Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kredyt 100 tysięcy – gotówkowy czy hipoteczny?

3 września, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Postanowiłeś kupić mieszkanie lub rozpocząć budowę wymarzonego domu, jednak Twoje fundusze nie są wystarczające i musisz wesprzeć się kredytem? Oszacowałeś, że brakuje Ci około 100 tysięcy złotych? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: kredyt 100 tys. dostaniesz niemal w każdym banku – pod warunkiem, że spełnisz kilka warunków. Dowiedz się, jak znaleźć najbardziej korzystną ofertę kredytową, jaka będzie miesięczna rata i przede wszystkim, czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny czy gotówkowy. 

Kredyt 100 tys. – jak wybrać najlepszą ofertę? 

Jako osoba, zainteresowana kredytem na 100 tysięcy doskonale wiesz, że oferta kredytowa na rynku jest obecnie bardzo szeroka. Możesz skorzystać zarówno w oferty swojego, jak i innych banków, a także licznych firm pożyczkowych, chociaż w wielu firma występuje ograniczenie kwoty pożyczki do około 60 000 złotych. Nic dziwnego, jeśli czujesz się nieco zagubiony. Porównanie wszystkich dostępnych ofert jest nie tylko bardzo czasochłonne, ale często również skomplikowane. 

Dlaczego? W wielu przypadkach oferty kredytowe lub pożyczkowe przedstawiane są jako bardzo korzystne, jednak po zapoznaniu się ze szczegółami może okazać się, że pojawią się dodatkowe koszty, a suma kosztów kredytu nie będzie wcale tak niska, jak początkowo się wydawało. W związku z tym warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby znaleźć naprawdę dobrą ofertę kredytu na 100 tysięcy. 

Jakie będzie RRSo przy kredycie 100 tys?

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), to jeden z najważniejszych elementów, na które musisz zwrócić uwagę podczas poszukiwania kredytu. Pamiętaj, że banki i firmy pożyczkowe mają obowiązek informowania, jakie jest RRSO. To spore ułatwienie, ponieważ dzięki temu będzie Ci łatwiej porównać poszczególne oferty. RRSO, to – oprócz stopy oprocentowania – najważniejszy parametr dla konsumenta. Pozwala on na dokładne wyliczenie, jaką kwotę trzeba będzie oddać. 

Całkowity koszt kredytu

Kolejna rzecz to całkowity koszt kredytu. Jeśli weźmiesz 100 tys. zł, nie oznacza to, że tyle będziesz musiał zwrócić. Do kwoty tej zostanie doliczona m.in. oprocentowanie i prowizja banku, a zatem całkowity koszt kredytu będzie wyższy niż kwota, którą otrzymasz. Poszukując najlepszej oferty koniecznie zwróć uwagę, jakie będą Twoje łączne koszty. Uwaga: różnica całkowitego kosztu kredytu na 100 tys. może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych, warto więc dokładnie zapoznać się z tymi informacjami. 

Okres trwania umowy

Trzeci istotny element, na który musisz zwrócić uwagę, to okres trwania umowy. W przypadku kredytu na 100 tysięcy może to być na przykład 10 lat. Im dłuższy będzie okres trwania umowy, tym niższe będą raty, jednak jednocześnie wzrosną koszty kredytu. Przy okazji koniecznie sprawdź, czy możesz spłacić kredyt przed czasem. W ten sposób możesz szybciej uporać się ze zobowiązaniem finansowym, a dodatkowo ubiegać się o zwrot prowizji bankowej. 

Jakie warunki należy spełnić? 

To, jakie warunki będziesz musiał spełnić przy ubieganiu się o kredyt na 100 tysięcy, zależy od tego, w jakiej instytucji złożysz wniosek. Z reguły jednak uwzględniane są takie czynniki, jak Twoje miesięczne przychody (na przykład pensja w miejscu pracy), rodzaj umowy, na którą jesteś zatrudniony czy też Twoje miesięczne koszty. Istotne może być także to, ilu członków liczy Twoje gospodarstwo domowe, gdzie pracuje, na jaką umowę jesteś zatrudniony, ile masz lat czy jakie masz wykształcenie. 

Jak widzisz, instytucje finansowe zwracają uwagę na wiele elementów i to od nich zależy, jakie warunki będziesz musiał spełnić, aby otrzymać kredyt 100 tys. Kluczowe jest jednak to, czy będziesz w stanie spłacać raty, na przykład przez kolejne dziesięć lat. W pełni zrozumiałe jest to, że bank lub firma pożyczkowa chce się zabezpieczyć, dlatego pracownicy muszą dokładnie zweryfikować, jaka jest Twoja sytuacja finansowa i na ile jest ona stabilna. 

Miesięczna rata – na jaki koszt warto się przygotować? 

Jeśli zdecydujesz się na kredyt 100 tys., miesięczna rata może być sporym obciążeniem dla Twojego budżetu – choć wcale nie musi. To, jak wysoka będzie rata, zależy od wielu czynników. Im dłuższy będzie okres trwania umowy, tym niższa będzie rata. Nie warto jednak nadmiernie go wydłużyć, gdyż w ten sposób wzrosną koszty kredytu. Na początku postaraj się oszacować, jaką miesięczną ratę będziesz w stanie spłacać – tak, aby nie była ona nadmiernym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu. 

Kiedy już zapoznasz się z ofertami kredytu na 100 tysięcy złotych, szybko zauważysz, że różnica pomiędzy wysokością miesięcznych rat w różnych firmach czy instytucjach finansowych jest duża. W przypadku kredytu na 100 tys. na 10 lat raty mogą wynosić od 1000 do nawet 1500 zł. Jak widać, rozpiętość ta jest naprawdę spora. Jednym z elementów, które będą miały ogromny wpływ na wysokość rat jest to, czy zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, czy też wybierzesz kredyt gotówkowy 100 tys. 

