Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jak zmniejszyć koszt kupna polisy OC na samochód?

19 grudnia, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Czeka Cię wykupienie obowiązkowej polisy OC na samochód? W takim razie sprawdź z nami, jak można zawrzeć umowę z ubezpieczycielem w najniższej cenie!

Większość kierowców za ubezpieczenie OC płaci kwotę w przedziale od 500 do 1000 złotych. Są jednak i tacy, którzy muszą uiścić znacznie wyższą opłatę, na przykład kierowcy młodzi czy posiadający samochody z mocniejszymi silnikami.

Za ubezpieczenie OC chcemy płacić jak najmniej – to obowiązkowa polisa, którą musi posiadać każdy samochód. W przeciwnym przypadku możemy narazić się na wysoką karę nałożoną na nas przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – jest ona zależna od wysokości minimalnej pensji i w 2022 roku wynosi nawet 6020 złotych dla właścicieli samochodów osobowych!

Jak zatem można obniżyć koszty związane z ubezpieczeniem OC swojego samochodu? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Ile zapłacimy za ubezpieczenie OC?

Cena polisy OC dla właściciela samochodu zależna jest od szeregu czynników. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • wiek kierowcy
  • miejsce zamieszkania
  • stan cywilny i liczba posiadanych dzieci
  • data uzyskania prawa jazdy
  • liczba lat bezszkodowej jazdy
  • rodzaj własności pojazdu – jeden właściciel, współwłasność
  • parametry i wiek samochodu

Oczywiście, to tylko wybrane kwestie, ponieważ jest ich o wiele więcej. Właśnie dlatego wtedy, gdy wyliczane są wysokości składek ubezpieczeniowych na polisy OC, będziemy musieli podać wiele informacji o sobie oraz o swoim pojeździe.

Dodatkowo, każdy ubezpieczyciel oferujący polisy OC ma inne algorytmy, które służą do wyliczenia wysokości polisy. Wobec tego bardzo często zdarza się, że różnice te wynoszą nawet kilkaset złotych pomiędzy różnymi towarzystwami!

Jako że polisa OC ma taki sam zakres niezależnie od tego, u jakiego ubezpieczyciela ją wykupimy, decyzja o wyborze najlepszej oferty jest bardzo prosta – kupujemy ją tam, gdzie jest najtańsza.

W jaki sposób możemy wybrać najtańsze ubezpieczenie OC? Aby zmniejszyć koszty, warto pamiętać o kilku ważnych poradach!

1. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia OC

Pierwszym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z wykupieniem polisy OC jest porównywanie ofert u różnych ubezpieczycieli. Teraz nie musimy udawać się w tym celu do agenta ubezpieczeniowego – możemy samodzielnie skalkulować wysokość ubezpieczenia!

W tym celu warto wykorzystać internetowy kalkulator ubezpieczenia OC, czyli specjalny serwis, który pozwala na łatwe porównanie kosztów polis u różnych ubezpieczycieli. Na przykład kalkulator OC pozwala na sprawdzenie składek u następujących towarzystw: Link4, Ergo Hestia, PZU, Aviva, MTU24, Generali, Proama i Benefia.

Skorzystanie z kalkulatora OC jest bardzo proste – wpisujemy do formularza wymagane dane, aby już po paru minutach zobaczyć, gdzie możemy kupić polisę w najniższej cenie. Dodatkowo, możemy też wykupić ją całkowicie on-line, oszczędzając nie tylko swoje pieniądze, ale również czas!

2. Ustanów współwłasność na samochodzie

Kolejny sposób na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia OC to ustawienie współwłasności na samochodzie. To metoda rekomendowana dla młodych kierowców, którzy dopiero niedawno zrobili prawo jazdy. Nie mają oni jeszcze zniżek, dlatego też wysokość OC w ich przypadku może być naprawdę dotkliwa.

Przez ustanowienie współwłasności na samochodzie, na przykład z rodzicem, młoda osoba może korzystać z posiadanych przez współwłaściciela zniżek. Dzięki temu cena OC może zmaleć nawet o połowę!

3. Wybierz pakiet ubezpieczeń

Za ubezpieczenie OC możemy zapłacić mniej także wtedy, gdy skorzystamy z innych ofert ubezpieczeniowych danego towarzystwa. 

Zakupienie pakietu obejmującego nie tylko OC, ale też AC, Assistance czy NNW, ale również ubezpieczenia na dom czy na życie pozwala na uzyskanie kolejnych zniżek. 

Jeśli zatem myślimy o skorzystaniu z dodatkowych ubezpieczeń, wykupienie pakietu u jednego ubezpieczyciela pozwoli nam na obniżenie kosztów każdej z wykupionych polis.

4. Kupno odpowiedniego samochodu

Na wysokość ubezpieczenia OC ma wpływ również posiadany przez kierowcę samochód. O kosztach polisy w głównej mierze decyduje silnik, a dokładnie jego pojemność. Im pojemność silnika będzie większa, tym koszt OC będzie wyższy.

Wobec tego wtedy, gdy zamierzamy zakupić samochód i go ubezpieczyć, w takim przypadku pamiętajmy, że wysokość ubezpieczenia będzie w dużej mierze warunkowana wybranym przez nas pojazdem.

Gdy chcemy dowiedzieć się, ile orientacyjnie będzie wynosiła opłata za OC, możemy skorzystać z kalkulatora on-line, aby wykonać bezpłatną i niezobowiązującą kalkulację.

5. Miejsce zakupu polisy OC

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kwestii miejsca zakupu polisy OC. W zależności od tego, jak i gdzie zawrzemy umowę, możemy uzyskać oszczędności sięgające nawet do 10 proc. wysokości polisy!

Atrakcyjne rabaty czekają przede wszystkim na kierowców, którzy zdecydują się na zawarcie umowy na ubezpieczenie OC przez Internet. Możemy wcześniej wykonać kalkulację polisy on-line, aby wybrać taką ofertę, która będzie dla nas najtańsza, a potem zawrzeć umowę z ubezpieczycielem on-line – bez potrzeby wychodzenia z domu.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top