Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Auto zastępcze z OC sprawcy – sprawdź, kiedy możesz je otrzymać

19 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Miałeś stłuczkę, a może poważną kolizję? Twoje auto nie nadaje się do jazdy i niezbędne jest zostawienie go w warsztacie na dłuższy czas? Jednocześnie musisz jakoś dotrzeć do pracy czy wozić dzieci do szkoły? Rozwiązaniem może być auto zastępcze z OC sprawcy. Dzięki niemu nie będziesz musiał poruszać się komunikacją publiczną czy drogimi taksówkami. Sprawdź, kiedy możesz liczyć na samochód zastępczy i co powinieneś zrobić, aby go otrzymać. 

Auto zastępcze z OC sprawcy – co na ten temat mówią towarzystwa ubezpieczeniowe?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych decyduje się na oferowanie osobom poszkodowanym w kolizjach drogowych samochodu zastępczego. Według obowiązujących w Polsce przepisów każda osoba, której samochód został uszkodzony, ma prawo ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy. Ubezpieczyciel musi pokryć wszystkie koszty, związane z wynajmem samochodu.

Obawiasz się, że firma ubezpieczeniowa powie Ci, że w czasie naprawy samochodu możesz jeździć komunikacją? Według Sądu Najwyższego nie ma do tego prawa – jeśli na co dzień jeździsz samochodem, ma ona obowiązek przygotować dla Ciebie samochód zastępczy. Dotyczy to zarówno sytuacji, w których wykorzystujesz auto do celów służbowych, jak i do celów prywatnych. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz rzadziej nie oferują aut zastępczych. Obecnie w większości z nich można liczyć na taki samochód. Warto o tym pamiętać. Wiele osób nadal nie ubiega się o auto zastępcze z OC sprawcy, a to błąd. Nie ma potrzeby męczyć się w czasie, gdy własny samochód jest w naprawie, kiedy można skorzystać z samochodu zastępczego. 

Co zrobić, aby dostać samochód zastępczy?

Kiedy firma ubezpieczeniowa zostanie poinformowana o wypadku, możesz zwrócić się do niej z informacją, że potrzebujesz samochodu zastępczego. Pamiętaj, że prośba powinna być skierowana do ubezpieczyciela sprawcy – chyba, że masz Assistance i chcesz skorzystać z auta zastępczego w ramach własnego ubezpieczenia. W zależności od polityki firmy, może ona wskazać Ci wypożyczalnię samochodów, w której masz wynająć auto. Na koniec przedstawisz ubezpieczycielowi rachunek. W drugiej opcji to Ty wybierasz wypożyczalnię, a ta rozliczy się z ubezpieczycielem. Być może warsztat, w którym naprawiane jest Twoje auto, posiada własne samochody na wynajem – taka opcja może być bardzo korzystna. Pamiętaj, aby upewnić się co do sposobu rozliczenia wynajmu – towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tu różne metody, więc lepiej, abyś od początku wiedział, kiedy zapłaci ona za auto zastępcze z OC sprawcy. 

Auto zastępcze z OC sprawcy – podsumowanie

Korzystanie z samochodu zastępczego to rozwiązanie, które jest coraz bardziej popularne. Większość osób na co dzień porusza się samochodem, a jego utrata na kilka dni lub tygodni może znacząco obniżyć codzienny komfort, a nawet uniemożliwić wykonywanie obowiązków. Z tego powodu warto ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy – tym bardziej, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa odmówić pokrycia kosztów wynajmu samochodu na okres naprawy Twojego auta. 

Powiązanie wpisy

Wielkimi krokami zbliżają się ferie, a wraz z nimi – czas na zimowy wypoczynek. Nie udało Ci się jeszcze podjąć decyzji, gdzie spędzić tegoroczny urlop? Wahasz się pomiędzy zagranicznym wyjazdem a spędzeniem zimowych wakacji w Polsce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top