Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

5 metod skutecznego oszczędzania

6 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Oszczędzanie jest dla niektórych bardzo proste, dla innych natomiast to sztuka, której nie potrafią opanować. Ta różnica jest wynikiem naszego wychowania i wzorców, które wynieśliśmy z domu. Niestety, w systemie edukacji, z którego korzystamy, nie ma miejsca na naukę zarządzania własnymi pieniędzmi, stąd tak trudno opanować nam podstawowe zasady.

  • Postaraj się wypracować nawyk oszczędzania

W pierwszej kolejności płać sobie. Jeśli twoje dochody na to wystarczają (a zapewne tak, tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy) ustaw stałe zlecenie przelewu i zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, przelewaj regularnie określoną kwotę na celowe konto oszczędnościowe. Jeśli skorzystasz z promocji bankowych, które systematycznie się pojawiają, otrzymasz jeszcze od swojego banku premie za systematyczność.

  • Oszczędzaj drobne

Jeśli trudno ci jednorazowo przelać jakąś kwotę, zdecyduj się na odkładanie drobnych pieniędzy. Każdą otrzymaną pięciozłotówkę odkładaj do skarbonki. To naprawdę ciekawa zabawa, która przypomni ci dzieciństwo, a po kilku miesiącach zdziwisz się, ile udało się odłożyć. Jeśli nie używasz na co dzień gotówki, skorzystaj z oferty bankowej, która pozwala na odkładanie na konto końcówek z transakcji wykonanych kartą. To bardzo prosta automatyzacja. Ustawiasz, do jakiej kwoty chcesz, aby zaokrąglały się wydane przez ciebie pieniądze i różnica trafia na konto oszczędnościowe. Jeśli zdecydujesz się na pełną złotówkę, a za zakupy zapłacisz 22, 40 zł to sześćdziesiąt groszy, trafi na twoje konto. Możesz zdecydować się na zaokrąglanie do pełnych 10 zł, wtedy na koncie wyląduje 7, 60 zł. Po miesiącu sprawdź efekty, możesz być zaskoczona.

  • Odkładaj nadwyżki

Każdemu z ans trafiają się dodatkowe pieniądze, mogą to być premie, nagrody, kwoty, które udało się nam zarobić w ramach nadgodzin czy po prostu prezenty od bliskich. To pieniądze, których nie mogłaś uwzględniać w domowym budżecie, bo po prostu się ich nie spodziewałaś. Dlatego nie myśl długo, na co je wydać, tylko po prostu przelej na konto oszczędnościowe i zapomnij przynajmniej na moment o tym, aby je wydać.

  • Postaw sobie wyzwanie

Istnieją osoby, które lubią realizować się w sposób zadaniowy. Być może także ty lubisz po prostu podejmować się różnych wyzwań. Postaw na metodę jednej złotówki. Każdego tygodnia odkładaj regularnie do skarbonki zwielokrotnioną przez kolejną złotówkę kwotę. W roku mamy 52 tygodnie, w pierwszym odłóż tylko złotówkę, w kolejnym 2 zł, a w trzecim już 3 zł. W ostatnim, 52 będzie to aż 52 zł, co nadal nie jest chyba kwotą, która robiłaby wielkie wrażenie, prawda? Tymczasem przez rok uskładasz 1378 zł i chyba nawet nie zauważysz, jak to się stało. Zastanów się, może podejmiesz się wyzwania i będziesz odkładać wielokrotność pięciozłotówki…

  • Wyznacz cel oszczędzania

Samo odkładanie pieniędzy jest bezsensowne. Musisz wiedzieć, na co odkładasz, bo ciułanie tylko po to, aby oszczędzać, jest deprymujące. Na początek warto, aby był to cel w miarę realny: mogą to być opłaty za wakacje, kurs językowy czy bardzo droga torebka. Raczej nie zaczynaj od składania na nowe, kosztowne auto. Ważne, aby cel był realny i osiągalny w rozsądnym terminie. To zmotywuje cię do dalszego oszczędzania.

Powiązanie wpisy

Z uwagi na to, że Twoje dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, musisz zapewnić mu całodobową opiekę? Niestety, nie jesteś w stanie połączyć opieki nad dzieckiem z pracą zarobkową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top