Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za energię

23 września, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Zapowiedź znacznych wzrostów ceny energii elektrycznej skłoniła wiele osób do poszukiwania sposobów na zmniejszenie i optymalizację zużycia prądu w mieszkaniu.  Dodatkowym impulsem do tego, aby dowiedzieć się, jak oszczędzać prąd, są najnowsze wiadomości, zgodnie z którymi, po przekroczeniu rocznego zużycia na poziomie 2000 kWh stawka za energię elektryczną dramatycznie wzrośnie od kwoty 0,40 groszy do wartości dwóch złotych za 1 kWh. Sprawdź, jak oszczędzać prąd, aby rachunki za energię elektryczną nie pochłonęły zbyt dużej części domowego budżetu.

Jak oszczędzać prąd – czasem wystarczą drobne zmiany

Wprowadzenie rocznego limitu zużycia energii elektrycznej oraz ustalenie wysokiej stawki po przekroczenie tego limitu powoduje, że opłacalne staje się wprowadzeniu wielu, nawet niewielkich zmian. Eliminując niepotrzebne zużycie energii w ciągu roku, można energię z niskiej stawki limitu wykorzystać na ważniejsze rzeczy, z których w dzisiejszych czasach trudno zrezygnować.

W internecie dostępnych jest wiele poradników traktujących o tym, jak oszczędzać energię elektryczną. Niestety wiele z nich powtarza wciąż te same znane prawdy. Niewiele z poradników wnosi coś nowego do problemu. 

Popularne sposoby na oszczędzanie prądu – czy wiesz jak zmniejszyć zużycie prądu? 

Niezmiennie najpopularniejszymi metodami na oszczędzanie energii elektrycznej są następujące metody:

 • Zmiana żarówek z tradycyjnych na żarówki LED. Zgodnie z informacjami dostępnymi w internecie zmiana żarówek z tradycyjnych na LED pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 80%.
 • Uważaj, aby lodówka nie była zbyt długo otwarta. Warto trzymać produkty na półkach w tych samych miejscach, aby móc sięgnąć po nie jak najszybciej. Dodatkowo warto unikać długiego przeglądania zawartości lodówki – pamiętaj, że urządzenie to zużywa sporo energii, szczególnie jeśli po Twojej wizycie musi na nowo schłodzić całe wnętrze. A przecież w ciągu ostatnich kilku godzin w lodówce nie pojawiły się żadne nowe przysmaki, o których byś nie wiedział!
 • Nigdy nie wkładaj do lodówki gorących potraw czy rozgrzanych garnków. Kiedy to zrobisz, lodówka musi zużyć naprawdę dużo energii, aby obniżyć temperaturę – oszczędniej będzie zaczekać, aż potrawa wystygnie, a dopiero potem włożyć ją do lodówki. Ta drobna zmiana może pozwolić na spore oszczędności w skali roku.
 • Gotując wodę w garnkach, warto po pierwsze odmierzyć odpowiednią ilość wody, a po drugie gotować potrawy pod przykryciem. Pamiętaj – makarony czy ryż al dente są o wiele zdrowsze, więc nie ma powodu, aby gotować je zbyt długo.
 • Korzystając z piekarnika, nie ma potrzeby otwierania drzwiczek w trakcie pieczenia. Podczas otwierania pracującego piekarnika następuje wymiana ciepła z otoczeniem, co powoduje, że piekarnik musi ponownie nagrzać się do zaprogramowanej temperatury.
 • Korzystając z czajnika elektrycznego warto gotować odpowiednią ilość wody. Do przygotowania jednego kubka kawy czy herbaty, nie jest potrzebne więcej niż około 300-350 ml wody. Większa ilość wody w czajniku to niepotrzebne straty energii elektrycznej.
 • Postaraj się uruchamiać tylko pełną pralkę (pralkę zapełniona w maksymalnej ilości odpowiedniej do danego programu prania). Warto robić pranie rzadziej, piorąc jednocześnie większą ilość ubrań. Koszt jednego prania może przekraczać złotówkę, więc warto – w miarę możliwości – zaplanować pranie na mniejszą liczbę cykli. Dobrym sposobem na oszczędzanie zużycia prądu może być także pranie w niższej temperaturze – w większości przypadków wystarczy pranie w 40 stopniach.
 • Wyłączanie światła i wszelkich sprzętów, gdy z nich nie korzystamy – to kolejna ważna zasada, o której należy pamiętać.
 • Podczas zakupów warto wybierać energooszczędne sprzęty.
 • Kiedy nie korzystasz z danego urządzenia, na przykład z telewizora czy z radia, wyłączaj je. To kolejna drobna zmiana, która zapewni obniżenie rachunków za prąd.

