Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Rozdzielność majątkowa a kredyt

9 grudnia, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Rozdzielność majątkowa jest rozwiązaniem, które jest coraz częściej wybierane przez osoby zawierające związek małżeński. Zastanawiasz się, jakie mogą być konsekwencje rozdzielności majątkowej w sytuacji, gdy małżeństwo ubiega się o kredyt? Sprawdź!

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest rozdzielność majątkowa. Otóż o rozdzielności mówimy, gdy para decyduje się na podpisanie tzw. intercyzy. Musi ona zostać sporządzona w postaci aktu notarialnego. W takim przypadku pieniądze zarobione przed małżonków nie wliczają się do majątku wspólnego. Stanowią one majątek osobisty – a zatem pieniądze zarobione przez żonę nie należą do majątku męża i odwrotnie. Istnieją także przypadki, gdy część majątku jest wspólna. Choć rozdzielność majątkowa ma wiele zalet, obawę budzi to, w jaki sposób może ona wpłynąć na zdolność kredytową małżonków. 

Rozdzielność majątkowa a kredyt – najważniejsze informacje

Kredyt hipoteczny to w wielu przypadkach jedyny sposób na dokonanie przez młode małżeństwa zakupu nieruchomości – wymarzonego domu lub mieszkania. O ile w sytuacji, gdy para nie ma rozdzielności majątkowej, kwestia zdolności kredytowej nie budzi wątpliwości, o tyle w przypadku rozdzielności mogą pojawić się wątpliwości. 

No właśnie – jak rozdzielność majątkowa wpływa na zdolność kredytową małżeństwa? Czy prawdą jest, że na skutek intercyzy zdolność kredytowa pary jest obniżona?

Wiele zależy tutaj od tego, czy o kredyt chce ubiegać się tylko jeden z małżonków, czy zobowiązanie ma zostać zaciągnięte przez parę. W sytuacji, gdy na kredyt decyduje się mąż i żona, cała procedura przebiega standardowo – tak jak w przypadku kredytu dla jednej osoby. Jeśli natomiast małżeństwo chce zdecydować się na kredyt, należy liczyć się z tym, że może to być nieco trudniejsze niż w przypadku pary, która ma wspólnotę majątkową. 

W jaki sposób rozdzielność majątkowa wpływa na zdolność kredytową? 

Rozdzielność majątkowa może wpływać na zdolność kredytową małżonków, lecz nie musi. Dla banku decydujące znaczenie ma to, jaka jest zdolność kredytowa każdej osoby, która ubiega się o kredyt – w szczególności hipoteczny. Jeśli małżonkowie mają regularne, wysokie przychody, nie posiadają innych zobowiązań, a przy tym mają nienaganną historię kredytową, nie powinno być problemów z uzyskaniem kredytu. Co istotne, kredyty udzielane są nie tylko małżeństwom – banki mogą udzielić kredytu również osobom, które pozostają w związku partnerskim. 

Przy ubieganiu się o kredyt przez parę, która ma rozdzielność majątkową, należy także określić, jaki będzie podział udziałów w nieruchomości. Najczęściej jest to 50:50, choć zdarza się, że podział jest inny – na przykład gdy jeden z małżonków zarabia dużo więcej niż drugi.

Warto dodać, że niektóre banki wymagają, aby intercyza podpisana była co najmniej sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Zdarza się, że małżeństwo ustanawia rozdzielność majątkową wyłącznie po to, aby zaciągnąć kredyt – a wiadomo, że banki chcą zabezpieczyć się na każdą ewentualność. 

Rozdzielność majątkowa a kredyt gotówkowy

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda kwestia rozdzielności majątkowej i kredytów gotówkowych, na przykład szybkich pożyczek. Ustanowienie rozdzielności majątkowej może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy jeden z małżonków w nieodpowiedzialny sposób podchodzi do kwestii finansów, często korzystając z różnego rodzaju chwilówek. Dzięki rozdzielności każdy z małżonków może samodzielnie zaciągać tego typu zobowiązania – nie potrzebując do tego podpisu współmałżonka. Z drugiej strony – w przypadku problemu ze spłatą zobowiązań, drugi z małżonków nie ponosi odpowiedzialności za długi męża lub żony. 

Rozdzielność majątkowa a kredyt – podsumowanie

Małżeństwa zastanawiające się nad kwestią rozdzielności majątkowej i kredytu powinny mieć świadomość, że – choć mogą pojawić się utrudnienia – skorzystanie z kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwe. To ważna wiadomość dla osób, które rozważają podpisanie intercyzy, a chcą wziąć kredyt na zakup nieruchomości. Dodatkowo rozdzielność majątkowa chroni każdego z małżonków przed nieodpowiedzialnymi decyzjami finansowymi drugiej strony, co jest jednym z powodów, dla których intercyza staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Powiązanie wpisy

Planujesz wynajmowanie swojej nieruchomości, jednak nadal wahasz się pomiędzy najmem okazjonalnym a najmem instytucjonalnym? Sprawdź, na czym dokładnie polega każde z tych rozwiązań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top