zostały zaprojektowane do pracy ciągłej w systemie 24/7. Codzienne włączanie i wyłączanie urządzenia może spowodować szybszą awarię takiego urządzenia, a roczne oszczędności mogą nie pokryć kosztu wymiany urządzenia na nowe – między innymi dlatego nie zdecydowaliśmy się w tekście na całkowite wyłączenie urządzenia.