Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Czy można mieszkać bez meldunku?

18 maja, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Kwestia meldunku w przypadku wynajmu domu lub mieszkania budzi sporo wątpliwości – zarówno po stronie właścicieli nieruchomości, jak i najemców. Dzisiaj odpowiadamy na bardzo ważne pytanie – czy można mieszkać bez meldunku? 

Obowiązek meldunkowy – najważniejsze informacje

Choć już od kilku lat w dowodzie osobistym nie znajduje się informacja na temat miejsca zameldowania, nadal istnieje obowiązek meldunkowy. Przepis ten budzi sporo wątpliwości. Wielokrotnie pojawiały się doniesienia, jakoby obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony, jednak nic takiego się nie stało. Oznacza to, że każda osoba, która mieszka w Polsce, musi być zameldowana pod konkretnym adresem. Dzisiaj jednak miejsce zameldowania nie ma już tak dużego znaczenia, jak jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu. Coraz więcej osób często zmienia miejsce zamieszkania. No właśnie – to adres zamieszkania ma dzisiaj o wiele większe znaczenie. Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy można mieszkać bez meldunku, brzmi: nie. 

W tym miejscu warto podkreślić, że obowiązek meldunkowy dotyczy sytuacji, gdy przebywamy w jakimś miejscu przez okres dłuższy niż 30 dni. W takim przypadku należy zameldować się w urzędzie gminy na pobyt stały lub pobyt czasowy. Meldunku może dokonać osoba, która ma tytuł prawny do danego lokalu. Meldunek może też zostać potwierdzony przez osobę, która taki tytuł posiada 

Adres zamieszkania a adres zameldowania

W dzisiejszych czasach coraz częściej podaje się nie tylko miejsce zameldowania, ale też adres zamieszkania – również w przypadku pism urzędowych czy różnego typu wniosków. Adres zameldowania to kwestia, która regulowana jest przez prawo administracyjne. Ma on znaczenie głównie dla celów ewidencyjnych. Nawet jeśli ktoś ma inne miejsce zameldowania niż to, w którym rzeczywiście mieszka, nie powoduje to żadnych problemów. 

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, jest to pojęcie z zakresu prawa cywilnego. Oznacza to, że ma ono o wiele szerszy wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Adres zamieszkania określa miejsce, w którym rzeczywiście przebywamy – gdzie pracujemy, uczymy się, prowadzimy firmę itp. Co istotne, miejsce zamieszkania wpływa także na ewentualny wybór urzędu czy sądu. Warto o tym pamiętać – jeśli miejsce zamieszkania jest inne niż miejsce zameldowania, w pismach urzędowych czy innych należy podawać ten adres. Może to być bowiem spore ułatwienie w przypadku konieczności załatwienia sprawy w jakimś urzędzie. 

Meldunek w wynajmowanym mieszkaniu – co należy wiedzieć?

Pytanie dotyczące tego, czy można mieszkać bez meldunku, często pojawia się w kontekście wynajmu mieszkania. Czy właściciel ma obowiązek zameldowania najemców w swoim mieszkaniu? Obowiązek meldunkowy należy do najemcy. Właściciel nie musi więc meldować lokatorów – nie ma on takiego obowiązku. 

Jedna z kluczowych informacji jest taka, że zameldowanie się – na pobyt stały lub czasowy – nie daje właściwie żadnych praw do lokalu. Nie gwarantuje nawet możliwości zamieszkania w nim. Z perspektywy właściciela oznacza to, że – nawet jeśli w mieszkaniu zameldowani są lokatorzy – może on takie mieszkanie sprzedać lub wynająć. Inną kwestią jest to, że zameldowanie lokatorów w mieszkaniu budzi sporo wątpliwości, szczególnie u osób, które rozważają zakup lokalu. Właśnie dlatego często nabywca wymaga poświadczenia, że wszystkie osoby zostały wymeldowane z lokalu. 

Czy lokator może zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu bez zgody właściciela?

Wielu właścicieli nieruchomości zadaje sobie pytanie, czy najemca może – bez zgody właściciela – zameldować się w wynajętym lokalu. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, najemcy mają prawo do zameldowania się na pobyt czasowy w wynajmowanym mieszkaniu. Aby dokonać takiego meldunku, muszą oni posiadać umowę najmu. Zameldowanie będzie obowiązywało do momentu, do którego podpisana została umowa najmu. Jeśli więc zawarta została na 12 miesięcy, lokator może zameldować się na pobyt czasowy na rok. Gdy termin ten upłynie, najemca zostanie wymeldowany automatycznie. Nie musi on posiadać zgody właściciela. 

Kwestia ta budzi u właściciela nieruchomości wiele wątpliwości. Warto wiedzieć, że meldunek tymczasowy tak naprawdę nie daje najemcy żadnych praw do lokalu. Z drugiej jednak strony, brak meldunku nie ułatwi właścicielowi pozbycia się lokatora z mieszkania. W sytuacji, gdy podpisana została umowa najmu, lokator ma prawo do zamieszkiwania w danym miejscu. Chronią go także zapisy ustawy o ochronie lokatorów. Oznacza to, że właściciel nie może tak po prostu usunąć lokatorów, nawet jeśli zalegają z opłatami lub dokonują zniszczenia mienia. Nie ma tutaj żadnego znaczenia, czy najemcy są zameldowani, czy też nie. 

Czy można mieszkać bez meldunku? Kilka słów podsumowania

Właściciele nieruchomości, którzy planują wynajęcie swojego lokalu, często zastanawiają się, czy można mieszkać bez meldunku. Ich wątpliwości budzi też to, czy lokator może zameldować się bez zgody właściciela. Tak naprawdę, z punktu widzenia właściciela, kwestia meldunku nie ma kluczowego znaczenia. Osoby, które chcą mieć pewność co do bezpieczeństwa najmu, mogą rozważyć skorzystanie z usługi zarządzania najmem. Dzięki temu wszystkimi kwestiami formalnymi zajmą się osoby z odpowiednim doświadczeniem w tym zakresie. To dobre rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą cieszyć korzyściami, jakie daje wynajem mieszkania lub domu, jednak bez martwienia się o formalności. 

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top