Każdy użytkownik samochodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak z puntu widzenia utrzymania porządku w aucie ważne są odpowiednio dobrane dywaniki. Obecnie na rynku tego rodzaju produkty dostępne są w dwóch wariantach – są to dywaniki gumowe oraz welurowe. Zarówno jeden jak i drugi tym ma swoje wady i zalety, więc bardzo często ostateczny wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji.
Po dywaniki gumowe do samochodu sięgają przede wszystkim te osoby, którym zależy na rozwiązaniach możliwie jak najbardziej praktycznych w zastosowaniu. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się nie tylko bardzo wysoką trwałością, ale również odpornością na działanie wilgoci, dzięki czemu takie dywaniki doskonale w zastosowaniu sprawdzą się przez cały rok. Ponadto czyszczenie wszelkiego rodzaju zabrudzeń pojawiających się na gumowych samochodowych dywanikach jest bardzo proste i co najważniejsze nie zajmuje zbyt wiele czasu – pielęgnacje przeprowadzać można samodzielnie bądź skorzystać z możliwości jakie daje większość obecnie funkcjonujących samoobsługowych myjni. Ponadto dostępne są w stosunkowo niskich cenach, powszechnie dostępne nie tylko w specjalistycznych sklepach zajmujących się sprzedażą wyłącznie samochodowych części i akcesoriów.
Bez wątpienia gumowe dywaniki mają wiele atutów, przede wszystkim dla osób ceniących sobie jak najbardziej praktyczne rozwiązania. Niestety nie są one pozbawione wad. W tym przypadku jednym z mankamentów jest estetyka. Nie ma się co oszukiwać, gumowe wyposażenie auta nie jest zbyt atrakcyjne pod względem wizualnym (i często dotyczy to także tych modeli nieco droższych, o bardziej wymyślnym wzornictwie). Dodatkowo niestety często takie dywaniki wydzielają bardzo charakterystyczną, dla wielu nieprzyjemną gumową woń.
Z dywaników welurowych korzystają przede wszystkim miłośnicy estetyki, dla których niejednokrotnie względy praktyczne schodzą na dalszy plan. Szeroka gama kolorystyczna oraz bogate wzornictwo dają bardzo dużo możliwości zwiększenia atrakcyjności pojazdu. Takie dywaniki (w przeciwieństwie do gumowych) nie wydzielają żadnego nieprzyjemnego zapachu, a także nie nagrzewają się (co szczególnie istotne jest w letnie, bardzo upalne dni). W przypadku niektórych modeli faktura jest niezwykle przyjemna i komfortowa w dotyku, budząca nie rzadko skojarzenia z domowym dywanem.
Choć są niezwykle estetyczne, to jednak welurowe dywaniki do samochodu nie są rozwiązaniem całkowicie pozbawionym wad. Przede wszystkim ich dużą wadą jest to, że bardzo szybko i łatwo nasiąkają wodą, a co za tym idzie ich użytkowanie w okresie deszczowym bądź zimowym może być niezwykle uciążliwe i niekomfortowe. Nasiąknięty dywanik wymaga solidnego czyszczenia i suszenia, co często pochłania nie tylko dużo czasu, ale również i pracy.
Wybór dywanika samochodowego powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Ciekawym rozwiązaniem może być zakup obu wariantów. To pozwoli na praktyczne użytkowanie gumowego dywanika w okresie zimowym czy deszczowym oraz estetyczne ozdobienie wnętrza pojazdu w ciepłych, wiosenno-letnich miesiącach.