Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – sprawdź, czy w Twoim aucie niczego nie brakuje

19 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Kupiłeś nowe auto i zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w jego wyposażeniu? Na szczęście lista rzeczy, które muszą wozić ze sobą polscy kierowcy, nie jest bardzo długa – szczególnie w porównaniu z innymi krajami UE. Sprawdź, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce.

Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Każdy kierowca w Polsce powinien bezwzględnie wozić ze sobą gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Bardzo ważne jest to, aby gaśnica miała minimalną pojemność 1 kg oraz by posiadała homologację i aktualne badania techniczne. Przypominamy, że badanie gaśnicy samochodowej powinno odbywać się raz w roku. Co pewien czas warto również wymieniać gaśnicę – tym bardziej, że nowa kosztuje nie więcej niż kilkanaście złotych. 

Trójkąt ostrzegawczy również należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Użyjesz go w razie stłuczki lub problemów technicznych z autem. Będzie stanowił ostrzeżenie dla innych kierowców. Warto zainwestować w duży trójkąt z dobrej jakości odblaskami. Dzięki temu będzie on lepiej widoczny na drodze, szczególnie podczas trudnych warunków, na przykład deszczu czy mgły – w efekcie czego Ty będziesz o wiele bardziej bezpieczny. 

Kary za brak trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy

Jakie są kary za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, czyli gaśnicy i trójkąta? W przypadku braku trójkąta ostrzegawczego możesz spodziewać się mandatu w wysokości od 20 do 500 zł. Jak widać, przedział jest dość duży i o ile mandat w wysokości kilkudziesięciu złotych nie zaboli tak bardzo, o tyle 500 zł będzie już odczuwalne. Mandat za brak gaśnicy również będzie kosztował od 20 do 500 złotych. Co bardzo ważne, niewystawienie trójkąta ostrzegawczego również może być ukarane mandatem – w tym przypadku będzie to 150 złotych. 

Podczas kontroli policyjnych często zdarza się, że policjanci sprawdzają, czy kierowca ma w aucie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Nie warto zatem ryzykować, tym bardziej, że obowiązkowe wyposażenie samochodu nie jest drogie. 

Co z apteczką? 

Okazuje się, że apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia auta. Kierowcy nie są zobowiązani do jej zakupu, jednak z pewnością jest to dobrym pomysłem. W razie stłuczki czy drobnej kontuzji wyposażenie apteczki może okazać się bezcenne – nie mówiąc o poważniejszych wypadkach. Co powinno znaleźć się w apteczce? Oprócz standardowego wyposażenia można dołożyć do niej tabletki przeciwbólowe, ostre nożyczki, środek dezynfekujący, lateksowe rękawiczki, ustnik do sztucznego oddychania i koc ratunkowy. Takie wyposażenie zajmie niewiele miejsca, a może okazać się niezbędne. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – podsumowanie

Jak widać, polscy kierowcy nie mają obowiązku wozić ze sobą dużej ilości wyposażenia. Niemniej jednak warto mieć w aucie apteczkę, latarkę, lewarek i zapasową oponę, a także zapasowe żarówki czy zestaw do naprawy opon. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na każdej trasie znajduje się wiele stacji benzynowych, możesz się zdarzyć, że do stłuczki czy kontuzji dojdzie w środku lasu – wtedy nieobowiązkowe wyposażenie auta może uratować życie. 

Powiązanie wpisy

rezygnacji z corocznego zakupu Autocasco. Ten dobrowolny rodzaj ubezpieczenia pozwala na zapewnienie samochodowi bardzo szerokiej ochrony, a w razie uszkodzenia auta czy jego kradzieży można liczyć na (często bardzo wysokie) odszkodowanie. Sprawdź, czy Autocasco to dobry sposób na ochronę Twojego auta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top