Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Frontex

11 czerwca, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Od pewnego czasu coraz częściej spotykasz się z informacjami na temat Frontex, szczególnie w kontekście nielegalnej migracji? Dowiedz się, czym jest Frontex i jakie są najważniejsze zadania, stojące przed pracownikami tej organizacji. 

Czym jest Frontex? 

Frontex to Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (ang. European Border and Coast Guard Agency). Jej nazwa pochodzi od fr. Frontières extérieures, czyli „granice zewnętrzne”. Jest to agencja utworzona przez Unię Europejską w 2004 roku. Agencja stworzona została w celu ochrony granic krajów Unii Europejskiej. 

Frontex – najważniejsze zadania

Podstawowym i najważniejszych zadaniem Frontex jest zapewnienie bezpieczeństwa granic państwa Unii Europejskiej oraz krajów, stowarzyszonych w ramach Schengen. To właśnie w tym celu powołana została Agencja. 

Wśród najważniejszych zasad Frontex wymienić można:

  • ochronę granic zewnętrznych i sprawowanie nadzoru nad migracją, 
  • rejestrację i identyfikację migrantów na granicach UE, 
  • zwalczanie przestępczości transgranicznej oraz tworzenie rozwiązań, które mają jej zapobiegać, 
  • koordynowanie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie ochrony granic i przepływu osób, 
  • szklenie funkcjonariuszy Straży Granicznej, 
  • wspomaganie państw członkowskich w sytuacjach kryzysowych, wymagających szczególnych działań operacyjnych, 
  • szybkie reagowanie w sytuacjach związanych z napływem nielegalnych migrantów. 

Jak widać, lista zadań Frontex jest długa. To właśnie Frontex odpowiada za to, aby granice krajów Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych w ramach Schengen były bezpieczne. 

Frontex: wzrost nielegalnej migracji o 82 proc. w 2022 roku

Jednym z najtrudniejszych zadań, z jakimi zmaga się Agencja, jest regularny napływ nielegalnych imigrantów. Niestety, w ostatnich latach zjawisko to przybrało na sile. Jest to jeden z powodów, dla których w ostatnich czasie tak wiele mówi się na temat Frontex. 

Szacuje się, że w 2022 roku mamy do czynienia ze wzrostem nielegalnej migracji na poziomie 82 proc. Już w pierwszych miesiącach tego roku Agencja mówiła o ponad 82 tys. przypadków prób nielegalnego przekroczenia granic Unii Europejskiej. Co ciekawe, w większości granicę próbowano przekroczyć drogą morską, co sprawiło, że duża część sił Agencji została oddelegowana do strzeżenia granic morskich poszczególnych krajów. 

Bardzo częste nielegalni migranci, próbujący dostać się do krajów Unii Europejskiej, pochodzą z takich krajów, jak Syria, Afganistan, Egipt, Tunezja, Nigeria czy Bangladesz. 

Frontex a uchodźcy z Ukrainy

Należy podkreślić, że uchodźcy z Ukrainy, którzy przybywają do Unii Europejskiej, nie są wliczani do statystyk nielegalnych migrantów. Jest to bardzo istotna informacja w kontekście wydarzeń w Ukrainie, rozgrywających się w 2022 roku. Obecnie szacuje się, że liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do krajów Unii Europejskiej – w dużej mierze do Polski – przekroczyła już 5,5 mln. 

Frontex – praca i rekrutacja

Obecnie w sieci można znaleźć ogłoszenia o pracę we Frontex. Jak wygląda taka rekrutacja i czy warto wziąć w niej udział? Tak naprawdę nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością rekrutacja Frontex jest skomplikowana i wieloetapowa, w związku z czym nie każdy jest w stanie otrzymać takie stanowisko. 

Z drugiej jednak strony, praca we Frontex może być wspaniałą propozycją dla osób, które marzą o zajmowaniu się ochroną granic – nie tylko Unii Europejskiej, ale tez poszczególnych krajów. Nic dziwnego, że rekrutacja Frontex budzi tak duże zainteresowanie – z pewnością jest to pasjonująca, odpowiedzialna, a przy tym dająca mnóstwo satysfakcji praca. 

Wszelkie informacje o rekrutacji do Frontex można znaleźć tutaj: https://epso.europa.eu/. 

Frontex – bezpieczne granice Unii Europejskiej

Frontex to organizacja, której celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa krajom członkowskim Unii Europejskiej. Należy jednak podkreślić, że podstawowym zadaniem Agencji jest zarządzanie granicami poszczególnych krajów, a także dbanie o odpowiedni przebieg współpracy pomiędzy krajami czy zapewnianie im niezbędnego wsparcia technicznego. 

Powiązanie wpisy

Numer konta bankowego to unikalny identyfikator przypisany do konta w banku. Jest to ciąg cyfr, który pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie konta i dokonywanie transakcji finansowych. W zależności od kraju i systemu bankowego, numer konta może mieć różną długość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top