Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Czy można jeździć bez prawa jazdy? Poznaj nadchodzące zmiany w prawie

19 sierpnia, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Wiele osób zastanawia się: czy można jeździć bez prawa jazdy? Oczywiście pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa oczywiście, że nie, chyba, że na rowerze, a w tym przypadku powinniśmy też mieć przy sobie dokument. Jednak w naszym poradniku nie mamy na myśli jazdy bez uprawnień samochodem, bo jak wiadomo jest to niemożliwe, a jazdę bez dokumentu przy sobie. Do tej pory kiedy zatrzymywała nas policja mogliśmy usłyszeć sztandarowe: „prawo jazdy i dowód rejestracyjny poproszę”. Jednak idą zmiany, zatem czy będzie możliwa jazda bez papierowych, a właściwie plastikowych dokumentów przy sobie?

Elektroniczne dokumenty to przyszłość

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wprowadzeniem elektronicznego prawo jazdy, które ma być dostępne w ramach aplikacji eObywatel, a aktualne zdjęcie ma zostać pobrane z rejestru dowodów osobistych. Kiedy tylko ustawa o karaniu za brak fizycznego prawo jazdy zostanie zmieniona, a prezydent ją podpisze w ciągu trzech miesięcy od tego momentu wejdzie w życie nowe prawo i będzie można jeździć bez plastikowego prawa jazdy. Jak do tej pory nie trzeba już wozić ze sobą ani dowodu osobistego ani też dowodu rejestracyjnego pojazdu, gdyż te dokumenty dostępne są już w e-wersji, choć w przypadku dowodu osobistego potrzebne jest złożenie stosownego wniosku i wymiana starego dokumentu na nowy, jeśli ten obecny nie ma warstwy elektronicznej. Opcja wyboru e-dowodu dostępna jest od 4 marca 2019 r. i osoby, które wymieniały dokument od tego momentu miały już okazje takowy wniosek złożyć. Z prawem jazdy będzie prościej, gdyż wszystkie dane dostępne będą w aplikacji na smartfonie. Już teraz można pokazywać przy kontroli dowód rejestracyjny zapisany w aplikacji eObywatel. Niewątpliwie jest to krok do przodu, gdyż bardzo często kierowcy wymawiają się, że zapomnieli dokumentów, gdyż… i tu pada mnóstwo powodów, dlaczego tak się spieszyli. A przecież bez smartfona każdy z nas czuje się obco i w przypadku niektórych jest on niemal przyklejony do dłoni. Oczywiście to tylko żarty, ale faktem jest, że bez telefonu zwykle nigdzie się nie ruszamy, wszak musimy być z rodziną i znajomymi w stałym kontakcie, a dzięki aplikacji Rządowej dodatkowo nie musimy martwić się o zabranie ze sobą dokumentów. Już niedługo zatem ilość mandatów za brak prawa jazdy zdecydowanie zmaleje, bo trzeba pamiętać, że aplikację na smartfon trzeba będzie pobrać, by móc wylegitymować się dokumentem w wersji elektronicznej. Obecnie za jazdę bez prawa jazdy grozi grzywna do 250 zł bądź jeśli trafi się na pobłażliwego stróża prawa – nagana. Tak stanowią przepisy, a dokładnie art. 95 w rozdziale XI Kodeksu Wykroczeń.

Co zrobić jeśli nie ma się przy sobie prawa jazdy?

Jeśli zapomniałeś prawa jazdy, a wciąż obowiązują przepisy o konieczności posiadania tego niewielkiego plastikowego dokumentu przy sobie, to masz dwa, a może nawet trzy wyjścia. Jeśli podróżujesz z pasażerem, który również ma prawo jazdy i przypadkiem ma je przy sobie, a jeszcze policja Was nie zatrzymała, możecie przystanąć na poboczu i zamienić się miejscami. Dzięki temu unikniesz mandatu karnego w razie zatrzymania przez policję. Możesz również stanąć na parkingu i poprosić osobę z rodziny o dowiezienie dokumentu albo też udać się taksówką lub komunikacją miejską do domu. Oczywiście jeśli nie jest to bardzo daleko to możesz też pójść pieszo, wszak „kto nie ma w głowie, ten ma w nogach”…Jeśli będziesz tak zamyślony, że o braku dokumentów przypomnisz sobie dopiero wtedy, gdy policjant pomacha Ci słynną suszarką lub lizakiem bądź włączy za tobą koguta, to nie pozostanie Ci nic innego jak stanąć na poboczu i posłusznie poczekać na „wyrok”. Jeśli policja Cię nie zatrzymała, a widzisz po drodze patrol i w tym momencie przypominasz sobie, że nie masz dokumentów nie rób gwałtownych manewrów, bo na pewno pojadą za Tobą. Znamy takich co próbowali wrócić się gwałtownie po dokumenty i skończyło się to dla nich mandatem i nie pomogły tłumaczenia, że właśnie sobie przypomnieli, a byli 200 metrów od domu.

Jazda bez uprawnień po utracie prawa jazdy, czyli grzech główny

Niestety najpoważniejsze konsekwencje czekają tych, którzy jeżdżą bez uprawnień. Jeśli prawo jazdy zostało okresowo zatrzymane na kilka miesięcy, a delikwent decyduje się na jazdę, to niestety czeka go całkowite odebranie uprawnień i konieczność ponownego przystępowania do egzaminu na prawo jazdy. Jeśli kierowca utracił na stałe prawo do prowadzenia pojazdu, a mimo to prowadził, popełnia przestępstwo za które grozi do 3 lat, a także zakaz prowadzenia pojazdów na 15 lat. Jeśli w ogóle nie ma się uprawnień i nigdy się ich nie miało, a jeździ się samochodem grozi grzywna od 500 do 5 tys. zł, a także prawdopodobny zasądzony zakaz prowadzenia pojazdu. Dlatego jeśli kilka razy nie udało Ci się zdać egzaminu, lepiej poczekaj gdyż w końcu Ci się powiedzie, a nie narażaj się na przykre konsekwencje prawne, jeżdżąc bez uprawnień. Jeśli zgubisz prawo jazdy, musisz wystąpić o jego wtórnik na platformie ePUAP. Jednak do momentu uzyskania nowego dokumentu nie możesz prowadzić pojazdu. Musisz oczywiście po złożeniu wniosku dostarczyć do wydziału komunikacji aktualne zdjęcie i uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł.

Powiązanie wpisy

Każdy posiadacz samochodu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta ma na celu ochronę przed skutkami wywołanych przez niego zdarzeń drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top