Czy znasz wszystkie powyższe sposoby na to, jak oszczędzać prąd? Jeśli nie, koniecznie rozważ wykorzystanie tych metod. A jeśli zmiany te wprowadziłeś już dawno, poniżej znajdziesz mniej popularne sposoby na oszczędzanie prądu. 

Sprytne sposoby na oszczędzanie prądu w domu

Nie można powiedzieć, że najpopularniejsze rady nie są słuszne, jednak naszym zdaniem nie wyczerpują zagadnienia. W naszych poniższych rozważaniach postaramy się przedstawić nieco inne podejście. Zgodnie z tym podejściem powinniśmy optymalnie gospodarować energią, bez niepotrzebnych strat, tak, aby zmniejszyć zużycie energii, nie zmieniając obecnego komfortu. 

Oświetlenie – jak wprowadzić realne oszczędności i zmniejszyć zużycie prądu?

Przykładowo, często rekomendowana jest zmiana oświetlania z tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej w 2012 roku został wprowadzony zakaz sprzedaży tradycyjnych żarówek. Po 10 latach już w coraz mniejszym stopniu tradycyjne żarówki służą do oświetlania domów i mieszkań, więc w przypadku przeciętnej rodziny trudno tutaj o oszczędności, gdyż w wielu wypadkach stare żarówki już dawno się przepaliły i zostały wymienione na nowe.

W przypadku oświetlania warto pomyśleć o nieco innych rzeczach. Warto postawić na oświetlenie, które będzie realizowało pewne cele. Można wskazać tutaj kilka przykładów. 

 1. W codziennej pracy nie jest potrzebne główne oświetlenie w pokoju. Do pracy wystarczy lampa lub lampka biurkowa, która punktowo będzie oświetlała miejsce pracy. Taka lampa korzysta najczęściej z jednej słabszej żarówki, gdzie oświetlenie sufitowe to kilka żarówek o nieco większej mocy,
 2. W salonie można pomyśleć o kilku punktach oświetleniowych. Pierwszy z nich to główne światło oświetlające cały salon. Kolejny punkt to może być oświetlenie nad stołem. Ostatnim elementem może być delikatne oświetlenie punktowe na czas wieczornego seansu telewizyjnego,
 3. W sypialni, tak jak w innych pomieszczeniach, można korzystać z kilku punktów światła. W przypadku sypialni w grę wchodzi najczęściej tradycyjne oświetlenie sufitowe oraz lampki nocne. Lampki nocne, gdy nie są wykorzystywane do czytania, mogą korzystać z żarówek o najmniejszej mocy. Obecnie niewielką moc posiadają żarówki zużywające 1.8 W, dostarczające oświetlenia na poziomie 150lm. Taka moc jest wystarczająca, jeżeli w sypialni ma być po prostu delikatne światło przed snem. 

Oświetlenie powinno realizować pewne założone cele. Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia spowoduje, że w pomieszczeniach będzie się dobrze i komfortowo przebywało, a zużyta energia będzie na najniższych możliwym poziomie nie zaburzając komfortu korzystania z pomieszczeń.

W naszym przykładzie z sypialni jako oświetlenie zastosowaliśmy żarówki zużywające 1.8W energii. Z prostych obliczeń wynika, że taka żarówka pracująca 4 godziny dziennie, zużyje w ciągu roku 1,46 kWh energii. Zastosowanie żarówek 8W w miejsce 1.8W zwiększy zużycie do 11,68 kWh. Wykorzystanie słabszych żarówek o mocy 4W zamiast 8W zmniejszy roczne zużycie do 5,84 kWh. 

