Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Zdolność kredytowa co na nią wpływa

6 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Banki zanim udzielą kredyt lub pożyczkę zwracają uwagę na zdolność kredytową klienta. Ma ona decydujące znaczenie czy otrzymamy kredyt i w jakiej wysokości. Co ma wpływ na jej wysokość?

Nie zawsze jest tak, że dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, aby zrealizować nasze cele. Nie zawsze mamy wystarczające oszczędności nie tylko, aby kupić nowy samochód, meble, ale również, aby sfinansować naukę lub plany urlopowe. Wówczas bardzo często sięgamy po kredyt bankowy. Ale w jakiej wysokości maksymalnie dostaniemy taki kredyt gotówkowy? Czy mamy wystarczającą zdolność kredytową?

Nie można planować zakupu, finansowanego z kredytu lub pożyczki, nie mając pojęcia jaką mamy zdolność kredytową, gdyż może się okazać, że nie otrzymamy kredytu w takiej wysokości, jaki potrzebujemy.

Zdolność kredytowa co na nią wpływa. Czynniki

Zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od wysokości naszych dochodów (z różnych udokumentowanych źródeł) oraz naszych wydatków. Mając takie dane, bank może określić nasze możliwości co do spłaty kredytu. W łatwy sposób można oszacować, ile pieniędzy zostanie na życie już po zapłaceniu raty kredytowej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dokładnie jaka jest Twoja zdolność kredytowa, to szukając kredyt (gotówkowy, mieszkaniowy, konsolidacyjny czy inny), należy skontaktować z wybranym bankiem (np. wypełniając formularz kontaktowy w działach z kredytami), który wyliczy dokładną zdolność kredytową.

Bardzo ważną kwestią przy wyliczaniu zdolności kredytowej jest również nasza historia kredytowa. Banki oraz SKOK-i sprawdzają każdego potencjalnego klienta w BIK, w Biurze Informacji Kredytowej. Znajdują się tam wszelkie informacje na temat naszych zobowiązań w bankach i SKOK-ach oraz o tym czy dane zobowiązania regulowaliśmy terminowo. Pozytywna historia oznacza, że wszystko dotychczas było w porządku, negatywna historia świadczy o opóźnieniach lub nawet o braku spłaty zobowiązań. Negatywna historia praktycznie przekreśla nasze szanse na kredyt bankowy.

Kolejnym czynnikiem wliczanym do wyliczania zdolności kredytowej są kwestie bezpośrednio związane z naszym stanem osobowym oraz posiadanym majątkiem, zarówno tym ruchomym, jak i nieruchomym.

Gdzie można starać się o kredyt, jeżeli mamy taką zdolność kredytową? Najszybciej dostaniemy kredyt w banku, który prowadzi już nasz rachunek bankowy. Ale dodatkowo warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych i sprawdzić oferty bankowe. Kalkulator kredytowy pomoże wyszukać jeszcze lepszą ofertę.

Powiązanie wpisy

Jesteś właścicielem nieruchomości i zależy Ci na znalezieniu odpowiedzialnym lokatorów? Istotne jest dla Ciebie to, aby wynajem domu lub mieszkania stał się dla Ciebie dodatkowym źródłem nieruchomości?

Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie finansowe, które zwykle jest zawierane na wiele lat. Taki produkt można znaleźć w większości banków. Jest on udzielany tylko po spełnieniu określonych, dość restrykcyjnych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top