Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jakie konsekwencje może mieć niespłacanie kredytu?

14 listopada, 2023Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Choć kredyt lub pożyczka może być doskonałym sposobem na sfinansowanie bieżących wydatków, należy mieć na uwadze, że skorzystanie z takiej formy finansowania wiąże się z koniecznością spłacania comiesięcznych rat. W niektórych przypadkach płacenie rat może jednak okazać się niemożliwe – na przykład wtedy, gdy pojawią się niespodziewane problemy finansowe. Sprawdź, jakie konsekwencje może mieć niespłacanie kredytu lub pożyczki. 

Co grozi za niespłacanie kredytu?

Niespłacanie kredytu – szczególnie przez dłuższy czas – może mieć wiele negatywnych konsekwencji. O ile spóźnienie się z jedną ratą może nie spowodować żadnej reakcji ze strony banku lub firmy pożyczkowej, o tyle zaleganie z płatnościami przez dłuższy czas z pewnością nie pozostanie niezauważone. Z jakimi konsekwencjami należy liczyć się w przypadku niespłacania kredytu w terminie? 

Bank lub firma pożyczkowa może podjąć kroki prawne

Jednym z najbardziej poważnych skutków unikania płacenia miesięcznych rat może być wystąpienie z roszczeniami wobec dłużnika przez instytucję, która udzieliła kredytu. Najczęściej początkowo są to wezwania do zapłaty. Jeśli nie przynoszą rezultatu, bank lub firma pożyczkowa może zdecydować się na skorzystanie z usług firmy windykacyjnej lub na bezpośrednie wejście na drogę sądową. 

Niespłacanie rat może również wiązać się z rozpoczęciem postępowania komorniczego, które skutkować będzie zajęciem odpowiedniej części majątku przez komornika. Co więcej, to dłużnik ponosi wszystkie koszty takiego postępowania. 

Uwaga na dodatkowe koszty 

Osoby, które mają problem z terminową spłatą rat kredytu, powinny dokładnie zapoznać się z treścią umowy. Prawdopodobnie znajdują się w niej szczegółowe informacje kar, jakie nałożone zostaną na dłużnika. Bardzo często są to różnego typu kary za niedotrzymanie terminu spłaty lub odsetki za zwłokę, które mogą rosnąć z każdym dniem. 

W efekcie kwota, którą należy zwrócić bankowi, rośnie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ostatecznie zwrócenie całej sumy będzie konieczne, więc warto unikać jakichkolwiek opóźnień w spłacie kredytu. 

Negatywny wpływ na zdolność kredytową 

Należy wiedzieć, że niespłacanie kredytu w terminie ma bardzo negatywny wpływ na reputację dłużnika, w tym na jego zdolność kredytową. To, że obecnie zalegasz z płatnościami, może spowodować, że w przyszłości trudniej będzie Ci uzyskać finansowanie. I nie chodzi tutaj tylko o kredyt hipoteczny, ale też o niewielkie pożyczki. A zatem konsekwencje niespłacania kredytu mogą pojawiać się nawet po latach. 

Jak długo można nie spłacać kredytu? 

Tak naprawdę nie istnieje żadna dobra odpowiedź na to pytanie, ponieważ na kredytobiorcy spoczywa obowiązek regulowania zobowiązań w terminie. Oczywiście jeden czy dwa dni zwłoki mogą nie spowodować żadnych konsekwencji. Bardzo często jednak nawet jednodniowe opóźnienie w spłacaniu raty może skutkować naliczeniem odsetek, a nawet przekazaniem informacji do Biura Informacji Kredytowej. 

Co zrobić, gdy nie można spłacać kredytu?

Niestety, w życiu każdego z nas może zdarzyć się coś, co uniemożliwi terminową spłatę kredytu. Może to być utrata pracy, nagła choroba czy wypadek. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim warto skontaktować się z bankiem i poinformować o zaistniałej sytuacji. Być może uda się ustalić nowe warunki spłaty kredytu, na przykład inny termin spłaty lub rozłożenie spłaty rat na dłuższy okres. Z pewnością jednak nie należy liczyć na to, że niespłacanie pożyczki czy kredytu nie będzie miało konsekwencji. Banki bardzo szybko reagują na takie opóźnienia. 

Masz problem ze spłacaniem kredytu?

Wiesz już, jakie są skutki niespłacania kredytu w terminie. Konsekwencją mogą być nie tylko dodatkowe koszty, ale też postępowanie sądowe, w tym zajęcie majątku przez komornika. Nie należy również zapominać o tym, w jaki sposób opóźnienie w płaceniu rat wpłynie na historię kredytową. 

Jeżeli obawiasz się, że możesz mieć problem z terminowym spłacaniem rat, możesz skorzystać z pomocy ekspertów. Być może uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na rozwiązanie Twoich problemów finansowych. 

Powiązanie wpisy

Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje dostęp do szerokiej gamy świadczeń medycznych. Umożliwia dostęp do lekarzy specjalistów, bezpłatnych zabiegów czy darmowych pobytów w sanatorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top