Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Ubezpieczenie bagażu – czy to się opłaca?

23 kwietnia, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, czy warto wykupić ubezpieczenie bagażu? Odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej! W końcu w naszym bagażu znajduje się mnóstwo cennych przedmiotów, których utrata może być bardzo bolesna. Właśnie z tego powodu warto zdecydować się na ubezpieczenie bagażu – tym bardziej, że cena takiej polisy może być bardzo korzystna. 

O czym pamiętać przed zakupem ubezpieczenia bagażu? 

Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia bagażu, koniecznie określ dokładną sumę ubezpieczenia. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności zsumuj wartość wszystkich cennych przedmiotów, takich jak laptop, aparat fotograficzny, kamera sportowa, smartwatch czy smartfon. W ten sposób będzie Ci łatwiej określisz, ile dokładnie wart jest Twój bagaż. Na tej podstawie będziesz wiedział, jaka suma ubezpieczenia jest dla Ciebie interesująca. 

Wiele firm ubezpieczeniowych, oferując ubezpieczenie bagażu, z góry określa, jaka jest suma ubezpieczenia. Dodatkowo ubezpieczenie bagażu bardzo często wpisane jest w polisę turystyczną – jest jej elementem składowym. Najczęściej ubezpieczenie turystyczne składa się z takich elementów, jak koszty leczenie, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), OC w życiu prywatnym czy właśnie ubezpieczenie bagażu. Jeśli jednak dana polisa nie zawiera ubezpieczenia bagażu, warto dokupić je dodatkowo. 

Jak spakować się na wyjazd, aby uchronić się przed stratą?

Oczywiście ubezpieczenie bagażu jest niezbędne podczas wyjazdu za granicę – szczególnie, jeśli zabierasz ze sobą drogi komputer, sprzęt fotograficzny czy sprzęt sportowy, którego wartość niejednokrotnie jest bardzo wysoka. Niemniej jednak warto w sposób rozważny podejść do pakowania się, tak aby w razie utraty bagażu nie stracić wszystkich cennych rzeczy – a jak wiadomo, utrata laptopa często wiąże się nie tylko ze stratą finansową, ale też z utratą efektów wielomiesięcznej pracy. Podobnie jest z aparatem fotograficznym – jeśli jesteś fotografem, możesz stracić mnóstwo bardzo cennych zdjęć. Jak zatem należy się pakować? A przecież o utratę bagażu nietrudno – szczególnie jeśli nasza walizka wpadnie w oko doświadczonemu złodziejowi, i to na lotnisku, na którym jesteśmy po raz pierwszy w życiu. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem może być niepozorna walizka. Kosztowne torby, o których wiadomo, że ich cena przekracza kilkaset złotych, z pewnością są bardzo wygodne, jednak dla złodzieja jest to sygnał, że w tej walizce prawdopodobnie znajduje się coś cennego. Jeśli natomiast zdecydujesz się na walizkę, po której będzie widać, że podróżuje z Tobą od wielu lat, złodziej prawdopodobnie nie zechce ryzykować – i do głowy mu nie przyjdzie, że w środku może znajdować się aparat fotograficzny za 10 tysięcy złotych. 

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest pilnowanie bagażu. Brzmi jak truizm? Być może, jednak na każdym dworcu czy lotnisku łatwo jest namierzyć osoby, które nie zwracają zbyt dużej uwagi na bagaż. Moga zajmowac się kupowaniem kawy i kanapki, rozmową przez telefon czy jedzeniem w pobliskim fast-foodzie. Dla doświadczonego złodzieja wystarczy kilka sekund nieuwagi właściciela walizki, aby zniknęła– i to na dobre. 

Ubezpieczenie bagażu – podsumowanie

Ubezpieczenie bagażu wielu osobom wydaje się zbędne, jednak – biorąc pod uwagę, że nie kosztuje wiele, a nawet może być częścią składową polisy turystycznej – warto o nim pamiętać. W razie utraty bagażu można liczyć na odszkodowanie, które pozwoli na ponowny zakup drogiego sprzętu, który znajdował się w walizce. Oprócz tego trzeba oczywiście pamiętać o pilnowaniu bagażu, i to przez cały czas – w ten sposób szanse złodzieja zostaną zmniejszone niemal do zera.

Powiązanie wpisy

Znasz to uczucie, kiedy wchodzisz do danego mieszkania po raz pierwszy i od razu czujesz się tam, jak u siebie w domu? Czasem kilka szczegółów robi ogromną różnicę – i może sprawić, że w krótkim czasie znajdziesz najemcę swojej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top