Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Turystyczny fundusz gwarancyjny – Wszystko, co musicie wiedzieć

2 lipca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Coraz więcej osób korzysta z usług biur podróży, jednak w sytuacji gdy dojdzie do niewypłacalności biura, to jego klienci najczęściej odczuwają tego konsekwencje. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest turystyczny fundusz gwarancyjny, który stanowi ochronę dla klientów. Co warto o nim wiedzieć?

Turystyczny fundusz gwarancyjny działa dopiero od 2016 roku przy UFG, czyli Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i to właśnie do UFG należy zarządzanie nim. Otóż turystyczny fundusz nie jest osobnym podmiotem, a więc nie posiada także swojej osobowości prawnej. Działa przy UFG, który jest jego podmiotem nadrzędnym. Turystyczny fundusz można określić jako wsparcie i ochronę klientów biur podróży. Jeżeli dojdzie do błędnego działania biura bądź będzie ono niewypłacalne to właśnie TFG będzie stanowiło pomoc dla pokrzywdzonych uczestników wycieczki.

Skąd pochodzą składki w turystycznym funduszu gwarancyjnym?

Jeszcze kilka lat temu dochodziło do sytuacji, że dane biuro podróży ogłaszało swoje bankructwo w czasie, gdy jego klienci przebywali na wakacjach w dalekim kraju, np. w Egipcie. Często okazywało się również po przyjeździe do hotelu, że miejsca noclegowe nie są opłacone bądź standard jest znacznie zaniżony. Wtedy też turyści byli pozostawieni sami sobie bądź też musieli liczyć na pomoc ambasady. Dzięki TFG zyskują oni zabezpieczenie na wypadek niefrasobliwości bądź oszustwa biura podróży. W tym przypadku przedsiębiorcy zajmujący się organizowaniem imprez czy biura podróży są zobowiązani do płacenia składek na rzecz turystycznego funduszu gwarancyjnego, oczywiście od każdego uczestnika wycieczki. Wysokość składek nie jest jednak taka sama i zależy od miejsca, a więc kraju i regionu, do którego udają się turyści czy środka transportu, którym podróżują. Jeżeli dojdzie do niewypłacalności organizatora, to pomocą turystom zajmuje się właśnie turystyczny fundusz gwarancyjny.

Co pokrywa turystyczny fundusz gwarancyjny?

Ze zgromadzonych środków można pokryć koszty transportu, a także zakwaterowania. Jeżeli klienci wpłacili już zaliczkę bądź też całość, a wycieczka się nie odbyła, to także otrzymają zwrot z tego funduszu. Turyści mogą także otrzymać zwrot części wniesionych kosztów za wycieczkę w przypadku, gdy jej plan został zmieniony z przyczyn niezależnych od klientów lecz biura podróży. Bywają sytuacje, że choć klienci wykupili wakacje all inclusive, na miejscu okazuje się, że standard pokoju znacząco odbiega od tego, co znajdowało się w folderze, a do tego czystość pozostawia wiele do życzenia, a pokój musi być poddany dezynsekcji i klienci czasowo zakwaterowani są w pokoju o niższym standardzie, mogą domagać się zwrotu części kosztów.

Cel, misja turystycznego funduszu gwarancyjnego, czyli ochrona interesu turystów korzystających z biur podróży

Fundusz Gwarancyjny ma stanowić ochronę dla wszystkich turystów, dlatego też wypłata środków podróżnym następuje możliwie jak najszybciej. Trzeba jednak pamiętać, że to nie turystyczny fundusz decyduje o kolejności i zasadności wypłacanych kwot, lecz decyzję podejmuje Marszałek Województwa lub podmiot udzielający zabezpieczenia finansowego danemu przedsiębiorcy. W tym drugim przypadku może być to zakład ubezpieczeń bądź też bank. Trzeba jeszcze wiedzieć, że turystyczny fundusz jest drugim filarem, a więc ponosi on odpowiedzialność dopiero wtedy, gdy pierwszy filar traci płynność finansową. Do pierwszego filaru można zaliczyć ubezpieczenie na rzecz podróżnych, czy też gwarancję bankową.

Jakie kwoty należy odprowadzać na TFG?

W przypadku imprez turystycznych na terenie Europy bądź poza Europą, gdy występuje transport lotniczy należy odprowadzić 15 zł od każdego klienta. Jeżeli wycieczka organizowana jest do kraju poza Europą, ale bez wykorzystania transportu lotniczego, trzeba zapłacić 13 zł od każdej osoby. Z kolei jeżeli impreza turystyczna będzie na terenie państw europejskich, to kwota wynosi 10 zł. Jeżeli wycieczka jest do krajów, które mają lądową granicę z Polską, co obowiązuje także Obwód Kaliningradzki, to nie ponosi się żadnych kosztów na TFG. Są także organizowane wycieczki, gdzie klient dojeżdża swoim środkiem transportu. Jednak także wtedy należy odprowadzić składkę. W przypadku wycieczek poza Europę, wynosi ona 13 zł, na terenie Europy – 10 zł, a gdy dane państwo ma granicę lądową z Polską – 0 zł.

Czy należy zapłacić składkę na TFG od opiekuna czy rezydenta, czyli co jeszcze musisz wiedzieć

W tym przypadku sytuacja nie jest jednoznaczna. Jeżeli opiekun jest przedstawicielem podmiotu organizującego dany wyjazd to nie trzeba dodatkowo opłacać za niego składki. Jednak nieco inaczej sytuacja wygląda z opiekunami nie będącymi przedstawicielami biura podróży. Mowa tutaj o opiekunach wycieczek szkolnych czy opiekunach osób niepełnosprawnych. Otóż w tym przypadku jest obowiązek opłacania składki nawet jeżeli te osoby nie płacą za swoją wycieczkę. Trzeba jeszcze pamiętać, że składka obejmuje także dzieci, nawet te najmłodsze, a więc do 2 roku życia. Nie podlega także zwrotowi.

Powiązanie wpisy

Polacy chętnie kupują auta z tak zwanej drugiej ręki – sprowadzają je z Zachodu albo szukają idealnego modelu na krajowych drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top