Inteligentne gniazdo – monitorowanie zużycia energii elektrycznej

Znaczny wzrost cen energii elektrycznej po przekroczeniu limitu 2000 kWh sprawia, że opłacalne staje się nieco bardziej zaawansowane podejście do optymalizacji zużycia energii. 

W związku z wprowadzeniem nowego limitu warto wyposażyć się w inteligentne gniazdo. Takie gniazdo posiada wiele ciekawych funkcji. W przypadku planów na oszczędzanie energii elektrycznej najważniejsze jest:

 • możliwość sprawdzenia zużycia energii przez sprzęty elektryczne
 • możliwość programowania włączania i wyłączania sprzętów elektrycznych o określonych godzinach zgodnie z ustalonym harmonogramem. 

Na nasze potrzeby wykorzystaliśmy inteligentne gniazdko współpracujące z Tuya Smart Home. W naszym wypadku, aby takie gniazdko mogło pracować, trzeba posiadać smartfona oraz sieć WiFi w domu. Nasze gniazdko jest nieco problematyczne, gdyż współpracuje z sieciami WiFi działającymi w paśmie 2,4GHz. W przypadku routerów od dostawców internetu może nie być rozdziału sieci 2,4GHz i 5GHz co będzie nastręczało pewne problemy w konfiguracji. W przypadku niektórych modemów np. UPC wystarczy wejść w ustawienia sprzętu i tam wyłączyć tymczasowo sieć 5GHz. W przypadku Multimedia, niektóre routery nie dają możliwości wyłączenia sieci 5GHz. W takiej sytuacji trzeba posiłkować się aplikacjami na telefon, które pozwolą na połączenie w paśmie 2,4GHz.

Nie wchodząc w dalsze szczegóły techniczne opiszemy jak z pomocą takiego gniazdka można sprawdzić i zoptymalizować zużycie energii, a docelowo jak zmniejszyć zużycie prądu.

Monitorowanie zużycia energii polega na tym, że pomiędzy nasz sprzęt, a gniazdko elektryczne w domu wpinamy inteligentne gniazdko. Dzięki temu praktycznie w trybie LIVE możemy monitorować zużycie energii elektrycznej za pośrednictwem aplikacji na telefon.

W naszym domu zużycie energii elektrycznej przedstawiało się następująco:

 • Komputer stacjonarny 80W, podczas normalnej pracy,
 • Laptop 75W, podczas normalnej pracy,
 • Ładowarka odkurzacza przy naładowanej w 100% baterii 12W,
 • Telewizor 90W,
 • Router internetowy + modem od dostawy internetu 23,5W pracujące 24/7,
 • Ładowanie telefonu komórkowego 15W,
 • Drukarka – podczas druku 11W, w stanie czuwania 4W.

W innych poradach jak oszczędzać energię elektryczną powielany jest mit, zgodnie z którym komputer stacjonarny zużywa astronomiczną ilość energii. Jak widać na powyższych przykładzie nie jest to prawdą, gdyż większą ilość prądu pobiera telewizor, a laptop jest tuż za komputerem stacjonarnym.

Trzeba sobie uświadomić, że zużycie energii nie zależy od mocy znamionowej urządzenia, która w tym wypadku wynosi 550W, tylko od tego jak to urządzenie jest wykorzystywane.

 • Procesor komputera, to Ryzen 3600, który pobiera relatywnie niewielką ilość energii podczas standardowej pracy, 
 • Obecnie karta graficzna służy tylko do wyświetlania pulpitu, przeglądarki internetowej, czy edytora tekstowego. Podczas realizacji takich zadań pobiera minimalną ilość energii, gdyż nie są dla niej zbyt wymagające
 • Monitor pracuje na niewielkiej jasności

Laptop w naszym przykładzie zużywa 75W energii. Spowodowane jest to głównie tym, że:

 • nikt nie był świadomy, jak prądożerny jest to sprzęt,
 • laptop nie jest zoptymalizowany.

