Wynajem mieszkań stanowi bardzo istotną część całego rynku nieruchomości. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez morizon.pl popyt na wynajem mieszkań stanowi 21,76 % całego popytu na rynku mieszkaniowym. Coraz chętniej wynajmujemy lokale, nie tylko w celach mieszkaniowych, ale także użytkowych. Co zrobić jednak w sytuacji, gdzie z różnych przyczyn, gdy my jako najemca, lub też wynajmujący zdecyduje się na wypowiedzenie umowy? Jak wygląda taka procedura, jak napisać wypowiedzenie najmu? Jakie są ustawowe terminy?
Każda ze stron ma prawo do wypowiedzenia umowy najmu. Nie zawsze jest to jednak możliwe w dowolnym momencie.
W przypadku umowy zawartej na czas określony, wynajmujący nie może jej wypowiedzieć w każdym przypadku. Art 673 kodeksu cywilnego mówi jasno „jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie”. Warto więc już przy podpisywaniu umowy najmu określić odgórnie powody, w których umowa może zostać wypowiedziana. Ważne by były one jak najbardziej sprecyzowane, tak by w przyszłości nie powodowało to niepotrzebnych problemów.
Jako przykład można podać zawarcie w umowie zapisu mówiącego o możliwości wypowiedzenia umowy z “ważnych powodów”. Jest to bardzo ogólne stwierdzenie, które tak naprawdę niewiele mówi. Nie określa, czy te powody mają być ważne dla najemcy, czy też wynajmującego, jakie to konkretnie powody. Tworzy to możliwość swobodnej interpretacji dla każdej ze stron.
Dlatego bardzo ważne by dodatkowe zapisy w umowie były skondensowane.
Przepisy kodeksu cywilnego również w tym zakresie są dosyć jednoznaczne,,muszą zostać spełnione urzędowe przesłanki, by wypowiedzieć umowę najmu ze skutkiem natychmiastowym. Zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę najmu w następujących sytuacjach:
W przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony wygląda to nieco inaczej. W tym przypadku umowa może zostać wypowiedziana bez podawania przyczyny. Wynika to z art. 673 KC. Obowiązują jednak odpowiednie okresy wypowiedzenia, jeżeli nie zostało to sprecyzowane w umowie najmu, stosowane są przepisy kodeksu cywilnego.
Wzory wypowiedzenia umowy najmu bez trudu można znaleźć w internecie, ale też bez większych problemów można je napisać samodzielnie. Należy pamiętać, że jak każde tego typu pismo musi zawierać w sobie kilka niezbędnych rzeczy.
Dokument powinien sporządzony być w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron, wypowiedzenie nie musi być poświadczone notarialnie. Okres wypowiedzenia liczony jest od dnia, w którym druga strona miała możliwość zapoznania się z oświadczeniem o wypowiedzeniu. Umowa najmu, która została zawarta ustnie traktowana jest jako umowa na czas nieoznaczony, toteż obowiązuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia.