Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jak zaplanować budżet na cały miesiąc?

6 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Ile razy zdarzyło Ci się, że pod koniec miesiąca zabrakło Ci gotówki? Zarządzanie finansami osobistymi to wielka sztuka, której nauka choć wymaga czasu, jest na wyciągnięcie każdej ręki. Rozsądne planowanie wydatków adekwatnych do przychodów, to główna zasada, która powinna Ci towarzyszyć przy planowaniu budżetu na cały miesiąc.
 
Dobrze opracowany plan finansowy pozwoli Ci nie tylko przejąć kontrolę nad wydawanymi środkami, ale także umożliwi Ci odłożenie pewnej kwoty pieniędzy. Rodzi się jednak pytanie, jak go odpowiednio zaplanować? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci zaprojektować budżet dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości.

Motywacja i cel


 
Jeżeli nie widzisz sensu opracowania comiesięcznego budżetu i nie potrafisz określić co jest Twoim celem, cały proces mija się ze swoim przeznaczeniem. Aby Twój zapał nie opadł wraz z pierwszymi pokusami zakupowymi lub nie przegrał z lenistwem, wypisz na kartce papieru na co chcesz przeznaczyć zaoszczędzone środki i powieś ją na lodówce, do której często zaglądasz. Niech przypominają Ci o celu, do którego dążysz.
 


Sprawdź na co wydajesz


 
Aby rozsądnie zaplanować wydatki na najbliższy miesiąc, przyjrzyj się swoim dotychczasowym kosztom. Porządkując swoje finanse rozpocznij od sporządzenia swoistego bilansu, w którym uwzględnisz wydatki w zdefiniowanych przez siebie kategoriach – koszty stałe, jak np. rachunki, oraz koszty zmienne, jak zakupy, rozrywka, itp. W ten sposób otrzymasz obraz tego, na co i ile miesięcznie wydajesz pieniędzy. Wnikliwa analiza pomoże Ci wybrać kategorie, w których jesteś w stanie zaoszczędzić.
 


Określ swoje przychody i planuj wydatki


 
Niezbędnym zabiegiem w zaplanowaniu budżetu jest określenie swoich dochodów. Wiedząc już ile pieniędzy przeznaczyłeś w poprzednich miesiącach na konkretne rzeczy, postaraj się w nadchodzącym okresie zaplanować je rozsądniej. Suma wszystkich wydatków nie powinna przekraczać dochodów. Z całej kwoty Twojego dochodu powinna zostać pewna suma, którą w razie nagłej potrzeby będziesz mógł wykorzystać.
 


Tworzenie budżetu krok po kroku


 
Budżet koniecznie musi mieć formę pisemną. Możesz go więc prowadzić ręcznie w zeszycie, wykorzystując elektroniczne arkusze kalkulacyjne, bądź wykorzystywać dostępne w Internecie proste w obsłudze darmowe programy. 
 
Budżet powinien składać się z kilku części – pierwsza z nich powinna dotyczyć kategorii, na które wydajesz pieniądze, drugą przeznacz do zapisania planów budżetowych, czyli ile możesz wydać w danej kategorii w konkretnym okresie czasu, w ostatniej części na bieżąco notuj swoje wydatki. Zaopatrz się również w teczkę, pudełko lub kopertę, w której będziesz składał wszystkie rachunki. W ten sposób nawet najdrobniejsze wydatki nie umkną Twojej uwadze. 
 
Uwaga – aby nie rozczarować się ujemnym bilansem pod koniec miesiąca, warto podczas planowania założyć dodatkowo kategorię z innymi wydatkami, które mimo skrupulatnie prowadzonych zapisków budżetowych mogą zostać pominięte przez zwykłą nieuwagę.
 


Naucz się oszczędzać


 
Mając obraz tego, jak wyglądały Twoje wcześniejsze wydatki i dysponując sporządzonym planem działania na najbliższy czas, wprowadź do swojej codziennej rutyny zmiany. Zacznij oszczędzać na rachunkach za prąd – wyłączaj światło, wykorzystuj urządzenia i żarówki energooszczędne, zmniejsz zużycie wody – korzystaj ze zmywarki i zainstaluj w kranach perlatory, używaj garnków o dopasowanej do średnicy palnika wielkości i stosuj pokrywki w trakcie gotowania, a zobaczysz, że rachunki za gaz się zmniejszą. 
 
Nie wychodź na zakupy spożywcze bez listy zakupów i kupuj wyłącznie te produkty, których potrzebujesz. Na zakupy odzieżowe wybieraj się na początku roku kalendarzowego, w styczniu i lutym oraz w okresie czerwca, lipca i sierpnia, bowiem to czas największych wyprzedaży i promocji w sklepach. 
 
Na rozrywki pozwalaj sobie w określone dni w tygodniu – niech to będzie dowolny dzień, kiedy będziesz wiedzieć, że możesz sobie pozwolić na wyjście do kina, czy spotkanie ze znajomymi w kawiarni. 

Powiązanie wpisy

W każdym miesiącu musisz spłacać kwotę kredytu i zastanawiasz się, jak przyspieszyć ten proces – tym bardziej, że w perspektywie masz jeszcze 20 lat comiesięcznego płacenia wysokich rat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top