Optymalizacje, które udało się wykonać na sprawdzonym sprzęcie

Poniżej znajdują się informacje na temat wprowadzonych zmian, a dalej – zużycia prądu, które udało się obniżyć. 

Komputer stacjonarny

 • producent procesora dostarcza oprogramowanie pozwalające na modyfikację ustawień procesora. Gdy ten nie jest wykorzystywany do ważniejszych zadań można przełączyć go w tryb Eco Mode,
 • zmiana sposobu pracy wentylatorów w obudowie. Komputer wyposażony jest w 10 wentylatorów, gdzie orientacyjna moc każdego z nich wynosi 2W. Zmieniając ustawienia prędkości i czasu startu w zależności od temperatury można wprowadzić pewne oszczędności.

Po wprowadzeniu dodatkowych optymalizacji moc urządzenia podczas pracy zmniejszyła się z 80W do 68W podczas normalnej pracy.

Laptop

Laptop został zoptymalizowany na samym końcu, już po publikacji tego tekstu. Laptop borykał się z kilkoma problemami, z których najważniejsze to:

 • Brak formatowania przez dłuższy okres czasu,
 • Brak konserwacji np. czyszczenia z kurzu.

Formatowanie, to proces usuwania wszystkich danych z pamięci komputera i ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego. W nowoczesnych systemach operacyjnych jest to niezwykle prosty proces. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to stworzenie kopii najważniejszych plików.

Została wykonana konserwacja urządzenia. Komputer został rozkręcony. Po rozkręceniu został „odkurzony” oraz zostały wymienione pasty termoprzewodzące.

Oba powyższe zabiegi spowodowały, że zużycie energii komputera spadło do około 10W przy wyświetlaniu pulpitu oraz do około 13 – 15W podczas przeglądania Internetu. Dodatkowym atutem jest, że przy maksymalnym obciążeniu komputera, pobiera on około 50W, czyli 25W mniej, niż przed wykonaniem optymalizacji. Szacunkowe roczne oszczędności na zużyciu energii wynoszą około 120kWh, przy założeniu korzystania z laptopa przez 250 dni rocznie.

Ładowarka odkurzacza

Ładowarka odkurzacza pracujące 24 godziny na dobę przez cały rok zużywa łącznie 105 kWh. Tak duże zużycie, aż domaga się wprowadzenia zmian. Niestety ładowarka odkurzacza, ani sam odkurzacz nie pozwala wprowadzić optymalizacji. Po testach odkurzacz zostanie podłączony do inteligentnego gniazdka i czas podłączenia do prądu zostanie ustawiony na około 2 godziny dziennie. Taki zabieg pozwoli zaoszczędzić, aż 96 kWh rocznie.

Telewizor

Okazało się, że niewielki telewizor o rozmiarze 43 cali  wiszący na ścianie zużywa relatywnie dużo energii – 90W. W internecie, w poradnikach o oszczędzaniu energii lub artykułach o telewizorach, jako przykłady podawane są zbliżone telewizory o mocy około 80W.

W naszym wypadku telewizor wykorzystywany jest głównie wieczorami, przez około 2 godziny dziennie. Wyposażeni w tą wiedzę oraz inteligentne gniazdko przechodzimy do sprawdzania ustawień telewizora. 

Optymalizacje, które udało się wprowadzić:

 • zmniejszenie jasności o 70%
 • wprowadzenie telewizora w tryb Eco

Wprowadzone zmiany pozwoliły zmniejszyć moc urządzenia z 90W na 39W.

Minusem zmniejszenia jasności o 70% jest mniejszy komfort oglądania telewizji w ciągu dnia w jasnym świetle. W naszym wypadku telewizor jest sporadycznie uruchamiany w dzień, więc nie ma to jakiegokolwiek znaczenia.

Router internetowy

Pod pozycją router internetowy, kryją się właściwie dwa urządzenia. Modem od dostawcy internetu oraz własny router. Oba te urządzenia zużywają około 23,5W energii przy średnim korzystaniu z sieci. W przypadku tych urządzeń zostały wprowadzone optymalizacje, które tylko w pewnym stopniu wpłynęły na zmianę zużycia energii.

