Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kupiłeś samochód? Sprawdź, jak wypełnić PCC-3 [zmiany od 1 stycznia 2023 roku!]

6 sierpnia, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Podpowiadamy jak wypełnić PCC-3!

Właśnie dokonałeś zakupu swojego wymarzonego auta i zastanawiasz się, jakich formalności musisz teraz dopełnić? Wbrew wielu opiniom wcale nie czeka Cię wędrówka po różnych urzędach – obecnie większość kwestii możesz swobodnie załatwić online. Jedną z rzeczy, o których musisz pamiętać, jest opłacenie podatku od kupna samochodu. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz PCC-3. Sprawdź, jak to zrobić i o czym jeszcze musisz pamiętać, zanim zaczniesz w pełni cieszyć się jazdą swoim nowym autem!

Formalności po zakupie samochodu – o czym musisz pamiętać? 

Zakup samochodu to nie wszystko. Aby zacząć swobodnie poruszać się swoim nabytkiem, musisz dopełnić kilku istotnych formalności. Podstawą jest odpowiednio sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu, która stanie się podstawą do podejmowania dalszych czynności. Niezbędne będą również takie czynności, jak: 

 • rejestracja pojazdu w miejscu zameldowania, 
 • wypełnienie formularza PCC-3. 
 • opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych, 
 • przeprowadzenie badania technicznego (jeśli auto go nie ma), 
 • zakup ubezpieczenia OC.

Jak widzisz, czeka Cię trochę formalności. Na szczęście nie taki diabeł straszny! Największą obawę wśród kierowców budzi konieczność wypełnienia formularza PCC-3. Okazuje się jednak, że przebrnięcie przez cały dokument wcale nie jest takie skomplikowane! Czym dokładnie jest PCC-3 i jak prawidłowo wypełnić formularz? 

PCC-3 – co to jest?

Formularz PCC-3 to specjalny druk, który należy wypełnić po zakupie samochodu. Kwestia ta regulowana jest przez Ustawę z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Można w niej znaleźć m.in. informację na temat tego, co dokładnie jest przedmiotem opodatkowania, a także – co dla większości osób jest najistotniejsze – jaka jest dokładna wysokość podatku. 

W każdym przypadku po zawarciu umowy kupna– sprzedaży należy wypełnić PCC-3 i opłacić należny podatek. Nieważne, czy jest to samochód czy sprzęt elektroniczny. Stawka podatku może być różna, w zależności od tego, co jest przedmiotem sprzedaży. Obecnie stawki te mogą wynosić 0,1 proc., 0,2 proc., 0,5 proc, 2 proc. lub 19 złotych. 

W przypadku kupna-sprzedaży samochodu stawka podatku wynosi 2 proc. od wartości auta. Oznacza to, że jeśli dokonałeś zakupu samochodu za 50 000 zł, to podatek od czynności cywilno-prawnych będzie wynosił 1000 zł. Opłacenie podatku jest niezbędne do tego, aby zarejestrować samochód. 

Ile jest czasu na opłacenie podatku po zakupie samochodu? 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami po zakupie samochodu podatek od czynności cywilno-prawnych należy opłacić w ciągu 14 dni od dokonania transakcji. Nie warto jednak zwlekać z tym aż dwa tygodnie. Dzięki temu w razie nieprzewidzianych sytuacji, na przykład stłuczki, można uniknąć dodatkowych problemów.

Co bardzo ważne, opłacenie podatku jest niezbędne do tego, aby móc zarejestrować samochód. Podczas wizyty w Wydziale Komunikacji należy mieć przy sobie m.in. specjalne zaświadczenie, że podatek PCC-3 został opłacony. 

Jak opłacić podatek? Można to zrobić na przykład w Urzędzie Skarbowym w swoim miejscu zamieszkania. Obecnie możliwe jest również opłacenie podatku przez internet, co dla wielu kierowców jest o wiele wygodniejszą opcją niż wizyta w Urzędzie. Przed opłaceniem podatku należy również wypełnić formularz PCC-3. 

Gdzie znaleźć formularz PCC-3?

Formularz PCC-3 dostępny jest na stronie internetowej:

https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/pcc/e-deklaracje-pcc/formularze-pcc/

Oprócz standardowego formularza PCC-3 można tu znaleźć również PCC-2 oraz PCC-3/A. Po wejściu na stronę należy kliknąć okres rozliczeniowy. Jeśli zakupu samochodu dokonałeś w 2020 roku, to kliknij w odpowiednie pole: 2020 PCC-3(5). 

Następnie zostaniesz przekierowany na kolejną stronę, gdzie będziesz musiał wpisać datę dokonania transakcji, czyli zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Po wpisaniu odpowiedniej daty pojawi się następujące pole, w którym należy wybrać odpowiednią opcję:

Do wyboru masz dwie możliwości – kreator, w którym możesz wypełnić formularz online lub wzór PCC-3 zbliżony do oficjalnego wzoru. 

W przypadku wyboru pierwszej opcji kreator poprowadzi Cię przez kolejne pole, takie jak wybór odpowiedniego Urzędu Skarbowego, wybór rodzaju podatnika (podatnik niebędący osobą fizyczną lub osoba fizyczna), podanie danych identyfikacyjnych itp. Informacje, które należy zawrzeć w formularzu, są identyczne zarówno w przypadku kreatora, jak i oficjalnego wzoru formularza. Jak wypełnić PCC-3?

Jak wypełnić PCC-3? 

Wbrew pozorom wypełnienie formularza PCC-3 nie jest bardzo skomplikowane, a wzór nie odbiega w istotny sposób od innych tego rodzaju dokumentów. Dowiedz się, jak krok po kroku wypełnić PCC-3. Zacznij od przygotowania umowy kupna-sprzedaży. To w niej znajdziesz większość informacji, które należy podać w formularzu.

Gdzie złożyć formularz PCC-3?

To zależy od tego, czy korzystałeś z kreatora lub formularza w formie oficjalnej online. Jeśli tak, dokument zostanie przekazany drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu. Jeśli natomiast wypełniasz PCC-3 w formie papierowej, musisz przekazać go do swojego Urzędu Skarbowego osobiście lub pocztą. 

Pierwsza strona formularza PCC-3 nie powinna nastręczyć zbyt wielu trudności. W polach 1 i 4 podaj swój numer PESEL i datę zakupu pojazdu. Wiele osób popełnia błąd, wpisując tutaj datę wypełnienia deklaracji. Chodzi tutaj o datę zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Musi ona być identyczna jak w umowie, nawet jeśli deklarację PCC-3 wypełniasz kolejnego dnia lub później!

Rubryka A: Wpisz Urząd Skarbowy, któremu podlegasz. Jeśli wypełniasz PCC-3 dla danego pojazdu po raz pierwszy, zaznacz opcję „złożenie deklaracji”. Jeżeli natomiast chcesz dokonać korekty, zaznacz „korekta deklaracji”.

Rubryka B.1. Podany sposób wypełnienia formularza przeznaczony jest dla osoby fizycznej, dlatego w polu 7 zaznacz kwadrat „inny podmiot”, a w polu 8 wybierz opcję „osoba fizyczna”. Jeśli samochód ma mieć współwłaściciela, wybierz opcję „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku”, a do PCC-3 dołącz specjalny formularz PCC-3/A, w którym znajdą się wszystkie informacje na temat współwłaściciela. 

Rubryka B.2.podaj swój aktualny adres zamieszkania. 

Rubryka C dotyczy przedmiotu opodatkowania i treści czynności cywilnoprawnej. Podaj tutaj wszystkie niezbędne informacje, dotyczące zakupionego samochodu.  polu 21 wybierz opcję „umowa”, w polu 22 zaznacz terytorium RP. Dalej, w polu 23 wybierz miejsce, w którym dokonałeś zakupu. Najwięcej trudności sprawia pole 24. Podaj tutaj takie informacje, jak: 

 • marka pojazdu,
 • model pojazdu, 
 • rok produkcji, 
 • pojemność silnika, 
 • przebieg, 
 • numer rejestracyjny, 
 • numer nadwozia, 
 • rodzaj nadwozia,
 • ewentualne uszkodzenia. 

Rubryka D dotyczy wysokości należnego podatku od czynności cywilno-prawnych. Niestety, tutaj również można napotkać trudności. Aby prawidłowo wypełnić PCC-3, w polu 27 wpisz wartość pojazdu w momencie zakupu – chodzi tutaj o cenę, jaką zapłaciłeś za samochód. Będzie to podstawa opodatkowania. Dalej w pola 28, 47 (Rubryka D) i 54 (Rubryka F) wpisz wartość podatku. Musisz obliczyć go samodzielnie. Podatek wynosi 2 proc. od wartości pojazdu, czyli od kwoty, którą wpisałeś w polu 27. 

Na ostatniej stronie deklaracji PCC-3 wypełnić należy rubrykę H – o ile samochód będzie miał współwłaściciela. W takim przypadku do PCC-3 należy dołączyć załącznik PCC-3A. 

Rubryka I: podaj swoje imię i nazwisko, datę wypełnienia deklaracji i złóż czytelny podpis. Jeśli jesteś reprezentowany przez osobę trzecią, podaj jej dane w Rubryce I2. 

Gdzie złożyć PCC-3?

Deklarację PCC-3 należy złożyć w Urzędzie Skarbowym. Jeśli skorzystałeś w kreatora lub formularza online, pismo zostanie przekazane do odpowiedniego Urzędu po podaniu danych autoryzacyjnych. Jeśli natomiast zdecydowałeś się na formę papierową, możesz dostarczyć dokument osobiście do Urzędu lub przesłać go pocztą. 

PCC-3 – zmiany od 1 stycznia 2023 roku!

Co zmienia się w zakresie PCC-3 od 1 stycznia 2023 roku? Od początku stycznia 2023 roku każda osoba, która będzie jedną ze stron umowy cywilnoprawnej, będzie zobowiązana do złożenia deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od daty transakcji. W przeciwnym razie będzie ona musiała liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Kary za niezłożenie PCC-3 w 2023 roku będą bardzo wysokie. Jeśli dokument wpłynie do Urzędu Skarbowego po wyznaczonym terminie, kara może sięgnąć nawet 69 800 zł. Jak to możliwe?

Otóż minimalna kara za przekroczenie terminu może wynieść 10% od aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Należy jednak mieć świadomość, że urzędnik ma prawo naliczyć aż 20-krotność płacy minimalnej. Kwota takiej kary sięgałaby niemal 70 tysięcy złotych, biorąc pod uwagę, że płaca minimalna w 2023 roku wyniesie 3490 zł brutto. Z pewnością więc warto pamiętać o tym, że od 1 stycznia 2023 roku termin składania PCC-3 został skrócony.

Podsumowanie

Jak widzisz, wypełnienie formularza PCC-3 od czynności cywilno-prawnych nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy samodzielnie obliczyć wysokość podatku i posiadać wszystkie informacje na temat zakupionego samochodu. Istotne jest również to, czy auto będzie miało współwłaściciela, gdyż w takim wypadku należy dostarczyć formularz PCC-3/A. Po złożeniu formularza warto od razu zapłacić należny podatek, aby móc przystąpić do rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji. 

Powiązanie wpisy

Paysafecard to popularny system płatności online, który pozwala na dokonywanie bezpiecznych transakcji bez konieczności ujawniania danych osobowych czy finansowych. W artykule przedstawimy, czym jest Paysafecard, jak działa oraz ile kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top