Kredyt hipoteczny a gotówkowy – jakie są różnice? 

Podjąłeś decyzję – chcesz wziąć kredyt 100 tysięcy, jednak nadal nie wiesz, czy lepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Nie masz pewności, jakie są różnice pomiędzy nimi? Dowiedz się, czy charakteryzuje się kredyt hipoteczny, na czym polega kredyt gotówkowy i przede wszystkim – która z tych opcji jest bardziej opłacalna w przypadku kredytu 100 tys. 

Kredyt hipoteczny 100 tysięcy – najważniejsze informacje

Większość osób, która planuje zakup własnego domu lub mieszkania, zastanawia się na kredytem hipotecznym. I słusznie – bo takie właśnie jest główne przeznaczenie tego rodzaju kredytowania. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie wkładu własnego. Z reguły wynosi on minimum 10 proc., choć w wielu przypadkach sięga nawet 20 lub 30 proc. Co bardzo ważne, należy również poinformować bank o tym, w jaki sposób zostaną spożytkowane pieniądze, np. czy będzie to zakup mieszkania. 

Kredyt gotówkowy 100 tys. – co musisz wiedzieć?

W przypadku kredytu gotówkowego nie ma konieczności posiadania wkładu własnego. Nie ma tutaj również obowiązku informowania, na jakie cele zostanie spożytkowany kredyt. Ograniczeniem jest tutaj jednak kwota. O ile kredyt gotówkowy 100 tys. nie stanowi problemu, o tyle trudno spodziewać się kwoty, która pozwoli w całości sfinansować zakup domu lub nawet mieszkania. 100 tys. to w wielu bankach maksymalna kwota kredytu gotówkowego, choć na rynku są również banki, które oferują taki kredyt w wysokości 150 tys. czy nawet 200 tys. 

Od czego może zależeć wybór rodzaju kredytu?

To, czy zdecydujesz się na kredyt hipoteczny 100 tys., czy też wybierzesz kredyt gotówkowy, może zależeć m.in. do tego, na co chcesz wydać otrzymane pieniądze. Jeśli więc chcesz zrobić remont lub kupić nowe meble i wyposażenie do domu, kredyt 100 tys. będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak chcesz kupić mieszkanie i brakuje Ci więcej niż 100 tys., lepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny. 

Wybór kredytu zależeć będzie również od tego, czy udało Ci się zgromadzić pieniądze na wkład własny – minimum 10 proc. Warto więc zacząć od zweryfikowania swojej sytuacji finansowej i określenia, jakimi dokładnie środkami dysponujesz. Jeśli masz zgromadzone 20-30 proc. wartości mieszkania, które chcesz kupić, lepszym wyborem będzie jednak kredyt hipoteczny – głównie z uwagi na niższe koszty. 

A może kredyt konsolidacyjny? 

Istnieje również inne rozwiązanie. Jeżeli zależy Ci na kredycie hipotecznym, ale nie masz środków na wkład własny, możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na wkład. W ten sposób zyskasz gotówkę na pokrycie wkładu własnego podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. To zwiększy Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Całe zadłużenie warto połączyć kredytem konsolidacyjnym, który zapewni Ci większy komfort spłat. 

Pamiętaj o zabezpieczeniu kredytu!

Jeśli zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny 100 tys., musisz pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Podstawowym rodzajem zabezpieczenia, które jest wymagane przez banki, jest ustanowienie hipoteki. Kiedy już spłacisz cały kredyt 100 tys., hipoteka zostanie wykreślona z księgi wieczystej – najczęściej nakazem sądu, gdyż taka jest procedura. Dopiero wtedy nieruchomość stanie się w pełni Twoją własnością. Co bardzo ważne, do tego, czasu większość banków wymagać będzie tzw. ubezpieczenia pomostowego. Dodatkowo konieczne może być ubezpieczenie nieruchomości. Oczywiście warto się na nie zdecydować, z czego prawdopodobnie doskonale zdajesz sobie sprawę. 

W przypadku kredytu gotówkowego 100 tysięcy również może pojawić się konieczność dodatkowego zabezpieczenia. Najczęściej wystarczające będzie ubezpieczenie na życie, choć może to być także oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji czy poręczenie przez osobę trzecią. Przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy 100 tys. koniecznie dowiedz się, jakie zabezpieczenie kredytu jest wymagane, abyś później nie miał nieprzyjemnej niespodzianki.

Kredyt 100 tys. – gotówkowy czy hipoteczny? Podsumowanie

Jak widzisz, różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym są znaczne, zarówno podczas samego ubiegania się o kredyt, jak i w czasie jego spłaty. Na szczęście 100 tys. kredytu to kwota, którą można uzyskać zarówno w większości banków, jak i w firmach pożyczkowych. Pamiętaj jednak o dokładnym porównaniu dostępnych ofert – w szczególności ich oprocentowania, RRSO, całkowitego kosztu kredytu i okresu spłaty. W ten sposób najłatwiej będzie Ci wybrać kredyt 100 tys., który będzie dla Ciebie najbardziej korzystny. 

Powiązanie wpisy

Jesteś właścicielem nieruchomości i planujesz znalezienie lokatorów, którzy wynajęliby Twój dom lub mieszkanie? W naszym poradniku najmu znajdziesz mnóstwo wartościowych informacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top