Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Czym się różni suma gwarancyjna od sumy ubezpieczenia?

9 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Wykupując ubezpieczenie, często spotykamy się z terminami „suma gwarancyjna” i „suma ubezpieczenia”. Wiele osób jednak nie rozróżnia tych pojęć. Czym jest suma gwarancyjna i czym różni się od sumy ubezpieczenia? W jaki sposób wysokość odszkodowania jest uzależniona od tych sum?

Suma gwarancyjna, określona w każdej umowie, to maksymalna kwota, jaka zostanie wypłacona poszkodowanemu z Twojego ubezpieczenia OC. Zazwyczaj sumę tę ustala ubezpieczony wraz z pracownikiem towarzystwa ubezpieczeń. Bywają jednak przypadki, kiedy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe – chociażby w przypadku lekarzy czy rolników. Suma gwarancyjna dla tych zawodów jest określona w ustawie. Zazwyczaj są to wysokie sumy, umożliwiające wypłacenie odszkodowania nawet po katastrofach na wielką skalę.

Z kolei suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności z umowy. Ustalana jest indywidualnie przez ubezpieczonego i ubezpieczyciela. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości, za która możliwe jest naprawienie skutków szkody. Dlatego też zazwyczaj wysoka suma ubezpieczenia jest korzystna dla ubezpieczonego. Wykupując ubezpieczenie turystyczne czy też NNW, dobrze jest więc wyliczyć dokładnie koszty ewentualnego naprawienia szkód. W razie wątpliwości pracownik multiagencji ubezpieczeniowej One Globe Insurance z pewnością będzie pomocny.

O czym należy pamiętać, ustalając sumę ubezpieczenia? O malejącej wartości ubezpieczonego przedmiotu. Odnosi się to szczególnie do ubezpieczeń AC. Suma ubezpieczenia ustalona podczas podpisywania umowy odnosi się do aktualnego stanu pojazdu. Wartość pojazdu jednak zmniejsza się z czasem, a odszkodowanie wypłacane jest w odniesieniu do stanu pojazdu w dniu szkody. Dlatego też może być niższe, niż opiewa umowa.

Czy oznacza to, że najlepiej jest ustalić sumę ubezpieczenia na kwotę wyższą niż rzeczywista wartość samochodu? Niestety, nie. Jak już wspomnieliśmy, odszkodowanie odnosi się do stanu auta w dniu wypadku, toteż nie ma możliwości otrzymania tak wysokiego odszkodowania. Jeżeli zależy nam na zachowaniu wartości pierwotnej, możemy wykupić opcję „stała wartość pojazdu”.

Podobnie wygląda sprawa wysokości sumy ubezpieczeniowej przy kolejnych wypadkach. Należy pamiętać, że suma ubezpieczeniowa zmniejsza się wraz z każdą szkodą – odliczana jest kwota, jaką już otrzymaliśmy. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia ubezpieczenia AC o dodatkowe klauzule, takie jak nieredukcyjność sumy ubezpieczenia. Są one jednak odpowiednio bardziej kosztowne.

Wybierając ubezpieczenie, zawsze należy odpowiednio ustalić warunki oraz, oczywiście, dokładnie zapoznać się z terminami w umowie. Pracownicy agencji ubezpieczeniowej One Globe Insurance służą profesjonalną radą i chętnie wyjaśnią wszystkie wątpliwości. Dobór odpowiedniej polisy to kluczowa sprawa niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz.

Powiązanie wpisy

Wyrejestrowanie pojazdu jest obowiązkowe w kilku sytuacjach, np. gdy auto zostało skradzione, zezłomowane czy wywiezione za granicę. Warto przy tym rozróżnić pojęcia zbycia i wyrejestrowania pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top