Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jak płacić telefonem?

5 lipca, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Bankowość mobilna, a co za tym idzie – również płatności elektroniczne, stanowią od wielu lat bardzo dynamicznie rozwijający się sektor. Stale pojawiają się nowe rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowników. Standardowe karty płatnicze stają się mniej popularne. Coraz częściej za zakupy płacimy telefonem, co jest o wiele bardziej praktyczne. Oprócz klasycznych rozwiązań, jak płatności BLIK, istnieje szereg sposobów na dokonanie płatności za pomocą smartfona.

Płatność BLIK – na czym polega?

Jest to popularny w Polsce sposób dokonywania płatności. Według statystyk tylko w pierwszej połowie 2020 roku wykonano ponad 190 mln transakcji BLIK. Każdorazowo przy wykonaniu płatności BLIK koniecznie jest podanie 6-cyfrowego kodu, który wystarczy wygenerować w aplikacji mobilnej banku. 

W kolejnym kroku należy wpisać ten kod na terminalu płatniczym lub na stronie, gdzie dokonujemy zakupów. Aplikacja poprosi nas jeszcze o potwierdzenie transakcji, najczęściej za pomocą wpisania kodu PIN do aplikacji bankowej.

Za pomocą kodu BLIK można również wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatu czy dokonywać przelewów na numer telefonu powiązanym z danym kontem bankowym. Niewątpliwą zaletą przelewów BLIK na telefon jest to, że pieniądze automatycznie księgują się na koncie bankowym odbiorcy. BLIK działa na zasadzie przelewów natychmiastowych. 

Korzystanie z systemu BLIK w zdecydowanej większości banków jest darmowe, a sam BLIK zsynchronizowany jest z aplikacją mobilną banku, nie jest więc konieczne osobne instalowanie aplikacji,

Płatności zbliżeniowe telefonem z Google Pay

Usługa płatności mobilnych Google zadebiutowała w Polsce 16 listopada 2016 r. jako Android Pay. Do aplikacji stworzonej przez Google można dodać nieograniczoną liczbę kart płatniczych. Aby korzystać z aplikacji, wystarczy mieć smartfona z systemem Android w wersji minimum 4.4, a także technologię NFC (Near Field Communication), służącą do przekazywania informacji na odległość do ok. 20 cm. Oba te warunki spełnia większość smartfonów.

W jaki sposób uruchomić usługę?

Aby uruchomić usługę Google Pay w telefonie, należy: 

  • pobrać aplikację Google Pay ze sklepu Google Play i skonfigurować ją,
  • do aplikacji należy dodać swoją kartę płatniczą. W aplikacji kliknij zakładkę „Karty” a następnie „+”, aby dodać kartę (debetową, kredytową, podarunkową lub lojalnościową). Dodawanie karty do Google Pay jest bardzo proste – wystarczy zrobić zdjęcie karty lub wpisać dane. Telefonem można płacić od momentu zweryfikowania karty przez bank.

Płatność za pomocą Google Pay jest bardzo prosta. Wystarczy zbliżyć telefon do czytnika terminala, wygląda to identycznie jak przy płaceniu zbliżeniowy kartą. Co ciekawe, korzystając z usługi Google Pay, możliwe są również płatności smartwatchem.

Apple Pay – rozwiązanie stworzone dla miłośników iPhone

Apple Pay jest nowoczesnym systemem płatności mobilnych, z którego mogą korzystać właściciele urządzeń firmy Apple.

Aby korzystać z Apple Pay, potrzebne jest spełnienie kilku warunków:

  • iPhone lub iPad wykorzystujący funkcję FaceID albo TouchID, z wyjątkiem iPhone’a 5s; Apple Watch 1 lub 2 generacji,
  • Konto Apple ID zalogowane do usługi iCloud,
  • Aktualizacja do najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego.

Aby skorzystać z domyślnej karty w dowolnym urządzeniu, wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny i autoryzować transakcję wykorzystując funkcję Face ID, opierającą się na skanowaniu twarzy użytkownika. Alternatywnie można również potwierdzić swoją tożsamość poprzez wpisanie kodu PIN lub skorzystanie z Touch ID, analizującego linie papilarne użytkownika. Następnie telefon należy zbliżyć do terminala dokładnie w taki sposób, jak robimy to zwykle ze zbliżeniową kartą płatniczą. 

Zaletą Apple Pay jest niewątpliwie bezpieczeństwo całej transakcji. Użytkownicy iPhone mają mogą korzystać na wiele sposobów dokonywania weryfikacji swojej osoby, między innymi Face ID. Poziom zabezpieczeń jest zdecydowanie wyższy niż przy korzystaniu z tradycyjnej bankowości

Zalety płacenia telefonem za zakupy

Płatności mobilne mają tę wielką zaletę, że wykonuje się je urządzeniem, które prawie zawsze mamy ze sobą – smartfonem. Nawet jeśli nie wzięlibyśmy z domu karty płatniczej czy portfela, spokojnie będziemy mogli zapłacić za zakupy.

Kolejną zaletą płatności telefonem jest bezpieczeństwo całego procesu. Przy zgubieniu smartfona osoba niepowołana i tak nie będzie miała możliwości płacenia naszym telefonem.

Płatności mobilne są bardzo intuicyjne i bardziej wygodne – zamiast posługiwania się kilkoma kartami kredytowymi wystarczy telefon. 

Płacenie telefonem – rozwiązanie godne uwagi

Z każdym rokiem przybywa osób korzystających z mobilnych usług płatniczych, takich jak BLIK czy Google Pay. 

Mając do dyspozycji tylko telefon, można dokonać wielu czynności – nie tylko zapłacić za zakupy, ale także wypłacić pieniądze z bankomatu czy dokonać przelewu tradycyjnego. 

Szybki rozwój technologii sprawił, że jedno urządzenie może się stać uniwersalne i umożliwić wszystkie rodzaje płatności. Płatności telefonem mają wielu zwolenników, a ich liczba stale rośnie. 

Powiązanie wpisy

Numer konta bankowego to unikalny identyfikator przypisany do konta w banku. Jest to ciąg cyfr, który pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie konta i dokonywanie transakcji finansowych. W zależności od kraju i systemu bankowego, numer konta może mieć różną długość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top