Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kredyt a umowa na czas określony – co musisz wiedzieć?

26 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Według danych GUS ponad połowa Polaków pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony. To właśnie ta forma zatrudnienia dla wielu osób jest tą najbardziej stabilną i jednocześnie preferowaną przez pracowników. Podobną opinię mają banki i inne instytucje udzielające kredytów i pożyczek. Z kolei prawie co piąty Polak jest zatrudniony na umowę o pracę na czas określony. Czy to może powodować problemy z uzyskaniem dodatkowych pieniędzy? Jeśli zadajesz sobie pytanie, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika. 

Kredyt a umowa na czas określony – jakie są szanse? 

Każdy bank czy firma pożyczkowa szczegółowo analizuje zdolność kredytową klienta. Jednym z ważnych elementów, które wpływają na pozytywną decyzję jest forma zatrudnienia. Największe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas określony nie są jednak skazane na porażkę. Jednak warto zwrócić uwagę na wymagania banku czy instytucji pozabankowej, w której chcesz złożyć wniosek. Część firm wymaga przepracowania określonego czasu na umowie o pracę. Najczęściej jest to co najmniej kilka miesięcy. Duże znaczenie ma również fakt, czy jest to pierwsza terminowa umowa u danego pracodawcy czy też kolejna oraz okres, na jaki została zawarta umowa. Jest to istotne przede wszystkim, w sytuacji, w której ostatnia rata spłaty pożyczki przypada na ostatni lub przedostatni miesiąc umowy. Przykładem może być klient, od którego bank wymaga co najmniej 6 miesięcznego stażu pracy, posiadający umowę o pracę na czas określony na 24 miesiące. W takiej sytuacji bank udzieli pożyczki na maksymalnie 18 miesięcy. Uzyskanie kredytu bądź pożyczki na dłuższy okres może być problematyczne. Jednym z rozwiązań takiej sytuacji jest uzyskane od pracodawcy pisemnego oświadczenia o możliwości przedłużenia umowy i przedstawienia takiego dokumentu w banku. 

Umowa na czas określony a pożyczka

Alternatywą dla kredytów bankowych mogą być oferty proponowane przez firmy pożyczkowe. W przypadku pożyczki umowa na czas określony nie ma tutaj tak dużego znaczenia. W większości firm pożyczkowych nie jest konieczne przedstawienie posiadanej umowy o pracę czy zaświadczenia o dochodach. To spore ułatwienie dla osób pracujących na umowę o pracę na czas określony, które myślą o kredycie bądź pożyczce. Na rynku pojawiły się firmy, które oferują pożyczki na wysokie kwoty i dłuższy okres.

Polacy bardzo chętnie korzystają z szybkich pożyczek, dlatego firmy te starają się mieć coraz bardziej konkurencyjną ofertę. Z informacji, podanych przez BIK, w czerwcu 2019 roku w Polsce udzielono 237,9 tys. pożyczek na łączną kwotę 603 mln zł. Raport z badania „Dlaczego Polacy się zadłużają”, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, również zawiera ciekawe informacje. Wynika z niego, że ponad 75 proc. Polaków w wieku 18-64 lat przynajmniej raz w życiu zdecydowało się na kredyt lub pożyczkę. Wśród zadłużeń przeważają kredyty gotówkowe – korzysta z nich aż 60% badanych. Mimo, że nadal w przypadku chęci pozyskania dodatkowych środków w pierwszej kolejności kierujemy kroki w stronę banku. Jednak jak widać pożyczki i firmy pozabankowe zyskują na popularności.

Kredyt a umowa na czas określony – podsumowanie

Jeśli należysz do osób, które zadają sobie pytanie „kredyt a umowa na czas określony – jakie mam szanse?” – odpowiedź brzmi: całkiem spore. Im lepszą masz zdolność kredytową, tym większa szansa na kredyt przy umowie na czas określony. Poza ofertami banków, warto też zapoznać się z tym, co oferują firmy pożyczkowe, które proponują nie tylko ofertę podobną do tej w bankach, ale również proces bez wychodzenia z domu i bez dostarczania dokumentów o dochodach. Rynek finansowy zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego warto sprawdzać wszystkie dostępne na rynku rozwiązania.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top