Wykonane optymalizacje to:

 • Modem od dostawcy internetu ma domyślnie włączoną diodę sygnalizacyjną. Za pomocą ustawień można ją dezaktywować,
 • Modem od dawcy internetu ma wyłączoną sieć Wifi i WiFi dostarczane jest tylko przez własny router. Wyłączenie sieci WiFi jest o tyle istotne, gdyż dostawca internetu za pośrednictwem tego sprzętu udostępnia darmowy internet. Tak, nasz modem udostępnia darmowy internet, z którym każdy może się połączyć.

Wprowadzone optymalizacje pozwoliły zmniejszyć moc do 20.5W. Kompletnie nie zmieniając komfortu użytkowania, a nawet pozbywając się niechcianych funkcji, udało się zmniejszyć moc o około 3W, czyli 26 kWh rocznie. Bardzo orientacyjnie można przyjąć że:

 • Dekoracyjne oświetlenie modemu pobiera około 1W mocy
 • Każda z sieci WiFi – 2.4GHz i 5GHz – pracują z mocą  1W

Sprawdzenie oszczędności w wyłączeniu sieci WiFi sprawiło, że została wprowadzona także dodatkowa optymalizacja. Własny router posiada rozbudowane oprogramowanie do zarządzania sprzętem. Istnieje tam możliwość wprowadzenia harmonogramu działania urządzenia. W szczególności można wyłączyć działanie sieci WiFi w określonych godzinach. Samo wyłączenie WiFi powoduje zmniejszenie zużycia prądu o około 2,5W. W określonych godzinach nocnych zużycie prądu spadło dodatkowo z 20,5W do około 18W. 

Drukarka

Drukarka od zawsze była ekonomicznie użytkowana. W czasie pracy drukarka pracuje z mocą około 11W. W trybie stand by pobiera około 4W mocy. W ustawieniach drukarki zostało ustawione automatyczne wyłączenie po 4 minutach bezczynności. Trudno tutaj obliczyć roczne oszczędności przy relatywnie niewielkim i nieregularnym korzystaniu z urządzenia.

Jak widać, nie zawsze to, co sądzimy na temat zużycia energii elektrycznej w naszym domu, jest prawdą. Warto więc poświęcić chwilę i sprawdzić, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia. W ten sposób można wprowadzić zmiany, dzięki którym rachunki za prąd będą niższe. 

Jak oszczędzać prąd – małe zmiany robią ogromną różnicę!

Wprowadzając kilka czy kilkanaście drobnych zmian, można – bez zmiany komfortu życia – wpłynąć na zmniejszenie zużycia prądu. Zmiany, które zostały wyżej wprowadzone, dotyczą raptem kilku urządzeń, a przyniosły wyraźne oszczędności w skali roku. Te oszczędności są o tyle istotne, że pozwolą na przesunięcie momentu, w którym gospodarstwo domowe wejdzie na wyższą stawkę opłat za energię elektryczną. Każdą taką oszczędność można liczyć po proponowanej stawce 2 złotych za 1 kilowatogodzinę.

Łączne oszczędności, które udało się uzyskać:

 • Komputer stacjonarny: Prognozowane oszczędności roczne 35.04 kWh
 • Laptop: Prognozowane oszczędności roczne 120 kWh
 • Ładowarka odkurzacza: Prognozowane oszczędności roczne 96.36 kWh
 • Telewizor: Prognozowane oszczędności roczne 37.22 kWh
 • Router internetowy wraz z modemem dostawcy Internetu: 31,1 kWh.

Łączna oszczędność na tych drobnych optymalizacjach przed optymalizacją laptopa wynosi 196 kWh, czyli zgodnie z nowymi limitami, koszt tej energii wynosi 392 złote. Po optymalizacji laptopa roczne oszczędności wynoszą 316 kWh, czyli 632 złote, zgodnie z nowymi, prognozowanymi cenami energii. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystać tę energię na pożyteczniejsze rzeczy, niż te, które zostały zmienione lub wyłączone w powyższym tekście. 

