Chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę, jednak obawiasz się, że Twoja historia kredytowa zawiera dane, które to uniemożliwią? Nie masz pewności, czy na Twojego kontrahenta nie czeka komornik? Sprawdź siebie i Twoich dłużników i dowiedz się, z jakimi problemami oraz konsekwencjami decyzji przyjdzie Ci się zmierzyć. Czym jest Krajowy Rejestr Dłużników i jak sprawdzić kogoś potencjalne zadłużenie w jego bazie?
Czym jest Krajowy Rejestr Dłużników?
Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) to największa platforma wymiany informacji gospodarczej. Zgromadzono w niej dane dotyczące sytuacji finansowej firm oraz osób prywatnych. Raz na pół roku każdy ma prawo do bezpłatnego dostępu do bazy i uzyskania raportu, a świadome korzystanie z jego zasobów jest niezwykle ważne dla osób, które chcą zaciągnąć nowe zobowiązanie lub miały wcześniej problem ze spłatą zadłużenia. Warto zatem wiedzieć, co to jest Krajowy Rejestr Dłużników, jak sprawdzić kogoś w bazie i jak z niej korzystać.
Krajowy Rejestr Dłużników – jakie informacje zawiera?
W Krajowym Rejestrze Dłużników znajdują się informacje o zadłużeniu. W praktyce każdy kontrahent, z którym współpracujemy i wobec którego mamy zobowiązania, może umieścić informację na nasz temat, jeżeli nie wywiązujemy się z zaspokojenia jego roszczeń.
Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) to informacja kredytowa, która zbiera i przechowuje dane na temat finansów polskich konsumentów oraz firm, a następnie udostępnia je zainteresowanym podmiotom.
Zastanawiasz się, jakie dane trafiają do KRD? W Krajowym Rejestrze Dłużników znajdziemy informacje o pożyczkach, kredytach, mandatach, rachunkach za opłaty administracyjne, czynszach, opłatach telekomunikacyjnych oraz innych zobowiązaniach płatniczych. Wpis może dotyczyć każdej sytuacji, kiedy rachunek lub faktura nie zostały opłacone.
Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzić kogoś dane?
Krajowy Rejestr Dłużników pozwala na sprawdzenie informacji na swój temat, jednak prawo gwarantuje nam, że możemy to zrobić za darmo raz na 6 miesięcy. Jak uzyskać informacje z Krajowego Rejestru Dłużników? Zarejestruj się w portalu KRD – potrzebne będzie Twoje imię i nazwisko, numer telefonu, PESEL i adres e-mail. Musisz potwierdzić podane informacje przelewem weryfikacyjnym lub przesłać skan dowodu osobistego. Po weryfikacji tożsamości otrzymasz dostęp do raportu, z którego wyczytasz, czy uregulowałeś długi w terminie lub czy masz zaległości na koncie. Bardzo wartościową informacją będzie sprawdzenie, czy ktoś niepowołany nie wziął na Ciebie pożyczki lub kredytu.
Jako osoba prywatna nie masz dostępu do weryfikacji innych konsumentów w tej bazie, jednak możliwe jest sprawdzenie innych firm. Jeżeli wykupisz pakiet biznesowy, otrzymasz dostęp do informacji o swoich kontrahentach, a wiedzę taką możesz wykorzystać przed zawarciem nowych umów.
Pamiętaj, że z bazy korzystają także samorządy i administracja publiczna. Jest to jedno z narzędzi, które wykorzystują analitycy bankowi czy firmy pożyczkowe, którzy decydują o przyznaniu nowego zobowiązania.
Krajowy Rejestr Dłużników – kto może trafić na listę?
Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzisz kogoś na liście? To proste – są na niej nazwiska tych, którzy nie wywiązali się z tych zobowiązań finansowych, które przekraczają łączną kwotę 200 złotych nieopłaconych co najmniej od 60 dni. Poza tym umieszczone są informacje o problemach w spłacie kredytu, alimentów czy zapłaty rachunków i upłynął co najmniej 1 miesiąc od upomnienia konsumenta o zaległościach w formie listu poleconego z wezwaniem do zapłaty.
Każdy może wpisać do bazy KRD przedsiębiorców, jeżeli:
Krajowy Rejestr Dłużników – informacje dla przedsiębiorców
Platforma świadczy usługi także dla przedsiębiorców, dlatego łatwo możemy zweryfikować wiarygodność kontrahenta. Co ważne, sami możemy wprowadzić wpis na jego temat. Jest to jedna z bardzo efektywnych metod windykacji zadłużenia. Dla prowadzących działalność gospodarczą Krajowy Rejestr Dłużników jest jednym z najważniejszych narzędzi ograniczających ryzyko związane z podejmowaniem współpracy z nowymi kontrahentami i windykacji należności. Sposobem na wykreślenie z listy dłużników jest całkowita spłata zobowiązania, a wierzyciel od tego momentu ma 14 dni na usunięcie wpisu na temat dłużnika i zaktualizowanie informacji o zadłużeniu, nawet gdy spłacona jest tylko część należności. Jeżeli tego nie zrobi, może być ukarany grzywną w wysokości 30 tysięcy złotych.
Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzisz kogoś możliwości płatnicze?
Przedsiębiorcy, którzy wykupią dostęp do pakietu biznesowego w Krajowym Rejestrze Dłużników, uzyskają szereg przydatnych możliwości, takich jak:
Podsumowując, jeżeli zostałeś wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników, możesz mieć problem z otrzymaniem pożyczki, kredytu, podpisaniem umowy leasingu, na telefon czy internet. Jeżeli chcesz zawrzeć jakąś umowę, warto sprawdzić, czy dane na Twój temat nie widnieją w KRD. Dobra informacja jest taka, że Krajowy Rejestr Dłużników może przechowywać także dane dotyczące terminowych płatności potwierdzających Twoją uczciwość jako klienta czy partnera biznesowego.
Polecam KRD, korzystam z ich usług od lat i nigdy mnie nie zawiedli. Nie zliczę na palcach dwóch rąk od jak wielu problemów z potencjalnymi kontrahentami mnie uratowali!
Też korzystam z KRD, co jak co ale nie raz uratowali mnie przed nieuczciwym kontrahentem.
Dobrze, że coś mnie naszło, żeby w bazie KRD sprawdzić mojego na-szczęście-nie-wspólnika.
Zawsze tam sprawdzam potencjalnego kontrahenta ale też można sprawdzić siebie, tzn. naszą firmę gdzie figurujemy itp. Fajne sprawa.