Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Pozew o WIBOR – czy istnieje szansa na unieważnienie kredytów „złotówkowych”?

20 września, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Kilka lat temu zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny, głównie z uwagi na ówczesne zerowe stopy procentowe i niskie raty? Od pewnego czasu jednak raty kredytu gwałtownie wzrosły, w związku z czym zastanawiasz się nad możliwymi rozwiązaniami? Już kilka miesięcy temu do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pierwszy pozew o WIBOR. Pozew ten wzbudził ogromne emocji, a coraz więcej osób zaczęło zastanawiać się nad tym, czy osoby spłacające kredyt PLN już niebawem będą w podobnej sytuacji, w jakiej znaleźli się frankowicze. 

WIBOR – najważniejsze informacje

Od pewnego czasu sporo mówi się na temat wskaźnika WIBOR, a większość kredytobiorców wie już, czym dokładnie jest ów wskaźnik. Otóż WIBOR stosowany jest przede wszystkim przez banki. Jego głównym zadaniem jest regulowanie pożyczek, zarówno tych, z których korzystają banki, jak i tych, których banki udzielają. Dla kredytobiorców kluczowe jest to, że im wyższy jest WIBOR, tym wyższe jest oprocentowanie kredytu – a tym samym miesięczne raty rosną. 

Co zamiast WIBOR?

Od kilku miesięcy mówi się o tym, że już niebawem WIBOR zostanie zastąpiony przez inny wskaźnik. Nic dziwnego, że wszyscy kredytobiorcy zastanawiają się nad tym, co zamiast WIBOR. Czy nowy wskaźnik sprawi, że raty kredytów będą niższe? Zgodnie z zapewnieniami rządu, wprowadzone zmiany mają w istotny sposób poprawić sytuację finansową kredytobiorców – a zapewnić ma to nowy wskaźnik. 

Obecnie wiemy, że eksperci wybrali wskaźnik WIRD, który ma być następcą wskaźnika WIBOR. Ze wstępnych wyliczeń wynika jednak, że WIRD nie wpłynie w istotny sposób na wysokość rat – choć oczywiście należy jeszcze zaczekać, ponieważ na chwilę obecną nie ma co do tego całkowitej pewności. Eksperci przypuszczają jednak, że kredytobiorcy mogą liczyć na oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie, co – biorąc pod uwagę, jak bardzo wzrosły raty kredytów – z pewnością nie będzie satysfakcjonujące. Czy w takiej sytuacji pozew o WIBOR może okazać się lepszym rozwiązaniem? 

Czy pierwszy pozew o WIBOR rzeczywiście coś zmieni? 

Kiedy kilka lat temu do sądów zaczęły wpływać pierwsze pozwy przeciwko bankom w sprawach związanych z kredytami CHF, wiele osób nie wierzyło w sukces frankowiczów. Szybko jednak okazało się, że sądy są po stronie kredytobiorców. Dzisiaj frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw – z reguły w pierwszej instancji. Nie ma zatem wątpliwości, że złożenie pozwu przeciwko bankowi nie musi być skazane na porażkę. Wręcz przeciwnie! 

Prawdopodobnie sukcesy frankowiczów stanowiły jeden z powodów, dla których na początku 2022 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pierwszy pozew o WIBOR. Informacja ta wywołała sporo zamieszania, szczególnie gdy okazało się, że pozew ten dotyczył sposobu ustalania i wysokości wskaźnika WIBOR. Pełnomocnicy kredytobiorcy wskazali w pozwie o WIBOR między innymi na fakt, że stawki są sztucznie zawyżane przez banki, a jednocześnie WIBOR nie odpowiada realnym kosztom. Bez wątpienia ten pozew o WIBOR był przełomowy dla kredytobiorców. 

W sierpniu 2022 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny pozew o WIBOR. I tym razem z treści pozwu wskazano, że WIBOR jest wskaźnikiem nieobiektywnym i nierynkowym. Czy powodowie mają szanse na wygraną? Czas pokaże – obecnie kwestie związane ze wskaźnikiem WIBOR budzą wiele emocji. Dodatkowo wiemy już, że niebawem WIBOR zostanie zastąpiony przez inny wskaźnik, co również może mieć wpływ na decyzję sądu. 

Pozew o WIBOR – postaw na profesjonalne wsparcie prawne HelpHero 

HelpHero to pierwszy w Polsce Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który oferuje pomoc kredytobiorcom. Jeśli pozew o WIBOR wydaje Ci się jedynym rozwiązaniem problemów ze stale rosnącymi ratami kredytu, koniecznie skorzystaj ze wsparcia HelpHero. Eksperci przeanalizują Twoją umowę kredytową, a następnie wskażą Ci najbardziej korzystne rozwiązania. Z pewnością pozew o WIBOR może okazać się dobrym rozwiązaniem. Kto wie, być może już niebawem „złotówkowicze” będą mogli cieszyć się taką samą przychylnością sądów, jak kredytobiorcy frankowi? 

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top