Bezapelacyjnym zwycięzcą w pojedynku na optymalizację jest odłączanie od ładowarki odkurzacza. To, co jest ciekawe, oglądanie telewizji w obecnym wymiarze godzin przy nowych ustawieniach, przynosi niewiele większe oszczędności, niż zmiana ustawień routera i komputera stacjonarnego. Z pewnością mają tutaj wpływ przyjęte 2 godziny oglądania telewizji dziennie. Dla osób dłużej oglądających telewizję, te oszczędności będą jeszcze większe w skali roku.

Dodatkowe porady na oszczędzanie prądu

Można wskazać jeszcze wiele innych obszarów, w których można wprowadzić oszczędności w zużycie energii elektrycznej.

Odkurzanie mieszkania

Odkurzacze są urządzeniami pobierającymi relatywnie dużą moc. Z naszych obserwacji wynika, że wiele osób popełnia jeden i ten sam błąd – zbyt rzadko opróżnia worek od odkurzacza. Wypełniony worek powoduje dwie rzeczy:

 • Należy zwiększyć moc urządzenia aby osiągnąć podobna siłę ssąca, co w przypadku pustego worka i wyczyszczonego filtra,
 • Przez mniejszą siłę ssąca odkurzanie trwa dłużej

Pranie

W wielu miejscach w kraju w domach jest twarda woda. Przez wykorzystanie filtrów do wody, detergenty wykorzystywane do prania działają skuteczniej. Dzięki temu można w kolejnych praniach stosować programy o niższej temperaturze wody.

Na zakończenie – mity dotyczące oszczędzania energii elektrycznej

Na koniec warto przedstawić kilka mitów odnośnie oszczędzania prądu, które są bardzo popularne. Koniecznie upewnij się, czy przypadkiem Ty również nie wierzysz w te popularne twierdzenia!

Mity, które pojawiły się w związku z oszczędzaniem energii, a które w naszym wypadku nie znalazły potwierdzenia:

 • Wyłączanie z gniazdka zamiast pozostawienia urządzenia w trybie stand by wprowadza dużą oszczędność. Sprawdzone przez nas urządzenia pobierały minimalną ilość energii w trybie stand by – wiele z urządzeń pobierało zdecydowanie poniżej 1W. Jedynym wyjątkiem jest odkurzacz podłączony pod ładowarkę. Inny odkurzacz na baterie nie miał tego problemu i prąd pobierany w stanie czuwania w granicy błędu pomiarowego. Do tej grupy można zaliczyć także drukarkę, ale w naszym przypadku nigdy nie była zostawiana włączona na dłuższy okres czasu,
 • Tryb oszczędzania energii podczas uruchamiania urządzenia nie przynosi realnych korzyści. W naszym przypadku można ustawić telewizor na oszczędne uruchamianie, które trwa 30 sekund, jednak ma ono marginalne znaczenie przy całościowej pracy telewizora.

Korzystając z urządzeń elektrycznych trzeba sprawdzać ich ustawienia. Wyłączając niepotrzebne funkcje, lub ograniczając ich czas działania można zaoszczędzić realne pieniądze, które będą jeszcze większe zgodnie z nowymi stawkami energii elektrycznej. Trzeba dbać i konserwować sprzęt, aby zużywał mniej prądu i jak najdłużej służył swoim użytkownikom. Jak widać, można realnie ograniczyć zużycie prądu, wcale nie siedząc zimą przy świeczkach.

Dodatkowe uwagi jak oszczędzać prąd

Do oszczędzania prądu trzeba podejść rozsądnie. W niektórych wypadkach wprowadzanie oszczędności może znacząco zmniejszyć trwałość urządzenia. Jako przykład można tutaj podać modemy i routery internetowe. Urządzenia zostały zaprojektowane do pracy ciągłej w systemie 24/7. Codzienne włączanie i wyłączanie urządzenia może spowodować szybszą awarię takiego urządzenia, a roczne oszczędności mogą nie pokryć kosztu wymiany urządzenia na nowe – między innymi dlatego nie zdecydowaliśmy się w tekście na całkowite wyłączenie urządzenia.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top