Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

E-dowód. Jak się o niego ubiegać? Czy warto?

12 lipca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Od 4 marca 2019 r. można składać wnioski w sprawie wydania e-dowodu osobistego. Czym różni się taki dokument tożsamości od zwykłego dowodu i jakie dzięki niemu zyskujemy korzyści? Na te pytania odpowiemy w naszym poradniku. Dowiecie się również jak się o niego ubiegać.

Proste korzystanie z usług urzędu i łatwe zakładanie Profilu Zaufanego

Dla przedsiębiorców założenie Profilu Zaufanego jest bardzo istotne. Dzięki niemu wiele kwestii związanych z rozliczeniami z ZUS i Urzędem Skarbowym mogą załatwiać online, bez wychodzenia z domu. Nie trzeba już zatem stać w ogonku w urzędzie i płacenie podatków staje się łatwiejsze. Posiadanie profilu zaufanego również dla zwykłego obywatela jest bardzo przydatne. Dzięki temu online można zgłosić urodzenie dziecka czy też złożyć wniosek o dowód osobisty. Taki profil można założyć za pośrednictwem bankowości internetowej wchodząc w odpowiednią zakładkę. Jednak posiadając e-dowód, a także czytnik e-dowodu można założyć go bezpośrednio na stronie: http://pz.gov.pl. Nie trzeba już za każdym razem potwierdzać swojej tożsamości, wystarczy e-dowód, a także znajomość kodu PIN-1 i PIN-2, które ustalamy samodzielnie. Korzystanie z e-dowodu jest bezpieczne, a dane są doskonale zabezpieczone.

Jak złożyć wniosek o e-dowód?

Są dwa sposoby na złożenie wniosku o e-dowód. Pierwszy z nich to po prostu udanie się do Urzędu Gminy właściwego dla miejsca zamieszkania i złożenie papierowego wniosku. Drugi to oczywiście wniosek przez Internet, który dostępny jest dla osób posiadających wspomniany już profil zaufany.

Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie e-dowodu?

Warto zacząć od tego w jaki sposób zabezpieczony jest e-dowód. Dzięki temu, że zdecydujesz się na taki dokument ewentualne zgubienie zgłosisz przez Internet i nie musisz już udawać się do urzędu gminy. Możesz go zawiesić na 14 dni. Po tym czasie zostanie unieważniony, chyba że cofniesz zawieszenie. Kradzież zgłaszasz oczywiście na Policję i nie musisz udawać się dodatkowo do urzędu gminy. Warto fakt zgubienia czy kradzieży zgłosić również w banku, nawet jeśli nie posiada się konta, gdyż dzięki temu chronisz się przed wykorzystaniem Twoich danych i tożsamości przez osoby trzecie. Kody PIN do użytku dowodu osobistego ustalasz osobiście w urzędzie gminy, przy jego odbiorze. To jedyny moment, kiedy musisz stawić się, także kiedy posiadasz profil zaufany, gdyż dokument nie zostanie do Ciebie przysłany pocztą. Aby korzystać z pełnej funkcjonalności e-dowodu, musisz zaopatrzyć się w czytnik e-dowodu i odpowiednie oprogramowanie dostępne na stronie: www.gov.pl/web/e-dowod. Przy użyciu e-dowodu potwierdzisz profil zaufany. E-dowód pozwoli Ci podpisać dowolny dokument elektroniczny. Wystarczy, że podasz oprogramowanie do podpisu elektronicznego, a także numer CAN – 6 cyfr widocznych na awersie e-dowodu oraz utalony kod PIN1 jeden, w przypadku podpisu na wnioskach lub formularzach albo PIN2 do innych plików.

Ponieważ cyfryzacja jest coraz dalej posunięta za niedługo pewnie funkcjonalność e-dowodów będzie jeszcze większa. Warto zatem zaopatrzyć się w ten dokument już dziś, tym bardziej że można go uzyskać bez żadnych opłat, podobnie jak zwykły dowód. Wystarczy odpowiedni wniosek.

Powiązanie wpisy

Kilka lat temu zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny, głównie z uwagi na ówczesne zerowe stopy procentowe i niskie raty? Od pewnego czasu jednak raty kredytu gwałtownie wzrosły, w związku z czym zastanawiasz się nad możliwymi rozwiązaniami?

Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje dostęp do szerokiej gamy świadczeń medycznych. Umożliwia dostęp do lekarzy specjalistów, bezpłatnych zabiegów czy darmowych pobytów w sanatorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top