Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Ubezpieczenie OC – sposoby na znalezienie taniej składki

26 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Każdy kierowca doskonale wie, że zakup ubezpieczenia komunikacyjnego może być sporym obciążeniem dla portfela – w wielu przypadkach ceny polisy są naprawdę wysokie. Jednocześnie nie można uniknąć kupna OC, ponieważ w Polsce ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Warto wiedzieć, że zakres OC jest zawsze taki sam, ponieważ jest on regulowany przez przepisy. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC. 

Dlaczego warto kupować najtańsze OC? 

Zakres ubezpieczenia OC jest w Polsce regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa, pochodząca z dnia 22 maja 2003 roku mówi, że każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC. Jednocześnie jednak ceny OC, narzucane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, nie są w żaden sposób regulowane – z tego powodu różnice w składkach w poszczególnych firmach dla tego samego kierowcy często sięgają nawet 1000 lub 2000 złotych. Wiedząc, że ubezpieczenie OC jest zawsze identyczne, warto poszukać najtańszej składki. Dzięki temu można sporo oszczędzić – a zaoszczędzone pieniądze można wydać na przykład na dodatkowe ubezpieczenie auta, takie jak AC czy NNW. 

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe – zapewnia ono ochronę nie posiadaczowi polisy, ale innym użytkownikom drogi. Polisa zadziała w momencie, kiedy kierowca wyrządzi szkodę osobową lub rzeczową innemu kierowcy, pieszemu czy rowerzyście. Wtedy osoba poszkodowana otrzyma ubezpieczenie z polisy OC sprawcy. Niemniej jednak każdy użytkownik drogi chroniony jest przez OC innych osób – kiedy zostanie pokrzywdzony, otrzyma ubezpieczenie ze składek OC sprawcy. 

Jak oszczędzić na ubezpieczeniu OC?

Co prawda nie można uniknąć zakupu OC, jednak istnieją sposoby na znalezienie naprawdę korzystnej i taniej składki. Jak to zrobić?

  • korzystaj z porównywarek ubezpieczeniowych – to jeden z najbardziej skutecznych sposobów szukania najtańszego OC. Wystarczy włączyć kalkulator OC, wypełnić formularz, podając najważniejsze informacje na temat pojazdu i kierowcy, a także prawa jazdy – następnie porównywarka wykona analizę ofert poszczególnych towarzystw i pokaże kierowcy zestawienie tych ofert. Dzięki temu zaledwie w kilka minut kierowca może porównywać oferty poszczególnych ubezpieczycieli, a także dokonać zakupu tej, która będzie najbardziej korzystna;
  • kupuj pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych – obecnie wiele firm ubezpieczeniowych oferuje bardzo atrakcyjne ceny OC w przypadku zakupu pakiety, na przykład OC + AC + NNW. Dzięki temu cena OC może być naprawdę niska, a łączy koszt pakietu niewiele wyższe niż w przypadku zakup OC i innego ubezpieczyciela. O korzyściach nie trzeba wspominać – w niskiej cenie można zyskać dodatkową ochronę pojazdu, która zapewnia spokój i ochronę przed różnego typu zjawiskami atmosferycznymi czy kradzieżą, a także uszkodzeniem pojazdu, 
  • znajdź starszego współwłaściciela – to sposób, który jest często wykorzystywany przez świeżo upieczonych kierowców. Młodzi posiadacze prawa jazdy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek, dlatego też ich składki OC są o wiele wyższe niż w przypadku doświadczonych kierowców. Znalezienie starszego współwłaściciela, na przykład rodzica, umożliwia wykorzystanie tych zniżek – po kilku latach młody kierowca wypracowuje własne zniżki – o ile oczywiście nie spowoduje żadnej szkody, 
  • bezpieczna jazdy – to z pewnością najlepszy sposób na obniżanie cen OC. Po każdym roku bezszkodowej jazdy kierowca otrzymuje kolejne zniżki – z reguły jest to 10% rocznie. Dzięki temu już po 5 latach jazdy bez spowodowania żadnej szkody zyskuje on aż 50% zniżek – dzięki temu cena OC może być naprawdę niska. 

Sposoby na znalezienie najtańszego OC – warto z nich skorzystać!

Każdy kierowca szuka sposoby na obniżenie cen OC – najlepszą metodą jest oczywiście korzystanie z porównywarek, jednak zakup pakietów czy znalezienie starszego współwłaściciela również pozwalają na spore oszczędności. Niemniej jednak najlepszą metodą jest bezszkodowa jazda – ostrożność jest najbardziej ceniona przez towarzystwa ubezpieczeniowe. 

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top