Zgubienie dokumentów może zdarzyć się każdemu. W tej sytuacji trzeba zgłosić ten fakt we właściwym urzędzie i wystąpić o wniosek o wydanie nowego dokumentu. Nie inaczej jest w przypadku prawa jazdy. Zgubić dokumenty możemy w różnych okolicznościach i nie zawsze oznacza to, że już nie odzyskamy prawa jazdy. Jeśli znajdzie się uczciwy znalazca, to najpewniej odeśle je do nas lub odniesie na najbliższą komendę policji. Jednak nie mamy tej pewności, co zatem należy zrobić na samym początku?
Jeśli już wiesz, że zgubiłeś dokument i nie masz pojęcia gdzie to się stało, a do tego obdzwoniłeś już wszystkich znajomych i rodzinę, z którymi widziałeś się feralnego dnia, a także lokale i miejsca w których byłeś, to pozostaje Ci zastrzec prawo jazdy. Jak wiadomo jest ono dokumentem, który upoważnia chociażby do wzięcia pożyczki czy nawet kredytu w banku czy instytucji parabankowej. Zatem jeśli trafisz na nieuczciwą osobę może się okazać, że w krótkim czasie staniesz się dłużnikiem. Aby tego uniknąć warto zastrzec dokument , czyli zgłosić go do bazy dokumentów zastrzeżonych. Dzięki temu będzie można spać spokojnie. Kolejnym krokiem będzie wniosek o wtórnik prawa jazdy.
Jak wiadomo wniosek o wtórnik prawa jazdy możesz pobrać we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. Możesz również pobrać wniosek ze strony internetowej danej jednostki, co jest wygodniejsze. Potem pozostanie Ci odpowiednie wypełnienie dokumentów, wykonanie zdjęcia i uiszczenie opłaty. Ale po kolei. Wniosek zawiera kilka części. Ty wypełniasz tę dotyczącą Twoich danych, gdzie podajesz imię, nazwisko, PESEL, miejsce urodzenia, adres zamieszkania obywatelstwo, opcjonalnie również adres e-mail oraz telefon. Te dwa ostanie przydadzą się do kontaktu z Tobą kiedy wtórnik będzie już gotowy. Część B dotyczy wydanego dokumentu, a więc prawa jazdy. Część C przeznaczona jest dla kierowców tramwajów. Z kolei część D wypełniają wszyscy zawodowi kierowcy, tutaj konieczne jest potwierdzenie kwalifikacji. Część E to ta odnosząca się bezpośrednio do wydania wtórnika dokumentu prawa jazdy lub zmiany danych na dokumencie. Tutaj określasz powód dlaczego wnioskujesz o wydanie duplikatu. W Twoim przypadku będzie to zgubienie dokumentu. Dalej musisz określić sposób przekazania dokumentu, gdyż możesz go odebrać osobiście, ale może on być również do Ciebie przesłany pocztą. Dalsza część to oświadczenie, podpis i miejsce na fotografię, która powinna mieć wymiary 35×45 mm. Zanim udasz się do Wydziału Komunikacji z wypełnionym wnioskiem, możesz dzień wcześniej uiścić opłatę za duplikat prawa jazdy wpłacając na konto wydziału 100 zł i 50 gr. Możesz również dokonać opłaty w kasie przed złożeniem wniosku. W każdym razie musisz do niego dołączyć potwierdzenie dokonania wpłaty za wydanie dokumentu. Weź również ze sobą dowód osobisty, który będzie potrzebny do wglądu.
Na wtórnik prawa jazdy trzeba czekać do 30 dni. Oczywiście jeśli Wydział Komunikacji wyrobi się szybciej, to na pewno zostaniesz o tym poinformowany. Musisz odebrać dokument osobiście, jeśli nie zaznaczyłeś opcji dostarczenia go pocztą. Niestety póki nie masz tego plastikowego dokumentu w ręce nie możesz prowadzić samochodu, gdyż grożą Ci za to poważne konsekwencje. Jeśli zdarzyłby się wypadek, którego byłbyś sprawcą, to ubezpieczyciel może obciążyć Cię kosztami w ramach tzw. regresu ubezpieczeniowego. Jest to zapisane w każdej umowie ubezpieczeniowej. Oczywiście dodatkowo grozi Ci mandat do 250 zł za brak dokumentów.
Jeśli zgubisz prawo jazdy za granicą, to niestety nie możesz złożyć wniosku o duplikat od razu. Musisz zgłosić się do najbliższej jednostki policji, a także konsulatu lub ambasady. Dzięki temu otrzymasz zaświadczenie na podstawie którego będziesz kontynuować wakacyjną podróż, a po powrocie do kraju musisz złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Zatem kiedy podróżujesz za granicę własnym lub wypożyczonym samochodem i tam zgubisz prawo jazdy masz możliwość dalszego prowadzenia, jeśli posiadasz zaświadczenie z konsulatu lub ambasady. Tej możliwości nie masz, gdy zgubisz dokumenty w Polsce.
Teraz już wiesz wszystko na temat zgubionego prawa jazdy. Na koniec pragniemy Cię pocieszyć, gdyż już niedługo zostanie wprowadzone elektroniczne prawo jazdy, a tym samym posiadają aplikację eObywatel na smartfonie będziesz miał dostęp do swoich dokumentów, w tym prawa jazdy, zatem plastikowe będziesz mógł zostawić w domu i będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że je zgubisz. Zgubienie lub kradzież telefonu nie muszą być brzemienne w skutkach, gdyż aplikacja jest zabezpieczona wieloma hasłami, zatem złodziej czy nieuczciwy znalazca nie będzie się mógł posłużyć Twoimi dokumentami. Już za kilka miesięcy w czasie rutynowej kontroli pokażesz policjantowi prawo jazdy i dowód rejestracyjny na ekranie swojego smartfona.